Ako kuriér zarobíš aj 2 500 eur. Keď si prišiel o prácu, nemusíš ísť nevyhnutne makať do potravín

  • Zasiahla takmer každého a vysoký počet ľudí pripravila o prácu
  • Koronakríza ti možno vyprázdnila peňaženku, no napraviť to nie je až tak zložité
  • Zasiahla takmer každého a vysoký počet ľudí pripravila o prácu
  • Koronakríza ti možno vyprázdnila peňaženku, no napraviť to nie je až tak zložité

V dôsledku pandémie niektoré sektory ekonomicky padli na historické minimá. Množstvo ľudí stratilo prácu, ktorú vykonávali dlhé roky. Zaznamenali sme však aj oblasti, ktoré sa vďaka kríze dostali do rozkvetu a o záujemcov o prácu sa bijú ako o teplé rožky. Jednou z týchto oblastí je aj rozvoz a kuriérske služby. Dnes v automobilovom priemysle veľa nezískaš, no ako kuriéra ťa vyvážia zlatom.

Nemusíš ísť za kasu

O pracovné miesta prišlo množstvo ľudí, krízu však zvládame lepšie, ako v roku 2009. „Odhad aktuálneho poklesu dopytu na trhu práce sa síce javí ako relatívne veľký, možno však konštatovať, že odolnosť trhu práce voči poklesu hospodárstva bude v tomto roku silnejšia ako v krízovom roku 2009,“ spresnil Ján Haluška, analytik Infostatu, ŠÚSR.

Pokles celkovej zamestnanosti a nárast nezamestnanosti by mal byť omnoho menší ako v roku 2009, napriek relatívne hlbšiemu poklesu výkonnosti hospodárstva.  Pod vplyvom finančnej krízy v roku 2009 pri poklese HDP o 5,5 % sa totiž celková zamestnanosť znížila o 2,6 % a miera nezamestnanosti stúpla o 2,5 p. b. (podľa VZPS – výberové zisťovanie pracovných síl), informuje Štatistický úrad.

Napriek všeobecnému názoru, ktorý sa v slovenskej spoločnosti v posledných mesiacoch sformoval, pravdou je, že nie každý, kto prišiel o prácu, musí ísť nevyhnutne „vykladať tovar“. Na jednej strane je nesporným faktom, že akákoľvek práca, ktorá činí jednotlivca finančne sebestačným, je lepšia, ako žiadna. Na druhej strane, pokiaľ si o prácu prišiel po dlhých rokoch, môžeš sa v rýchlosti dynamiky trhu cítiť stratený.

platy kuriér Slovensko
zdroj: Platy/doprava-špedícia-logistika

Medzi rady od portálu Profesia pri hľadaní novej práce patrí, mysli pozitívne, zbav sa starých zvykov a hľadaj kompromisy. „Ak po rokoch meníte prácu, je prirodzené, že pred nástupom do nového zamestnania budete mať obavy z množstva vecí, na ktoré nie ste zvyknutí a ktoré vás čakajú. Zvládnem nové pracovné výzvy? Budem si rozumieť s kolegami? Aký bude môj nový šéf? Veľkú časť úspechu tvorí pozitívne myslenie. Pripomínajte si, že ste úspešne prešli výberovým konaním. Váš nový zamestnávateľ tým prejavil dôveru vo vaše schopnosti a znalosti.“ Pozitivizmus nemôže ublížiť. Napokon, každá práca ťa niečo naučí, prinajmenšom ti bude jasné, že ju už nikdy vykonávať nechceš.

Bez kolegov a kancelárie

Jednou z nesporných výhod práce v kuriérskej spoločnosti je, že väčšinu času stráviš sám so sebou. Obháňanie ľudí nemusí byť vždy najľahšou vecou, a úprimne, nie pre každého môže byť výhrou. Ak však nemáš problém sa s človekom pozdraviť a odovzdať mu balíček či jedlo, no radšej tráviš čas sám na cestách, vitaj na palube a začni počítať peniaze.

Toto zamestnanie sa stretlo s obľubou, nielen z nutnosti. Pred nástupom koronakrízy bola práca kuriéra považovaná za menej chcenú a obľúbenú. Priemerný plat sa nepohyboval ani na tisícke eur. V roku 2020 sa na Profesii s ponukami roztrhlo vrece. Finančná odmena sa zvýšila, v niektorých prípadoch presiahla aj 2400 eur, informuje portál Platy.sk.

Sám sebe pánom

Ak máš vlastné vozidlo, s ktorým sa do rozvozu môžeš pustiť, o to lepšie. Kuriérske spoločnosti, menšie podniky no aj giganty trpia nedostatkom firemných áut rovnako, ako nedostatkom zamestnancov. Z toho plynie aj ďalšia výhoda, pracovný čas a aktivitu budeš musieť naplniť, no v mnohých prípadoch sa stávaš sám sebe pánom.

Dané pravidlo platí ešte viac pri taxislužbách, kde je dnes omnoho jednoduchšie zaregistrovať sa, ako bývalo v minulosti. Presný postup, ako na to, nájdeš priamo na stránke platformy Bolt. Napriek tomu, že v kuriérskych službách podľa portálu Platy.sk nie sú zamestnané žiadne ženy, určite sa ti v posledných mesiacoch stalo, že ti balík či jedlo k dverám prinieslo nežnejšie pohlavie. Skrátka, práca kuriéra, rozvoz jedla či taxi služby sú súce takmer pre každého.

Bolt registrácia dopravca
zdroj: Bolt/registrácia

Pomocnú ruku ponúka aj DPD, ktoré ťa v prípade záujmu o kuriérsku prácu zaškolí a zodpovie všetky otázky, ktoré by si mohol mať. Problémom nie je ani neznalosť regionálnych ciest, ako to bývalo kedysi.

Ak rozmýšľaš ekonomicky, oplatí sa ti investovať

Je na tebe, či sa šance chopíš. Pokiaľ si však odhodlaný stať sa kuriérom už teraz, dáme ti malý tip. Prejdi si všetky aktuálne ponuky, ktoré nájdeš a porovnaj si platy, ktoré dostaneš za využitie vlastného auta. Áno, nezdá sa ti to. Finančná odmena stúpa v niektorých prípadoch až o 100%.

Pokiaľ vlastné auto nemáš, no rád by si dostaval zaplatené viac, dobrou správou je, že menšiu dodávku do 3,5 tony vieš v pojazdnom stave získať už za 1000 eur. To v tomto prípade znamená, že, približne jej cena sa ti vráti každý mesiac. Okrem vysokého finančného ohodnotenia ti na konci krízy ostane aj auto, ktoré môžeš následne predať a vstupnú investíciu si vrátiť, prípadne ju využiť na svoju ďalšiu pracovnú realizáciu či výlety.

Ak ťa kríza postihla až tak, že nevieš z nijakého vrecka vytiahnuť 1000 eur na zaobstaranie si auta, stále môžeš využiť možnosť nižšieho ohodnotenia v prvých mesiacoch a kúpu auta zrealizovať neskôr.

Pozor na odvody

Aby ti neostali namiesto peňazí len oči pre plač, ponuky musíš pozorne čítať. Množstvo kuriérskych spoločností ponúka skvelé finančné ohodnotenie, no formou živnosti. Nezabudni si preto vyrátať odvody, a teda preddavky pre zdravotnú a platbu poistného pre sociálnu poisťovňu, ktoré sa vedia vyšplhať do vysokých súm.

Profesia práca kuriér
zdroj: Profesia/kuriér

Rovnako tak je potrebné pri využití vlastného auta sledovať v ponuke to, či je zamestnancovi, respektíve živnostníkovi ponúknutá možnosť preplatenia nákladov na pohonné hmoty, alebo nie. Ak by si nerozumne naletel na kombináciu využívania vlastného vozidla bez zaplatenia pohonných hmôt spolu s výkonom činnosti na živnosť, mohlo by sa stať, že v konečnom výsledku dostaneš menej, ako pri klasickom zamestnaneckom pomere vykonávanom bez vlastného auta.

Zdroje: Profesia.sk, Platy.sk, Bolt, Štatisticky úrad, DPD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá