Ako môžeš pomôcť k vynájdeniu lieku proti koronavírusu? Stačí ti na to počítač a stiahnutie jedného programu

  • Proti koronavírusu môžeš bojovať z pohodlia domova aj ty
  • Stačí ti na to počítač a jeden stiahnutý program
TASR/Unsplash
  • Proti koronavírusu môžeš bojovať z pohodlia domova aj ty
  • Stačí ti na to počítač a jeden stiahnutý program

V časoch domácej izolácie môžeš aj ty urobiť maličkosti, ktoré pomôžu k tomu, aby sme mohli spoločne bojovať proti koronavírusu. Stačí ti na to počítač a inštalácia jedného programu. Téme sa venovali aj Hospodárske noviny.

Vo svete už v minulosti vznikla iniciatíva s názvom [email protected], ktorá umožňuje z nevyužitého výkonu počítačových procesorov a grafických kariet vytvárať jeden obrovský superpočítač. Spoločným výkonom z každého pripojeného počítača pomáhajú vedcom vytvárať protiúčinné látky, nie len proti koronavírusu.

„Potrebujeme tvoju pomoc! Folding @ home sa pripája k vedcom z celého sveta a snaží sa lepšie porozumieť koronavírusu 2019 (2019-nCoV) s cieľom urýchliť otvorené vedecké úsilie o vývoj nových život zachraňujúcich terapií,“ píše sa na stránke.

Ten má uľahčiť zvládať náročné výpočtové operácie vedcov, ktoré potrebujú na preskúmanie vírusu a následné testovanie liekov. Práve nevyužitá energia z počítačov pomáha celosvetovej sieti. Na webe [email protected] si stačí stiahnuť špeciálny program, ktorý už urobí všetku potrebnú robotu za teba.

Do boja proti koronavírusu a iných ochorení ide [email protected] s heslo „Som jeden z milióna“.

AMA is live welcome with your questions.https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/flgm7q/ama_with_the_team_behind_foldinghome_coronavirus/#COVID19 #coronavirus

Gepostet von [email protected] am Donnerstag, 19. März 2020

Aj tvoja energia sa počíta

„Stiahnutím [email protected] môžete svoje nepoužité výpočtové zdroje darovať konzorciu Folding @ home, kde vedci pracujúci na zlepšení porozumenia štruktúr potenciálnych liekov pre 2019-nCoV, ktoré by mohli pomôcť k vytvoreniu nových terapii,“ uvádza stránka.

V súčasnosti je už v sieti približne viac ako 110-tisíc ľudí. Softvér pomáha aj ľuďom s rakovinou alebo Parkinsonovou chorobou. Princíp fungovania je založený na simulácii rôznych liečebných látok a ich reakcie na organizmus.

Na všetky tieto operácie potrebujú vedci obrovský výkon. Práve tvoj nevyužitý výkon z počítača môže pomôcť k zastaveniu koronavírusu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech