Nová štúdia potvrdila, že na zníženie úmrtnosti na koronavírus nepotrebujeme žiaden liek. Stačí jednoduchá vec
NOVÁ ŠTÚDIA: Následky koronavírusu sa môžu prejaviť na našej psychike. Týmito problémami trpí až jeden z troch pacientov
Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil
Ako môžeš pomôcť k vynájdeniu lieku proti koronavírusu? Stačí ti na to počítač a stiahnutie jedného programu
- Proti koronavírusu môžeš bojovať z pohodlia domova aj ty
- Stačí ti na to počítač a jeden stiahnutý program
- Proti koronavírusu môžeš bojovať z pohodlia domova aj ty
- Stačí ti na to počítač a jeden stiahnutý program
V časoch domácej izolácie môžeš aj ty urobiť maličkosti, ktoré pomôžu k tomu, aby sme mohli spoločne bojovať proti koronavírusu. Stačí ti na to počítač a inštalácia jedného programu. Téme sa venovali aj Hospodárske noviny.
Vo svete už v minulosti vznikla iniciatíva s názvom [email protected], ktorá umožňuje z nevyužitého výkonu počítačových procesorov a grafických kariet vytvárať jeden obrovský superpočítač. Spoločným výkonom z každého pripojeného počítača pomáhajú vedcom vytvárať protiúčinné látky, nie len proti koronavírusu.
„Potrebujeme tvoju pomoc! Folding @ home sa pripája k vedcom z celého sveta a snaží sa lepšie porozumieť koronavírusu 2019 (2019-nCoV) s cieľom urýchliť otvorené vedecké úsilie o vývoj nových život zachraňujúcich terapií,“ píše sa na stránke.
Ten má uľahčiť zvládať náročné výpočtové operácie vedcov, ktoré potrebujú na preskúmanie vírusu a následné testovanie liekov. Práve nevyužitá energia z počítačov pomáha celosvetovej sieti. Na webe [email protected] si stačí stiahnuť špeciálny program, ktorý už urobí všetku potrebnú robotu za teba.
Do boja proti koronavírusu a iných ochorení ide [email protected] s heslo „Som jeden z milióna“.
Aj tvoja energia sa počíta
„Stiahnutím [email protected] môžete svoje nepoužité výpočtové zdroje darovať konzorciu Folding @ home, kde vedci pracujúci na zlepšení porozumenia štruktúr potenciálnych liekov pre 2019-nCoV, ktoré by mohli pomôcť k vytvoreniu nových terapii,“ uvádza stránka.
V súčasnosti je už v sieti približne viac ako 110-tisíc ľudí. Softvér pomáha aj ľuďom s rakovinou alebo Parkinsonovou chorobou. Princíp fungovania je založený na simulácii rôznych liečebných látok a ich reakcie na organizmus.
Na všetky tieto operácie potrebujú vedci obrovský výkon. Práve tvoj nevyužitý výkon z počítača môže pomôcť k zastaveniu koronavírusu.