Ako na Slovensku zarobíš 3 000 € mesačne? Za toto sú ochotné firmy poriadne zaplatiť

  • Vývojári umelej inteligencie patria medzi najlepšie zarábajúcich zamestnancov na trhu
  • Know-how v oblasti AI je na Slovensku veľmi vzácne, skúsení ľudia tak majú obrovskú konkurenčnú výhodu
  • Na Slovensku sa bezplatne koná Cyberlab, kurz umelej inteligencie s reálnymi príkladmi z praxe
cyberlab
GL
  • Vývojári umelej inteligencie patria medzi najlepšie zarábajúcich zamestnancov na trhu
  • Know-how v oblasti AI je na Slovensku veľmi vzácne, skúsení ľudia tak majú obrovskú konkurenčnú výhodu
  • Na Slovensku sa bezplatne koná Cyberlab, kurz umelej inteligencie s reálnymi príkladmi z praxe

Umelá inteligencia už dávno nie je len témou budúcnosti. Žijeme v dobe, kde je AI aktívnou súčasťou našich každodenných životov.

Dnes umelé inteligencie predpovedajú správanie ľudí, riadia križovatky alebo vedú komplikované procesy. Veľké korporácie sa snažia AI nasadiť na komplikované finančné procesy, vďaka čomu sa minimalizuje chybovosť a vždy sa aplikuje to najlepšie možné riešenie.

Nájdeš ju aj vo svojom smartfóne

A nájdeme ich aj v appkách, ktoré používame každý deň: „Napríklad, moderné mailové či chatovacie aplikácie, ktoré vám pomôžu napísať mail s čo najlepšou gramatikou aj štylistikou,“ vysvetľuje Slobodan Radenkovič, zakladateľ Cyberlabu.

Umelá inteligencia však má ohromný potenciál aj vo vede. Svet nedávno prekvapila informácia o nových antibiotikách, ktoré objavila práve umelá inteligencia. „AI sa dá použiť všade. Dostupnosť a kvalita dát je čoraz vyššia, vďaka čomu sa zlepšujú aj všetky aspekty umelej inteligencie, od získavania jej zručností cez automatizáciu až po analýzu.

Radenkovič dodáva, že takto pokročilú umelú inteligenciu už vidíme prakticky v každej oblasti – od botov, ktoré automaticky tradujú akcie či kryptomeny cez automatické rozpoznávanie obrázkov (image recognition systems) používané pri triedení odpadu.

Na otázky nám odpovedal Slobodan Radenkovič zo Cyberlabu

3 000 eur za vzácne know-how

Umelé inteligencie sú mimoriadne šikovné v identifikácii a analýze vzorcov v dátach, podľa ktorých dokážu následne predpovedať ďalšie skutočnosti. A ak sú tak naprogramované, na základe výsledkov dokážu aj niečo vykonať. Umelé inteligencie v supermarketoch napríklad predpovedajú spotrebu potravín a ak ich nie je dostatok, automaticky objednajú ďalšie.

Žiadna umelá inteligencia však nie je všestranná. Podľa takzvaného No Free Lunch teorému vie byť umelá inteligencia užitočná len na jednom poli, ktorému musí byť špeciálne prispôsobená. Tá istá inteligencia, ktorá napríklad rozlišuje obrázky, by teda nové antibiotiká nájsť nedokázala a jej výsledky by boli zbytočné.

Know-how na poli umelej inteligencie je však podľa Radenkoviča veľmi vzácne, vďaka čomu ide o jednu z najlepšie platených IT prác vôbec. Aktuálne najhoršia platená ponuka AI inžiniera na slovenských inzertných portáloch ponúka sumu od 2 000 eur, tie lepšie vyše 3 000 eur. Väčšina firiem tiež ponúka ďalšie finančné príspevky a extra viac dní dovolenky.

zdroj: Cyberlab

Ako vyhrať pracovný pohovor v IT firme?

Dopyt po AI expertoch je vysoký a bude len narastať, získať všetky potrebné vedomosti však nie je ľahké. Na Slovensku sa bude aj tento rok konať Cyberlab pod záštitou IBM a Yvents, ktorý vedú špičkoví profesionáli priamo z praxe. Študentov budú učiť priamo vývojári, inžinieri, softvéroví architekti a dátoví vedci, ktorí sa zamerajú najmä na prípady z praxe.

Cyberlab je pre každého úplne zadarmo. Bez akejkoľvek finančnej investície sa tak môžeš stať jedným z najžiadanejších programátorov na Slovensku. Minulý rok mali obidva kurzy plnú kapacitu a desiatky účastníkov získali skúsenosti v oblastiach robotického hardvéru, softvéru a automatizácie procesov prostredníctvom umelej inteligencie.

Nielenže tak majú novú prax, no získali predovšetkým konkurenčnú výhodu a uplatnenie v danom odbore. Na Slovensku sú podobné eventy v oblasti umelej inteligencie vzácne, práve preto oceňujeme, že je Cyberlab úplne bezplatný.

A tak tomu podľa organizátorov bude aj tento rok – Cyberlab opäť ponúkne niekoľko špecializovaných kurzov zadarmo a nové príležitosti vzdelávania sa v oblasti umelej inteligencie (nielen) pre vysokoškolských študentov a absolventov.

zdroj: Cyberlab

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK