Ako ochladiť dom či byt aj bez klimatizácie

 • Extrémne teploty budú počas leta stále bežnejšie, pár je stále pred nami
 • Ako ich prežiť? Máme pre vás 5 skvelých tipov
271K8746
Climax
 • Extrémne teploty budú počas leta stále bežnejšie, pár je stále pred nami
 • Ako ich prežiť? Máme pre vás 5 skvelých tipov

Leto milujeme. Kúpať sa však v mlákach potu ale rozhodne nechceme. Samozrejme, najrýchlejším spôsobom by bolo zapnúť klimatizáciu, nie všetci však obľubujú toto riešenie. Pre niekoho je príliš drahá, niektorým však spôsobuje zdravotné komplikácie – či už zápaly očí alebo seknuté kríže. Máme pre vás však riešenia, ktoré vám pomôžu schladiť váš príbytok aj bez klimatizácie:

 1. Vonkajšie žalúzie zatienia slnko, aj výkonnú klimatizáciu

Sú najpoužívanejším exteriérovým tieniacim prvkom, pretože umožňujú tieniť a súčasne vetrať. Regulujú prirodzené osvetlenie, výrazne tiež znižujú energetickú náročnosť budov – hravo tak predbehnú aj náklady na klimatizáciu. Sú obľúbené aj pre svoju dlhú životnosť a bezúdržbovosť. „Žalúzie vybavené svetelným a tepelným senzorom si sami regulujú množstvo svetla a tepla v miestnosti. V poslednej dobe sa však stále viac na jednom dome kombinujú vonkajšie rolety s vonkajšími žalúziami – rolety sa používajú väčšinou v izbách, kde sa spí, vonkajšie žalúzie tam, kde je bežný denný ruch,“ hovorí odborník Climax Filip Šimara. Vonkajšie žalúzie dokážu znížiť teplotu v domácnosti až o 10 °C!

 1. Ventilátor je najbežnejší pomocník

Chladiaci účinok ventilátora zosilníte, ak jeho prúd nasmerujete na kovovú misku plnú studenej vody či ľadu alebo na mokrú plachtu. Voda sa začne odparovať a tak vzduch v miestnosti ochladí aj o pár stupňov. Ak zavesíte mokrý uterák pred okno, ochladia automaticky horúci vzduch prichádzajúci zvonka. Schladiť interiér môžete aj použitím rozprašovača so studenou vodou.

 1. Vonkajšie rolety ochránia pred teplom aj zatemnia

V priebehu vrcholiaceho leta sa bez spoľahlivej clony len ťažko zaobídeme. Vonkajšie rolety však chránia okná aj pred vetrom, snehom, dažďom, krupobitím, poskytujú tiež ochranu proti vlámaniu. Fungujú aj ako zvuková bariéra. Medzi hlavné dôvody však patrí úspora energií – a to nielen na klimatizácii, ale aj na kúrení. Rolety tiež dokážu v miestnosti vytvoriť úplnú tmu. Navyše automaticky ovládané rolety vybavené časovými spínačmi a senzormi dokážu okamžite samy reagovať na aktuálne počasie.

TIP: Ak máte žalúzie, dajte si pozor, aby ste ich zatiahli správne: mierne zaoblená časť žalúzií má smerovať von, vy by ste mali mať výhľad smerom dole, nie na oblohu. Len tak budete pred slnkom a teplom dostatočne chránení – teplota totiž bude stúpať smerom hore, ku stropu. V zime zaťahujte žalúzie opačne.

4. Osuška ako pomocník

Zabudnite na klasické periny, ochlaďte svoje telo pod vlhkou plachtou alebo osuškou. Deti sú však na tento spôsob citlivejšie, preto sa u nich neodporúča, mohol by im spôsobiť nachladnutie. Pre ne môžete skúsiť napustiť termofor alebo PET fľašu vodou, dať ju zmraziť do chladničky a potom zabaliť do uteráka a šupnúť pod prikrývku na ochladenie.

 1. Markízy alebo látkové clony

Vonkajšie clony predstavujú veľmi zaujímavý variant – výborne totiž tienia a vďaka neprebernému množstvu farieb aj skvele vyzerajú. Mieru zatienenia a priehľadu von si volíme podľa hustoty látky. Navyše sú trendové a dodávajú fasáde moderný vzhľad. Markízy zase tienia aj prostredie na terase, pritom ani nemusíte byť doma, aby ste ich ovládali: „Stačí jeden klik a markíza zaistí príjemný tieň. Tie najmodernejšie sa dajú totiž ovládať aj pomocou smartfónu,“ objasňuje odborník F. Šimara. Terasa a interiér domu sú tak vďaka markíze včas ochránené pred nepríjemným slnečným žiarením aj teplom.

 1. Redukujte osvetlenie a nevarte

Myslite na to, že večer z lámp aj iných spotrebičov, ak sa používajú, sála teplo, ktoré následne otepľuje aj interiér. Preto zhasnite, kde sa dá a použite napríklad náladové LED osvetlenie, ktoré je na dotyk studené, no neprehrieva vzduch. Samozrejme, aj varenie so sebou prináša oteplenie interiéru. Preto radšej siahnite po studenej večeri alebo vytiahnite rodinku von a užite si spoločný večer.

Čo ste o markízach možno nevedeli:

 1. Na Slovensku a v Čechách sú najobľúbenejšie odtiene žltej, hnedej a zelenej. Modrá farba je potom otázkou skôr južných alebo severských štátov.
 2. Tmavé odtiene priťahujú viac slnka, ale zároveň viac zatemňujú. A nie je na nich tak viditeľný prach a nečistoty.
 3. Svetlé farby rozžiaria nielen terasu, no aj interiér. Ale pozor – žltá farba priťahuje hmyz.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech