Ako odísť do dôchodku v 40tke: Návod, ako sa to dá na Slovensku

  • Je možné odísť do dôchodku v mladom veku?
  • A je nutné mať viac zdrojov príjmu?
  • Ako si už možno v 40-ke bezstarostne užívať život?
skorý dôchodok peniaze sporenie
Pixabay/tigertravel
  • Je možné odísť do dôchodku v mladom veku?
  • A je nutné mať viac zdrojov príjmu?
  • Ako si už možno v 40-ke bezstarostne užívať život?

Na Slovensku je akousi tradíciou nadávať na vek odchodu do dôchodku a potom nadávať na jeho výšku. Je to však možné aj inak? Vo svete nie je ničím výnimočným odísť do dôchodku už v pomerne mladom veku a užívať si nasporené peniaze už v 40tke. 

Slovákov však trápi nestabilita vo svete a rozvoj umelej inteligencie vzbudzuje v mnohých strach, že čoskoro prídu o prácu, lebo ich povolanie jednoducho zanikne. Navyše, dnešná generácia pracujúcich pochybuje o tom, že vôbec niekedy od štátu nejaký dôchodok dostane. 

Čakať takmer do sedemdesiatky a potom dostať almužnu od štátu však nie je jediné riešenie. Odísť do dôchodku skôr a mať z čoho žiť sa naozaj dá.

My sme si však pre teba pripravili článok s vyjadreniami viacerých expertov, ktorí ťa môžu do tejto tematiky zasvätiť a možno aj podnietiť k tomu, že vo svojej 40-ke si už budeš bezstarostne užívať život s dostatočnou finančnou rezervou.

Ako sa v 40-ke dostať do dôchodku

Je to možné, ale vyžaduje si to určitú disciplínu, veľa plánovania a veľkú obetu v mladom veku. Základným princípom, ako cieľ dosiahnuť, je sporiť a investovať. Nápomocné je aj vytvorenie dôchodkového plánu, aby si vedel, koľko ti ešte chýba k dosiahnutiu cieľa. Vďaka tomu tiež dokážeš včas prehodnotiť svoj plán v prípade, ak sa nejaké vonkajšie okolnosti zmenia. 

Ako sa pre Startitup vyjadril Ján Zboran, okresný vedúci pre OVB: „Recept, ako sa stať v štyridsiatke dôchodcom, je v dvadsiatke makať, v tridsiatke budovať a v štyridsiatke rozširovať a popritom oddychovať.“

Ďalším spôsobom je podľa vyjadrenia Jána Zborana vzdelanie. „Tá najlepšia investícia, ktorú môžeš dnes urobiť, je investícia do seba. Či tomu tak je, alebo nie, nechám na zváženie. Určite je to investícia, ktorá sa ti násobne vráti, či sa vzdelávaš v práci, na sociálnych sieťach, moderných IT technológiách, alebo sa učíš cudzí jazyk.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: investopedia.com, thetimes.co.uk, finax.eu recenzia knihy, alkp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá