Ako presne tvoje telo zničí vírus, keď sa infikuješ? V ľudskom tele prebieha nekonečná vojna

 • Vírusová infekcia je pre ľudské telo veľkou výzvou, zapojiť musí takmer všetky obranné mechanizmy
 • NK-bunky a protilátky si s veľkou časťou infekcií dokážu poradiť, patogén zvyčajne zlikvidujú do pár dní
 • Imunitný systém treba podporovať najmä v rizikovom období. Ako na to idú zdravotníci?
 • Barny's zverejnil zoznam ich najpredávanejších imunitných produktov, balíček troch doplnkov ocenili aj zdravotníci
barnys
Barny’s
 • Vírusová infekcia je pre ľudské telo veľkou výzvou, zapojiť musí takmer všetky obranné mechanizmy
 • NK-bunky a protilátky si s veľkou časťou infekcií dokážu poradiť, patogén zvyčajne zlikvidujú do pár dní
 • Imunitný systém treba podporovať najmä v rizikovom období. Ako na to idú zdravotníci?
 • Barny's zverejnil zoznam ich najpredávanejších imunitných produktov, balíček troch doplnkov ocenili aj zdravotníci

Aj napriek tomu, že je vitamín C mnohými považovaný za „božskú superlátku“, v boji proti vážnemu ochoreniu jednoducho nestačí. Boj proti akémukoľvek vírusu je náročný a vyčerpáva ľudské telo.

Noví nakazení v dnešných dňoch na Slovensku, našťastie, pribúdajú už len v jednociferných číslach a počet vyliečených prekonal počet nakazených. Ako však vyzerá boj proti vírusom?

Na začiatku nás chránia NK-bunky

NK-bunky, teda natural killers, prírodní zabijaci, zasahujú už 3 dni po infekcii. Dokážu rozpoznať vírusom infikované bunky, ktoré keďže sú cytotoxické, zničia.

Vstup vírusu do bunky zvyčajne znamená jeho následné rozmnožovanie, ktoré je obrovskou záťažou pre náš imunitný systém. Ľudský organizmus sa teda začne proti rozmnožovaniu brániť tým, že nakazené bunky jednoducho zlikviduje.

Imunitný systém navyše žiada o pomoc protilátky, takzvané imunoglobulíny.

zdroj: Journal of Stem Cell Research and Therapy

Druhá línia je nesmierne dôležitá

Zatiaľ, čo prvá línia našich bojovníkov, NK-bunky, bojuje proti potenciálnemu rozmnoženiu vírusov, dorazí druhá armáda v podobe protilátok.

Protilátky, teda antibodies alebo tiež imunoglobulín, tvoria milióny pretransformovaných bielych krviniek, B-lymfocytov.

V boji proti vírusu sa naviažu na antigén vírusu a snažia sa ho zničiť, alebo ho označia ako cieľ zničenia pre ďalšie posily.

Tento proces môže pozorovať každý sám – lymfocyty cestujú cez lymfatický systém. Navreté lymfatické uzliny teda znamenajú, že ľudské telo práve s niečím bojuje.

Protilátky sú rozdelené na 5 základných kategórií podľa spôsobu a rýchlosti boja, dve z nich, skupiny IgG a IgM, detekujú tiež protilátkový test na koronavírus, ktorý zistí, či tvoje telo už prišlo do kontaktu s vírusom.

zdroj: Big Picture Science

Vždy však príde ďalšia infekcia

Náš imunitný systém je ale inteligentný a čoraz silnejší. Akonáhle sa stretne s nejakým patogénom, zapamätá si ho na desiatky rokov a ďalší boj bude oveľa jednoduchší a rýchlejší.

Odozva na prvý prípad patogénu trvá zvyčajne niekoľko dní, často však nikto necíti žiadne príznaky, keďže NK-bunky a protilátky zasiahli dostatočne rýchlo a efektívne.

Silnú a komplexnú imunitu v tejto dobe potrebujú najmä zdravotníci a ďalší hrdinovia v prvej línii. V priamom kontakte s možnými nakazenými sú vo veľkom riziku.

Ako pomôcť ťažko skúšanej imunite?

Keď už samotný vitamín C nestačí, potom nastupuje veda s pomocou prírody pre komplexnejšiu podporu imunity. Zdravotníci v prvej línií najviac potrebujú silnú imunitu.

Značka Barny’s neváhala a zdravotníkov štedro podporila, pričom vyzýva aj ostatné firmy. Svojim kolegom venovali 300 balíčkov v hodnote vyše 15 000 eur, pričom ich rozviezli po celom Slovensku. Popritom neustále podporuje lekárov po Slovensku a uvádza, že ak sa cítia v ohrození, môžu ich kontaktovať.

Vedecký tím v Barny’s v spolupráci s Alavis zvolil stratégiu podpory imunity v spojitosti s prírodou v troch produktoch.

zdroj: Barny's

Značka Barny’s zostavila balíček s dôrazom na momentálnu situáciu a tak, ako ho rozdávala zdravotníkom, ho ponúka aj na svojom e-shope.

Popredný vedecký a produktový tím v Barny’s a ALAVIS si uvedomil, že pokiaľ chceme skutočne podporiť správne fungovanie našich obranných mechanizmov, je dôležité podporovať imunitu postupne a viacerými spôsobmi.

 • Barny’s InoCell forte je rastlinný výživový doplnok, ktorý obsahuje patentovanú chránenú zmes inozitolu, inozitolhexafosfátu (IP6), iónov vápnika a horčíka, obohatenú o vitamín C a minerálnu látku selén, ktoré pomáhajú prispievať k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom. 
 • Barny’s Kolostrum s BETA-GLUKÁNMI je kombinovaný výživový doplnok, ktorý obsahuje kvalitné bovinné kolostrum vysokej akosti, patentovaný bioaktívny Yestimun beta-glukány štandardizované na 80% prírodných polysacharidov, značkovú formu vitamínu C (NUTRA-C) a minerálne látky selén a zinok, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
 • Barny’s ACTIValoe forte je výživový doplnok, ktorý podporuje imunitný systém, má detoxikačné, antibakteriálne a imunomodulačné vlastnosti, ako antioxidant ochraňuje pred voľnými radikálmi.
  Pomáha podporovať trávenie, udržiavať normálnu funkciu čriev, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi ako súčasť zdravého životného štýlu.

Tím v Barny’s urobil prvý krok, ktorý je v rámci solidarity počas pandémie veľmi dôležitý. Vyzývajú aj ostatné firmy, aby sa k chvályhodnej iniciatíve pripojili a našich zdravotníkov podporili, napríklad aj produktami podporujúcimi imunitný systém.

zdroj: Barny's

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech