Ako rýchlo ho Musk získal, tak rýchlo ho aj stratil. Jeff Bezos získal späť trón najbohatšieho človeka na svete

  • Nečakaný zvrat poslal Muska v rebríčku opäť o miesto nižšie
  • Najbohatším mužom sveta sa stal Jeff Bezos, môže za to prepad akcií spoločnosti Tesla
Bezos a Musk
TASR/AP/Susan Walsh, Cliff Owen
  • Nečakaný zvrat poslal Muska v rebríčku opäť o miesto nižšie
  • Najbohatším mužom sveta sa stal Jeff Bezos, môže za to prepad akcií spoločnosti Tesla

Rástol raketovou rýchlosťou a v aktuálnych rebríčkom svojím majetkom predbehol mnohým miliardárov. Elon Musk, majiteľ spoločnosti Tesla, zakladateľ Space X a Neuralink-u sa len nedávno stal najbohatším mužom sveta. Bohužiaľ, toto prvenstvo si neudržal v rukách dlho. Z kresla ho zosadil legendárny Jeff Bezos so svojím Amazonom.

Raketovo hore a rovnako späť

Musk v priebehu roka 2020 predbehol viac ako 30 najbohatších ľudí sveta, ktorí ešte vlani v takomto čase stáli pred ním. S majetkom v hodnote 191 miliárd dolárov sa dostal až na absolútny vrchol a získal titul najbohatšieho človeka našej planéty.

Jeho majetok presiahol 185 miliárd dolárov, v jednom momente až 191 miliárd. Stalo sa tak po skúpení akcií Tesly, informuje spravodajský portál agentúry Bloomberg.

Dlho sa však z tohto prvenstva netešil. Získal ho 8. januára 2021, na vrchole sveta sa teda udržal len mesiac aj zopár dní. Z priečky ho zosadil Jeff Bezos, ktorý sa ani veľmi nemusel snažiť. Za tento zvrat vďačí len a len Tesle, ktorej padli akcie.

Elon Musk opäť šokuje. CBD je fake a nemá žiadny účinok, povedal v podcaste

Väčšina Bezosovho osobného majetku je umiestnená v akciách Amazonu. V posledných rokoch hodnota jeho majetku stúpla práve vďaka rastu akcií firmy. Bezos tak dosiahol niekoľko nových míľnikov. Na priečke najbohatšieho muža sveta stál od roku 2017.

Len o rok neskôr sa stal najbohatším človekom v modernej histórii, keď hodnota jeho majetku prekonala 150 miliárd dolárov. Vlani v auguste sa stal prvým človekom s majetkom viac ako 200 miliárd USD, informuje český Seznam.

Miliardári sveta
zdroj: Bloomberg/billionaires

V pozícii CEO končí

Pre Jeffa sa jeho prvenstvom nič nemení. Na pozícii CEO Amazonu chce skončiť a odovzdať ho do rúk Andymu Jassymu, ktorý má momentálne na starosti cloudové aktivity firmy.

Sám sa plánuje venovať viac charitatívnej organizácii Bezos Earth Fund a Amazon Day 1 Fund. Rovnako raketovej spoločnosti Blue Origin či mediálnej spoločnosti The Washington Post.

Nevedia nájsť spoločnú reč

Aj keď sa to na prvý podľa nemusí tak javiť, títo technologickí vizionári pre seba predstavujú konkurenciu. Na začiatku milénia sa majiteľ najväčšieho internetového obchodu Amazon rozhodol splniť si svoj detský sen a založil spoločnosť Blue Origin.

Jej názov odkazuje na modrú planétu, teda Zem, ako miesto pôvodu ľudskej rasy. Jeff Bezos mal už ako malý chlapec v škole vysloviť myšlienku, že budúcnosť ľudského druhu nie je na tejto planéte.

O dva roky neskôr ako Blue Origin uzrela svetlo sveta aj ďalšia technologická spoločnosť zameraná na kozmický priemysel – SpaceX. Založil ju Elon Musk z peňazí, ktoré zarobil na predaji svojho podielu platobného systému PayPal.

Najbohatší človek sveta prespáva vo svojich fabrikách. Toto je dôvod prečo

Obe spoločnosti ale okrem toho spája jeden veľký spoločný sen – komerčné lety do vesmíru a stála prítomnosť človeka mimo planéty Zem.

Ich verejný spor začal v roku 2013, keď obaja miliardári chceli štartovať svoje rakety z rovnakej plochy, ktorú kedysi používali legendárne misie Apollo. Miesto vo vesmírnom stredisku Johna F. Kennedyho nakoniec získala spoločnosť SpaceX, kvôli čomu podal Bezos žalobu aj na súd. Dodnes ju však využíva Elon Musk a plochu má prenajatú na 20 rokov.

Zdroje: Seznam Zprávy, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech