Ako sa BMW podarilo ovládnuť automobilový priemysel

  • Príbeh obdivovanej automobilky BMW, ktorá tvorí spolu s nemeckou Audi a Mercedes-Benz takzvané luxusné nemecké automobilové trio.
collagedcas
globalcarbrands.com, unsplash.com
  • Príbeh obdivovanej automobilky BMW, ktorá tvorí spolu s nemeckou Audi a Mercedes-Benz takzvané luxusné nemecké automobilové trio.

História nemeckej automobilky Bayerischen Flugzeug-Werke sa začala písať v roku 1916, keď došlo k spojeniu dvoch spoločností – Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke a pri jej založení stáli traja muži –  Franz Josef Popp, Karl Rapp, Camillo Castiglioni. O rok neskôr bola spoločnosť premenovaná na BMW AG.

Pôvodne išlo o spoločnosť, ktorá sa špecializovala na výrobu leteckých motorov. Svoj prvý letecký motor, BMW IIIa, vyrobila továreň BMW v roku 1918 a vďaka svojmu výkonu zožal obrovský úspech.

Glitter mixed with rock and roll. The #BMW 3.0 CS. #BMWrepost @matt_leonard12

Príspevok, ktorý zdieľa BMW (@bmw),

BMW bola krátko po skončení prvej svetovej vojny v dôsledku Versaillskej zmluvy donútená výrobu leteckých motorov ukončiť, preto sa od roku 1923, po otvorení fabriky v Mníchove, zamerala na výrobu motocyklov. S výrobou automobilov sa začalo až o pár rokov neskôr, po odkúpení spoločnosti Fahrzeugfabrik Eisenach AG, v roku 1928. Prvý sériový automobil s logom BMW dostal pomenovanie Dixi a disponoval motorom s objemom 750 cm³ a výkonom 11 kW.

Po druhej svetovej vojne bola spoločnosť takmer zničená a výroba sa natrvalo presunula z Eisenachu do Mníchova. V roku 1948 došlo k obnoveniu výroby motocyklov a v roku 1952 sa opäť spustila aj výroba automobilov.

Makes your head spin: The #BMW 3.0 CSi. #BMWrepost @Alexberlinetta @carphiles

Príspevok, ktorý zdieľa BMW (@bmw),

Nakoľko bol v povojnovej a spamätávajucej sa  Európe dopyt po luxusných automobiloch veľmi nízky, automobilka sa čoskoro dostala do finančnej krízy. Po jej prekonaní však BMW začalo napredovať a rásť.

V súčasnosti sa BMW vďaka svojej kvalite a precíznemu výrobnému procesu právom zaraďuje medzi najlepšie automobilky sveta. Od roku 2012 spoločnosť vyprodukovala viac ako 1 845 186 automobilov a 117 109 motocyklov a so svojimi  4 výrobnými divíziami – BMW Motorrad, Mini, BMW Motorsport a BMWi dosiahla príjmy vo výške viac ako 76,84 miliárd Eur, čím si získala dôležité postavenie na automobilovom trhu.

BMW je taktiež hrdým sponzorom početných športových podujatí, ako napríklad olympijské hry, Olympijský výbor Spojených štátov amerických, európskych golfových podujatí a BMW PGA Championship vrátane BMW International Open v Nemecku a BMW Italian Open. BMW zožalo veľký úspech aj na pretekoch Formuly 1, ktorej sa zúčastňuje až viac ako 20 vozov z dielne tejto nemeckej automobilky.

V súčasnosti stojí na čele spoločnosti Harald Krüger, ktorý vo firme pracuje už od roku 1992, pričom funkciu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti zastáva od mája 2015.

Zdroj: successstory.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech