Ako sa bude cestovať po koronakríze? Slováci budú pravdepodobne potrebovať špeciálny „immunity passport“

  • Cestovanie je v súčasnosti veľkou neznámou a nikto nevie dokedy budú obmedzenia pohybu platiť
  • V hre sú dokonca aj špeciálne karty o tom, že máš vybudovanú imunitu voči koronavírusu
  • Rozmýšajú o tom niektoré krajiny ako Nemecko, Británia alebo USA
bast
bratislavske letisko
  • Cestovanie je v súčasnosti veľkou neznámou a nikto nevie dokedy budú obmedzenia pohybu platiť
  • V hre sú dokonca aj špeciálne karty o tom, že máš vybudovanú imunitu voči koronavírusu
  • Rozmýšajú o tom niektoré krajiny ako Nemecko, Británia alebo USA

Každého z nás zaujíma, kedy a ako sa dostaneme do normálnych koľají, v akých sme fungovali pred koronavírusom. Najväčšie zásahy do slobody prišli v podobe obmedzenia pohybu a cestovanie sa stalo veľkým tabu.

Niektoré krajiny však už dnes rozmýšľajú nad zavedením takzvaných „immunity cards“, ktoré by mali slúžiť ako vstupenka do danej krajiny alebo ako priepustka z karantény. Informuje o tom Business Insider.

Nemcom by mohli byť čoskoro vydané „osvedčenia o imunite“, ktoré by im umožnili opustiť karanténu kvôli koronavírusu skôr ako zvyšok populácie, ak budú pozitívne testovaní na protilátky proti novému vírusu.

Vedci z Centra pre výskum infekcií Helmholtz v Braunschweigu chcú v nasledujúcich týždňoch rozoslať stovky tisíc testov, ktoré by mohli ľuďom umožniť opustiť karanténu, ak by boli ich testy na protilátky pozitívne.

Prítomnosť protilátok v tele naznačuje, že človek prekonal vírus a jeho telo si proti nemu vytvorilo imunitu. Tieto testy sú určené práve na zistenie prítomnosti protilátok v tele človeka.

Testy by sa mohli predávať v lekárňach alebo cez Amazon

Pozitívne testovaní ľudia by mohli opustiť karanténu, zatiaľ čo veľký počet pozitívnych testov by mohol vládam umožniť zmierniť obmedzenia v oblastiach s prísnymi karanténnymi opatreniami.

Takto imúnni ľudia by mohli opustiť krajinu v prípade, ak by sa opatrenia zaviedli plošne v celej EÚ.

kampan zadarmo od startitup

Spojené kráľovstvo má podobné plány na zavedenie testovania protilátok, čo by umožnilo uvoľniť prísne karanténne opatrenia. Vláda Borisa Johnsona objednala milióny domácich testovacích súprav na koronavírus.

V prípade schválenia testov by sa v najbližších týždňoch mohli rozposlať pracovníkom v prvej línii, predávať sa v lekárňach a prostredníctvom internetových predajcov, ako je napríklad Amazon.

Niektoré testy sa však museli vrátiť naspäť do Číny, keďže sa zistilo, že nevedia presne určiť stav testovaného človeka.

zdroj: TASR

Pridáva sa aj USA

Federálna vláda USA zvažuje rozdávanie osvedčení ľuďom, ktorí sa zotavili z koronavírusu. V piatok to pre Business Insider uviedol Dr. Anthony Fauci.

Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby však povedal, že by nebol ochotný staviť sa, že ľudia vyliečení z koronavírusu sú naozaj imúnni voči ďalšiemu nakazeniu.

Fauci dodal, že federálna vláda sa v nadchádzajúcom týždni pripravuje na nasadenie „veľkého počtu“ testov protilátok, ktoré v súčasnosti preveruje Úrad pre potraviny a liečivá.

Ak by sa „immunity cards“ skutočne schválili, vedeli by sa ľudia, ktorí si vybudovali imunitu voči koronavírusu, dostať z karantény, prípadne opustiť krajinu a vstúpiť na územie inej krajiny.

Možno sa naše peňaženky dočkajú ďalšieho dokladu – dokladu o tom, že sme si vybudovali imunitu voči koronavírusu – a táto karta nám bude otvárať dvere do iných krajín, alebo von z karantény.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech