Ako sa bude cestovať v roku 2021? Slováci budú dostávať vakcinačný preukaz

  • Mnoho ľudí sa dá zaočkovať kvôli túžbe cestovať
  • Okrem vakcíny však budú ľudia potrebovať aj vakcinačný preukaz
  • Podľa ministerstva zdravotníctva Slovensko disponuje 17 miliónmi vakcín
Unsplash/Hakan Nural, Unsplash/Ismail Mohamed
  • Mnoho ľudí sa dá zaočkovať kvôli túžbe cestovať
  • Okrem vakcíny však budú ľudia potrebovať aj vakcinačný preukaz
  • Podľa ministerstva zdravotníctva Slovensko disponuje 17 miliónmi vakcín

Nočná mora s názvom 2020 sa pomaly, ale isto končí. Každý z nás bude vstupovať do nového roka plný očakávaní a nádejí. Bude rok 2021 lepší? Mnohí predpokladajú, že áno. 26.12. sa na Slovensku začalo očkovanie proti koronavírusu. Ako prvý dostal vakcínu od firmy Pfizer infektológ Vladimír Krčméry, hneď za ním ostatní epidemiológovia, hygienici, či ministri. 

Vakcína by mala byť širokej verejnosti dostupná okolo Veľkej noci, takže po očkovaní si budeš pravdepodobne môcť naplánovať vysnívanú dovolenku v zahraničí. Budeš k tomu potrebovať iba vakcinačný preukaz.

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

4 etapy

Nad očkovacím plánom strávila komisia veľa času. Celé očkovanie bude rozdelené na 4 etapy. V prvej sa budú očkovať zdravotníci, policajti, vojaci a členovia domovov sociálnych služieb. Počas druhej etapy budú zaočkovaní seniori nad 65 rokov a chronicky chorí. Do tretej etapy spadajú bezdomovci, učitelia, analytici a osoby z marginalizovaných rómskych komunít. Ostatní obyvatelia nad 18 rokov budú mať možnosť zaočkovať sa počas poslednej etapy. 

Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil, že každá zaočkovaná osoba dostane očkovací preukaz, v ktorom budú spísané údaje o vakcíne. Samotný preukaz je realitou už napríklad vo Veľkej Británii. Dokument by mal byť nástrojom slobody, keďže by mal svojmu majiteľovi zabezpečiť voľný pohyb. V preukaze by mal byť zaznamenaný presný dátum vakcinácie.

Pribudlo vyše 100 nových úmrtí na koronavírus. Nemocnice sa plnia rekordným tempom

Common Pass

Viaceré spoločnosti začali pracovať na aplikáciách, ktoré ľuďom umožnia nahratie podrobnosti o testoch a očkovaní proti Covid-19. Následne by sa v aplikácii mali vytvoriť digitálne údaje, ktorými by si sa mal preukázať nie len pred vstupom do divadla či kina, ale aj pri cestovaní do zahraničia.

Momentálne funguje aplikácia Common Pass, ktorá umožňuje zdravotníckemu personálu nahrávať lekárske údaje. V aplikácii teda môžeš mať informácie o svojich testovaniach a vakcináciách. Zároveň dokáže vygenerovať QR kód, ktorým sa môžeš preukázať pri kontrolách.

zdroj: Unsplash/Steven Lewis

Svoju aplikáciu vyvinula aj spoločnosť IBM. Jej názov je Digital Health Pass a umožňuje prevádzkarom rôznych podnikov vidieť okrem výsledkov testovania aj teplotu a záznamy všetkých očkovaní. Všetky informácie tejto aplikácie sa ukladajú do mobilnej peňaženky. 

Dôkazy o očkovaní

Austrálska letecká spoločnosť Quantas koncom novembra oznámila, že keď budú vakcíny dostupné pre každého, od ľudí cestujúcich z Austrálie a do Austrálie budú požadovať očkovací preukaz. To, či sa tak zachovajú aj iné spoločnosti, zatiaľ nie je známe.

Nevie sa ani to, či pri vstupe do zahraničia budeš potrebovať digitálne potvrdenie o očkovaní alebo klasický očkovací preukaz. Mnoho ľudí si však myslí, že tieto reštrikcie budú znevýhodňovať mnoho ľudí.

Už v apríli 2020 informoval portál SchengenVisaInfo.com, že cestujúci budú povinní očkovať sa, aby mohli vstúpiť do krajín Európskej únie. Zároveň je známa informácia, že akonáhle bude vakcína dostupná, očkovanie sa bude vyžadovať aj od žiadateľov víza.

covid,koronavírus,očkovanie
zdroj: TASR/AP/Michael Probst

Bez obmedzení

Je však otázne, ako dlho bude trvať, kým sa vakcína dostane aj k širšej verejnosti. V prípade, že by sa podarilo zaočkovať väčšiu časť európskej populácie, cestovanie by bolo jednoduchšie. 

„Na základe ich zdravotného stavu by sa niektorí ľudia mohli pohybovať bez obmedzení – to by bol prípad tých s negatívnym testom na Covid-19 alebo tých, ktorí boli zaočkovaní. Naopak, ostatní by nemali dovolené cestovať a vstupovať na špecifické miesta vrátane kostolov, športovísk či na hromadné akcie,“ hovorí profesorka práva z britskej Univerzity v Exeteri Ana Beduschi pre web Euronews

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Ako to bude s poistením?

Pred zložitým rozhodovaním stoja aj viaceré poisťovne. Zatiaľ vieme s určitosťou povedať, že očkovanie budú poisťovne vyžadovať len v prípade, že to bude vyžadovať EÚ. „Ak Európska únia aktualizuje svoje vlastné požiadavky, naša politika sa okamžite aktualizuje, aby bola, ako vždy, stopercentne v súlade s požiadavkami,“ uviedol hovorca poisťovne Europ Assistance pre web SchengenVisaInfo.com

Francúzska poisťovňa AXA vníma vzniknutú situáciu rovnako. „Je pravdepodobné, že krajiny budú vyžadovať od ľudí, aby dostali vakcínu. Ak teda zákazníci nebudú zaočkovaní, nebudú krytí,“ predpovedá spoločnosť. V prípade, že EÚ tieto požiadavky nepredloží, poisťovňa bude fungovať ako doteraz. „Ak zo strany vstupujúcej krajiny neexistujú žiadne požiadavky, nemôžeme presadiť, aby ľudia vakcínu dostali,“ tvrdí pre web hovorca spoločnosti. 

 

 

 

 

Zdroje: CNN, BBC, SchengenVisaInfo.com, Euronews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech