Ako sa pripraviť na pohovor s generálnym riaditeľom? Zvládnuť ho nedokáže každý človek

  • Pohovor ako taký môže byť pre človeka stresovou situáciou
  • Čo ale pohovor, kde pred tebou sedí CEO? Toto sú veci, ktoré môžeš čakať na pohovore s generálnym riaditeľom
Pohovor
wikimedia.org
  • Pohovor ako taký môže byť pre človeka stresovou situáciou
  • Čo ale pohovor, kde pred tebou sedí CEO? Toto sú veci, ktoré môžeš čakať na pohovore s generálnym riaditeľom

Pokiaľ ide o pracovné pohovory, všetci chceme nájsť také odpovede, ktorými by sme sa od ostatných účastníkov odlišovali. To znamená vedieť, ako správne na položenú otázku odpovedať, a to aj na tie otázky, ktoré sú nezmyselné a ich úlohou je, aby ťa rozhodili a vyviedli z miery.

Počas celého procesu pohovoru sa môžeš stretnúť s mnohými zamestnancami spoločnosti, vrátane generálneho riaditeľa. Čo však očakávať, keď na pohovore pred tebou sedí CEO? Generálny riaditeľ očakáva, že preukážeš svoj záujem o spoločnosť, oddanosť a ochotu na sebe pracovať. Okruh otázok, ktoré ti CEO pravdepodobne položí nie je až tak veľký, takže sa môže zdať jednoduché takýto pohovor zvládnuť.

Nie je to však úplne pravda. Mnoho uchádzačov o zamestnanie môže mať dostatočné skúsenosti a predpoklady, no v dnešnej dobre je ťažké nájsť adepta, ktorý vie, kam má namierené a čo chce dokázať. To je jeden z aspektov, ktorý je pre tvojho budúceho šéfa často oveľa dôležitejší. Je pekné mať mnoho skúseností a praxe, no ak nevieš ako to zužitkovať ďalej, bude ťažké zaujať. Skúsenosti síce dokážu v napredovaní človeka pomôcť, no CEO má predovšetkým záujem o tvoju cestu vpred.  Ako sa teda pripraviť na pohovor s generálnym riaditeľom a čo od teba očakáva?

Priprav sa vopred

Generálni riaditelia majú zvyčajne záujem o kandidátov, z ktorých srší dôvera, oddanosť a zdravé sebavedomie. Pohovor je často nával stresu a tak je lepšie pripraviť sa vopred. Príprava ti pomôže vyzerať sebavedomo a je menšia šanca, že ťa nejaká otázka zaskočí. 

Rovnakému problému čelil v roku 2004 CEO spoločnosti Google Sundar Pichai. V tom čase sa uchádzal o pozíciu riadenia produktov. Počas rozhovoru so študentmi v technologickom inštitúte v roku 2017 hovoril o jeho skúsenostiach s pohovormi. V prvých kolách sa ho opýtali, čo si myslí o službe Gmail. Na tom by nebolo dnes nič nezvyčajné, avšak Google totižto túto službu ohlásil v ten istý deň, ako mal Sundar pohovor.

Väčšina kandidátov by sa pokúsila spraviť niečo, aby bola odpoveď dostatočne pôsobivá. Pichai však spravil presný opak. „Vo štvrtom kole pohovoru sa ma niekto opýtal, či som videl Gmail. Povedal som že nie, a vtedy mi ho skutočne ukázali. A potom v piatom kole sa ma opýtali, čo si o Gmail myslím. Až vtedy som mohol na otázku skutočne odpovedať,“ vyjadril sa Sundar v rozhovore. 

Síce je príprava dôležitá a každý CEO ju ocení, nezabudni na prirodzenosť. Nenacvičuj si odpovede, zameraj sa v príprave na svoj prejav a osobnosť. Nemusíš sa na nič hrať, ani zo seba dávať 100 percentné odpovede. Generálny riaditeľ chce vedieť, aká si osobnosť. Nepotrebuje počúvať nacvičené formulky, ktoré aj tak zvyknú byť klišé. 

Sundar Pichai
zdroj: Prameyanews.com

Zisti si o spoločnosti čo najviac

Každý CEO potrebuje niekoho, kto sa v spoločnosti vyzná a vie čo robí. Sprav si pred pohovorom prieskum spoločnosti, aby sa nestalo, že nepoznáš ani len hlavnú myšlienku firmy. Generálni riaditelia chcú vedieť, ako si spoločnosti oddaný a že sa chceš dozvedieť viac.

Jednou z obľúbených otázok generálnych riaditeľov je: „Takže, povedz mi, čo vieš o našej spoločnosti a ponúkanej pozícii?“ Je až zarážajúce, koľko ľudí nevie na túto otázku odpovedať priamo. Na toto sa musíš pripraviť – prečítaj si webovú stránku spoločnosti, tlačové správy, analytické správy o spoločnosti alebo priemysle. Vyhľadaj si informácie o osobe, s ktorou sa ideš stretnúť. So znalosťami o danej spoločnosti na pohovore s CEO zaboduješ. Každý predsa chce zamestnať človeka, ktorý pozná prostredie, v ktorom chce pracovať.

Úspechy, nie činnosti

Nikto nechce poznať tvoju pracovnú náplň. Generálny riaditeľ až tak veľmi nepotrebuje vedieť o tvojich každodenných činnostiach. To, čo CEO zaujíma je, čo si vďaka svojej práci dokázal a ako to využiješ ďalej. Úspechy  hovoria nielen o tom, čo už máš za sebou, ale aj o tom, čo prinesieš do svojej novej práce.

Pri pohovore s CEO nemusíš hovoriť o bezchybných vysvedčeniach, ktoré si vďaka nociam pri knihách dosiahol. Štúdia zistila, že tí, ktorí majú najvyššie IQ, nie sú nevyhnutne najlepšími zamestnancami, najmä pre vedúce pozície. Generálni riaditelia chcú človeka, ktorý ma dôvtip, autenticitu a vie sa vynájsť

Generálny riaditeľ hľadá kandidátov motivovaných ich pozíciou a samotnou spoločnosťou. Pred pohovorom sa zamysli, prečo chceš túto pozíciu a prečo chceš pracovať v tejto spoločnosti. Zdieľaš rovnaké hodnoty ako spoločnosť? Bude ťa tvoja práca baviť? Je dôležité poznať odpovede na tieto otázky, pretože každý CEO potrebuje motivovaného človeka s chuťou posúvať sa ďalej. Ak ťa ale práca nebude dostatočne napĺňať, tvoj výkon bude nedostačujúci. Nezabudni, že úspechy v minulosti sú určite zaujímavé, no generálny riaditeľ potrebuje človeka, ktorý okrem toho bude prekypovať aj odhodlaním a motiváciou

Zdroje: Kornferry.com, Indeed.com, Bigthink.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech