Ako sa rodí láska: Ženy chcú pohoďákov s mozgami, nechcú však priveľmi inteligentných mužov

  • Otázkou, či je dôležitejšie vypracované telo alebo inteligencia, si láme hlavú množstvo ľudí vrátane odborníkov
  • Instagram a ostatné sociálne siete sú plné fotografií nablýskaných tiel, ktoré však mnohokrát nereprezentujú skutočnosť
  • Pozreli sme sa na to, čo vlastne ženy chcú a či sú pre nich svaly skutočne také dôležité, ako sa zdá
muž
Unsplash/Damir Spanic/Kinga Cichewicz
  • Otázkou, či je dôležitejšie vypracované telo alebo inteligencia, si láme hlavú množstvo ľudí vrátane odborníkov
  • Instagram a ostatné sociálne siete sú plné fotografií nablýskaných tiel, ktoré však mnohokrát nereprezentujú skutočnosť
  • Pozreli sme sa na to, čo vlastne ženy chcú a či sú pre nich svaly skutočne také dôležité, ako sa zdá

Ideál krásy sa mení takmer každú chvíľu odhliadnuc od toho, či ide o mužské alebo ženské pohlavie. Zatiaľ čo väčšina článkov o zmene ideálu krásy sa týka žien, progres je značný aj u opačného pohlavia.

V dobe staroveku bol za mužský ideál považovaný mierne svalnatý typ muža s čo najmenším podielom telesného tuku. Počas temného stredoveku boli muži zobrazovaní ako svalnáči, ktorí museli denne znášať nápor ťažkého brnenia. Renesancia bola zase typická pre vyrysované mužské telá, ktoré neboli explicitne masívne a svalnaté, ale „vytónované“.

17. storočie netreba bližšie špecifikovať. Predstav si napríklad Ľudvíka XIV. alebo postavy z filmu Traja mušketieri. Elegantná zmena prišla až v 19. storočí, kedy sa muži prezentovali v klobúkoch či cylindroch a nosili saká. Najlepším príkladom je obsadenie seriálu Peaky Blinders či filmu Obraz Doriana Graya.

Nízke sebavedomie netrápi len nežné pohlavie 

Napriek ľahkého zhrnutiu bola reč prevažne o vtedajšej móde a tom, ako sa muži v danom období obliekali. V skutočnosti to však úzko súvisí so stavbou tela. Ako naznačuje štúdia z roku 1994, na základe fyzického vzhľadu a toho, ako si človek myslí, že vyzerá, sa aj náležite oblieka.

Dnes sa toto tvrdenie môže potvrdiť, no nemusí. Odveká pravda, ktorú často vidíme aj v praxi, je, že muži sú sebavedomejší než ženy a to aj v prípade, že vedia o svojich telesných nedostatkoch. Keď má žena celulitídu na stehnách alebo strie na bruchu, iba málokedy vyjde von s tričkom nad pupok alebo krátkymi šortkami. Na druhej strane chlapovi obvykle nevadí, keď sa vyberie „do sveta“ taký, „ako ho pán Boh stvoril“.

muž
zdroj: Unsplash/Anastase Maragos

Štúdia publikovaná v Psychological Bulletin ale tvrdí, že nízkym sebavedomím kvôli svojej váhe či vzhľadu trpia muži aj ženy rovnako, respektíve ide o nepatrný rozdiel. Je teda logické, že ako ženy, tak aj muži sa snažia na sebe pracovať a pôsobiť atraktívne, obzvlášť pre opačné pohlavie.

Inteligencia a intelekt sú viac ako plný dekolt 

To, že krása nie je všetko, pravdepodobne počúvaš už odmalička. Možno ťa preto neprekvapí výskum z roku 2009, prostredníctvom ktorého experti prišli na dôležitosť ako fyzického vzhľadu, tak inteligencie. Výskum sa týkal pohovoru a toho, čím viacej zapôsobíš na potenciálneho zamestnávateľa.

„Nie je známe, prečo existujú rozdiely v príjmoch medzi dobre vyzerajúcimi a nie príliš dobre vyzerajúcimi ľuďmi,“ uviedol hlavný autor štúdie Timothy Judge z Floridskej univerzity. „Zistili sme, že dokonca aj keď máme na mysli inteligenciu, pocit osobnej hodnoty človeka sa zvyšuje s jeho fyzickou príťažlivosťou a to spolu vedie k vyššej mzde,“ dodal Judge.

Výsledkom napriek tomu bolo, že inteligentní ľudia s dávkou dobrého intelektu a prirodzenej krásy zarábajú podstatne viac ako ľudia, ktorí síce oplývajú fyzickou krásou, no nevedia si spočítať dva a dva. „Ukazuje sa, že inteligencia nemusí byť nevyhnutne nevýhodou oproti fyzickej kráse,“ vysvetlil Judge. Tento výskum teda môžeme považovať za jeden z dôkazov toho, že inteligencia je viac sexy než veľké modré oči a plný dekolt.

Podľa sociálnych sietí sú všetci svalnatí a vyrysovaní 

Napriek tomu je potrebné podotknúť, že krása je skutočne relevantným pojmom. Nám sa môžu páčiť hnedé oči, tebe zase modré. Znamená to teda, že ak si nájdeš priateľku s modrými očami, máme o nej tvrdiť, že je škaredá? Podobné situácie si možno zažíval na základnej škole, no s pribúdajúcim vekom si nielen ty, ale aj ľudia okolo teba uvedomujú (mali uvedomovať), že pre každého je krásne niečo iné.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Danae | Angles + Self Love (@danaemercer),

Problémom dnešnej doby môžu byť najmä sociálne siete, ktoré sú plné nablýskaných fotiek super-vypracovaných tiel. Aj keď mnohí vedia, že v skutočnosti ten chlapík nemá také tehličky na bruchu a že je to spôsobené len svetlom, vytvárajú si v hlave falošný ideál krásy.

Podobné mýty kolujúce po sociálnych sieťach búra novinárka Danae Mercer, ktorá svoju celulitídu neskrýva a dokonca uverejňuje fotografie v perfektných uhloch, vďaka ktorých celulitídu vôbec nevidno. Následne však zmení pózu a celulitídu ukážu v plnej paráde. Snaží sa tak zdvihnúť sebavedomie ako ženám, tak aj mužom. 

Pekná tvár nerovná sa pekné srdce 

Je prirodzené, že niekto preferuje fyzickú, vonkajšiu krásu a iný zase tú vnútornú, psychickú krásu. Nie je však na škodu zamyslieť sa nad budúcnosťou. Predstav si, že stretneš muža alebo ženu, ktorí sú po fyzickej stránke ako z toho najkrajšieho sna. Začnete spolu chodiť a ty zrazu zistíš, že si vlastne príliš nerozumiete, máte odlišné záujmy a dokonca aj hodnoty.

Pokiaľ máš záujem o krátkodobú známosť, vieš to ustáť. Ak ale hľadáš životného partnera, fyzická krása ťa nezachráni. Dokonca aj mladí ľudia sa čoraz viac utvrdzujú v tom, že pekný zovňajšok ešte neznamená pekné vnútro. Príkladom sú videá s „gold digger pranks“, kde muž obvykle pozve ženu z ulice na večeru, ona mu povie, že je zadaná, no keď uvidí, do akého auta nastupuje, okamžite k nemu príde a tvári sa koketne.

Rovnaký meter sa dá použiť aj v prípade chlapov. Stačí, keď sa pozrieš na titulné stránky magazínov pre chlapov, napríklad na Men’s Health. Všade na teba pozerajú muži s vyrysovaným svalstvom, poväčšine bez trička alebo s mimoriadne priliehavým tričkom.

Dôsledkom podobnej prezentácie mužského pohlavia je výskum z roku 2017, kedy 0 zo 170 opýtaných žien uviedlo, že preferujú fyzicky slabšie pôsobiacich mužov. „Nikto nie je prekvapený tvrdením, že silný muži sú atraktívnejší,“ pre The Washington Post. uviedol autor štúdie Aaron Lukaszewski, evolučný psychológ Kalifornskej štátnej univerzity.

Dodal, že nie je tajomstvom, že ženy preferujú silných, svalnatých mužov.

Muž by mal byť inteligentný, ale nie príliš

Názory na to, či je lepšie byť inteligentný alebo svalnatý, sa skutočne líšia. Aktuálnejšia štúdia dokazuje, že niektoré ženy síce túžia po inteligentnom chlapovi, no nemôže byť „príliš múdry“. Podľa údajov muži, ktorí sú múdrejší ako 90 percent populácie, patria do skupiny najžiadanejších. Ženy ich preferujú oveľa viac, ako mužov múdrejších než 99 percent populácie.

Príliš vysoké IQ môže byť totiž spojené so sociálnou deformáciou. To znamená, že príliš inteligentní ľudia na ostatných v spoločnosti pôsobia nechápavo a priveľmi komplikovane, čo môže niektorých ľudí viesť k strate záujmu, tvrdí štúdia.

čítanie
zdroj: Unsplash/Ben White

Výsledkom štúdie je zistenie, že ženy najviac túžia po inteligentných a pohodových mužov. Autori štúdie na margo vzhľadu poznamenali, že ani jedna z opýtaných žien explicitne nevyžadovala svaly a vypracované telo. Väčšina sa zhodla na tom, že by mal byť „pekný“. Oblúkom sa teda opäť vraciame k tvrdeniu, že krása je relevantná, a tak je pojem „pekný“ mimoriadne široký.

Vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že konečný verdikt neexistuje. Každý je samostatné indivíduum a hľadá niečo iné. Nie je správne škatuľkovať a tvrdiť, že svalnatý muž musí byť zákonite hlúpy a naopak, chudší muž musí vyžarovať nadpriemernou inteligenciou. Svaly sú fajn, ale pokiaľ nevieš privŕtať poličku do steny, sú ti v podstate na nič. Pravdepodobne všetci sa zhodneme na tom, že je načase, aby sa pozlátená doba Instagramu, TikToku či ostatných platforiem trochu pozviechala, aby ľudia mohli byť sami sebou bez predsudkov a kategorizovania. 

Článok bol pôvodne vydaný 25. júla 2020.

Zdroje: Research Gate, Historic Romance, NAP EDU, APA, YouTube/Hooman TV, Research Gate, The Washington Post, Online Library

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá