Ako sa tvoj život zmení s 5G? Žiadne zápchy, žiadne čakanie, konečne budúcnosť

  • 5G je pre mnohých Slovákov už každodennou realitou. V čom je prelomové?
  • Plný potenciál 5G uvidíme až vtedy, keď ho začnú naplno využívať ľudia či firmy
  • Pozrime sa do fiktívnej budúcnosti na to, ako nám 5G môže zmeniť život k lepšiemu
5gfuturev3
  • 5G je pre mnohých Slovákov už každodennou realitou. V čom je prelomové?
  • Plný potenciál 5G uvidíme až vtedy, keď ho začnú naplno využívať ľudia či firmy
  • Pozrime sa do fiktívnej budúcnosti na to, ako nám 5G môže zmeniť život k lepšiemu

V Bratislave sa Slováci s najnovšími telefónmi už pripoja aj na novučičkú 5G sieť, ktorá však pre mnohých zostáva zahalená tajomstvom.

5G na Slovensko priniesol aj Telekom, ktorý uvádza, že sieť má priniesť vyššiu rýchlosť, efektívnejšie prepájanie frekvenčných pásiem, nižšiu latenciu a možnosť pripojenia viac zariadení. Pre bežného človeka to na prvý pohľad znamená len rýchlejšie sťahovanie súborov, v skutočnosti je toho omnoho viac.

Nová generácia internetu – okrem toho, že je rýchla – umožňuje aj komunikáciu desaťtisícov zariadení cez jeden vysielač. Navzájom tak budú môcť komunikovať napríklad autonómne autá na slovenských cestách či akékoľvek iné zariadenia v internete vecí (IoT). Okrem toho tu sú nespočetné výhody pre medicínu či virtuálnu realitu.

Slovensko tak konečne má základný kameň budúcnosti. Ten však musia ľudia, firmy, mestá a štát efektívne využívať. Ako by vyzerala budúcnosť v ideálnom svete, kde 5G skutočne naplní svoj potenciál, v silnej kombinácii s ďalšími technológiami?

 

Žiadne zápchy, žiadne semafory

Domácnosť je plne prepojená, spotrebiče spolu navzájom komunikujú cez lokálnu sieť. Stačí napríklad jedno gesto pred telefónom a ten okamžite posiela kávovaru informáciu o tom, na čo máš dnes chuť.

Kým zídeš dolu schodmi, káva je dávno pripravená a z hriankovača automaticky vyskakujú čerstvé toasty. Celá domácnosť sa prostredníctvom internetu vecí na báze 5G konečne stala jedným prepojeným ekosystémom.

Ak je to nutné, cez smartfón je možné nastaviť si teplotu v dome alebo napríklad otvoriť garáž. V aute následne cez smartfón dom zabezpečíš – práve bezpečnosť je jedna z najväčších prínosov dobre fungujúceho internetu vecí.

Zmizne napríklad aj časová rezerva, ktorú si všetci kvôli zápcham robíme. V budúcnosti, kde sa 5G využíva naplno, už zápchy neexistujú, samojazdiace elektrické autá so sebou totiž neustále komunikujú, vytvárajú komplikované siete, prepojenia a hľadajú najefektívnejší spôsob, ako sa každý dostane do cieľa bez zdržania.

Lepšie zdravotníctvo či krízové zložky

Si v aute a vodič pred tebou dostane infarkt. Dnes voláme 112, predstavujeme sa, opisujeme situáciu a ďalšie podrobnosti, ktoré celý proces komplikujú.

V budúcnosti na to môže existovať napríklad špecializovaná aplikácia – stačí videohovor do riadiaceho centra a inteligentné systémy okamžite identifikujú, kde sa nehoda stala a aký je najlepší postup.

Sanitka dorazí doslova v priebehu pár minút – umelá inteligencia totiž už dlho očakáva, že sa na tom mieste čoskoro stane nehoda. Sleduje totiž vzorce nehodovosti a vďaka nemu prispôsobuje aj polohy sanitiek. Aj vďaka technológiám sa dnes podarilo pacienta s infarktom včas dostať do nemocnice. Treba ho však aj zachrániť.

Prístroje, ktoré mu pomôžu, síce na Slovensku máme, no najšpičkovejší personál môže byť práve v zahraničí. To však už nie je problém, vďaka 5G je možné operácie robiť aj na diaľku, v reálnom čase. A netýka sa to len infarktu, ale stoviek ďalších zdravotných problémov, ktoré telemedicína môže vyriešiť. Už dnes sa tomu venujú stovky startupov po celom svete.

Ťažko povedať, ako bude v budúcnosti vyzerať zdravotníctvo. 5G nám po prvýkrát dáva príležitosť neviesť ho na štátnej, ale na svetovej úrovni. Odborníkov a skúsenosti si svet môže vymieňať ako nikdy predtým – je prakticky jedno, odkiaľ budú prístroje ovládať.

Prácu budúcnosti si nevieme ani len predstaviť

Aj preto, že si digitálne vzdelaný a pripravený na budúcnosť, pracuješ na pozícii, ktorú v roku 2020 ešte ani len nepoznáme. Pravdepodobne sa to však týka vývoja a súvisí s dátami, umelou inteligenciou či sieťami – napríklad v banke. Takéto kreatívne povolanie nedokáže umelá inteligencia nahradiť nikdy.

Bankomaty či pobočky s ľuďmi však už dávno neexistujú, bankovníctvo je vďaka bezpečným a šifrovaným 5G prenosom kompletne automatizované a hotovosť využíva len minimum ľudí.

Kombinácia 5G a umelej inteligencie je v rukách bankového sektora veľmi efektívna – účty či úvery je možné otvárať a čerpať v priebehu sekúnd, gigantické databázy klientov totiž vedia všetko potrebné a umelá inteligencia ich vie čítať omnoho efektívnejšie než akýkoľvek človek.

Odlišné je aj platenie v obchodoch. Rady pri pokladniach – a vlastne pokladne samotné – už dávno neexistujú, nákup dnes ráta samotný nákupný vozík pomocou čiarových kódov (v súčasnosti na to existuje prototyp Amazonu) alebo prostredníctvom úplne novej technológie. Stačí si vziať čokoľvek a odísť, suma nákupu sa eventuálne strhne z účtu.

Supermarkety na zavolanie

To, že veci môžu prebiehať v reálnom čase, má obrovské výhody. Vďaka rozšírenej a virtuálnej realite už nikde nemusíme byť osobne. Pracovné stretnutia môžu byť kompletne virtuálne, rovnako ako aj prehliadky, exkurzie či dokonca bezpečnostné kontroly.

To isté platí aj pre supermarkety a akékoľvek kamenné prevádzky. Objednávať si budeme online a ak by sme náhodou chceli tovar vidieť, poslúži nám virtuálna realita.

Po oblohe raz za čas preletí tichý dron ťahajúci veľký balík a jeden z nich môže pristáť napríklad pred tvojím domom. Objednať ho mohla napríklad inteligentná chladnička, ktorá usúdila, že treba nakúpiť.

Drony síce kuriérov nevytlačia, no mnoho veľkých predajcov ich bude ponúkať ako prémiovú službu za príplatok – doručenie do pár minút (už dnes to testuje Amazon). Suroviny sú tak omnoho čerstvejšie, nikam netreba šoférovať či nosiť ťažké tašky.

Gigantické súbory, galaktické rýchlosti

A ako vyzerá zábava? V budúcnosti sa streamuje každý kúsok obsahu a rýchlosť prenosu súborov je tak kľúčová.

Filmy na cloude sú už dnes (HBO, Netflix), hry sa tam práve dostávajú (napríklad Google Stadia), no ak by si v budúcnosti aj tak potreboval niečo stiahnuť, 5G vyniká.

Aj samotné streamovanie je však prakticky sťahovanie, akurát počítač súbory po použití okamžite maže. V prípade hrania hier napríklad sťahuje grafickú časť a niektoré ovládacie prvky, nízka latencia a spoľahlivá a vysoká rýchlosť sú tak kľúčom. Vďaka tomu je možné hrať náročné hry aj na slabších počítačoch, či dokonca telefónoch.

Nová generácia sietí totiž prichádza aj s väčšou rýchlosťou – bežný užívateľ môže mať rýchlosť sťahovania približne 10 Gbps.

Aj spomínané FullHD sa už teraz stáva pomaly zastaraným formátom a čoraz viac trendy je 4K. O desiatky rokov však budeme videami v 4K pohŕdať. Ľudstvo sa vyvíja, potrebujeme neustále inovovať a kráčať vpred.

5G neznamená len plejádu zlepšení, inovácií a možností prakticky v každej oblasti, no tiež zlepšenie bežného používateľského života – a prakticky aj nutnosť. Čoskoro budeme pracovať s nepredstaviteľne veľkými súbormi a dátami a aj keď nám spoľahlivá 4G sieť na bežný život stačí, je čas zaradiť vyššiu rýchlosť a začať novú generáciu internetu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá