Ako sa vyspíš, záleží len na tebe. Odborník prezradil, ako sa vyhnúť zlej nálade po prebudení

  • Spánok je veľkou záhadou pre mnohých
  • Niekedy sa zobudíme s dobrou náladou, inokedy sa cítime zle
  • Vedel si však, že to môžeš ovplyvniť?
prebúdzanie sa
Ilustračný obrázok, Unsplash/bruce mars
  • Spánok je veľkou záhadou pre mnohých
  • Niekedy sa zobudíme s dobrou náladou, inokedy sa cítime zle
  • Vedel si však, že to môžeš ovplyvniť?

Nepríjemné zvonenie budíka a myšlienka, že je čas vstávať, nepoteší takmer nikoho. Poznáš to – zobudíš a ani nevieš ako, už máš zlú náladu. Zlou nohou do dňa občas vykročí každý, je to vskutku normálne.

Pravdou však je, že to, s akou náladou sa zobudíš, máš v rukách ty. Samozrejme, vyhovoriť sa na zlé postavenie hviezd je jednoduchšie, no mnohých určite potešia užitočné rady od odborníkov.

Vedci tvrdia, že existujú štyri kľúčové veci, ktoré nám pomôžu prebudiť sa s dobrou náladou a vykročiť do nového dňa s úsmevom na tvári. Informuje o tom ScienceAlert.

žena úsmev šťastie
zdroj: Unsplash/ Lesly Juarez

Genetika tu nehrá rolu

Potešujúcou správou je, že rady od odborníkov by mali fungovať na každého, bez ohľadu na genetiku. Autori sa v novej štúdii zaoberali najmä tým, prečo sa do jedného rána prebudíme bdelí a veselí, no inokedy nemáme chuť z postele ani vstať.

Štúdiu uverejnil časopis Nature Communications a zúčastnilo sa jej 833 ľudí. Zaujímavé je, že väčšina z nich boji dvojčatá – práve toto pomohlo výskumníkom odfiltrovať variácie spôsobené genetikou.

Priebeh skúmania bol pomerne jednoduchý. Výskumníci počas dvoch týždňov zaznamenávali príjem potravy účastníkov štúdie, ich fyzickú aktivitu, spánkový režim a hladinu glukózy.

zobúdzajúca sa žena
zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Okrem toho, zúčastnení počas dňa hodnotili stav bdelosti, faktory súvisiace so spánkom a aj to, akú majú náladu. Aby mali vedci relevantné dáta, účastníci tiež nosili monitor glukózy a hodinky, ktoré im merali kvalitu spánku a aktivitu.

Faktory, ktoré môžeme ovplyvniť

Vedci napokon objavili štyri kľúčové faktory, ktoré majú značný vplyv nielen na našu náladu po prebudení, ale aj na celkovú ospalosť počas dňa či kvalitu spánku, informuje ScienceAlert.

1. faktor = profil spánku

Do tejto oblasti patrí trvanie spánku, ale aj jeho načasovanie – kedy ideme spať a kedy sa budíme. Štúdia odhalila, že dlhší spánok v prepojení s neskorším prebúdzaním prispieval k lepšej bdelosti a nálade.

2. faktor = fyzická aktivita

Vedci zistili, že na našu náladu po prebudení majú vplyv aj pohybové aktivity, ktorým sme sa venovali počas predošlého dňa. Vyššia úroveň pohybu bola spojená s menej narušeným spánkom, čo prispievalo aj k vyššej kvalite spánku.

3. faktor = raňajky

Aj napriek tomu, že každý z nás pozná výrok „raňajky sú základ dňa“, asi málokto by povedal, že raňajky sú skutočne dôležitým indikátorom v úrovni bdelosti počas dňa. Pravdou však je, že príjem väčšieho množstva sacharidov po prebudení prispieva k lepšej nálade.

4. faktor = hladina cukru v krvi 

Napokon, štvrtý faktor súvisí so samotnými raňajkami. Vedci v štúdii testovali hladinu cukru v krvi u jednotlivých účastníkov po prebudení. Zistili, že pitie sladených nápojov zvyšuje našu ospalosť počas dňa.

Vedci tiež zistili, že k bdelosti a nálade po prebudení prispieva aj vek človeka. Ten však ovplyvniť nevieme. Faktom je, že so spomenutými štyrmi faktormi dokážeme pracovať. Vďaka tomu dokážeme ovplyvniť našu náladu a ospalosť počas dňa.

Ospalosť má svoj odborný názov

Spánková zotrvačnosť je jav, ktorým trpí obrovské množstvo ľudí. Málokto však tuší, že pocity ospalosti počas dňa majú takéto pomenovanie. Ako uvádza Sleep Foundation, príznaky sú najvýraznejšie najmä po prebudení.

spánok ospalosť zívanie
zdroj: Unsplash/Sander Sammy

Postupne ustupujú, no môžu sa objaviť počas dňa. Okrem toho, že ani zďaleka neprispievajú k dobrej nálade, znižujú aj našu produktivitu a motiváciu. K príznakom patrí, samozrejme, pocit ospalosti, ale aj znížená pozornosť či dezorientácia.

Nová štúdia odhalila, že to, s akou náladou sa zobudíme, skutočne máme v rukách my. Samozrejme, sú veci, ktoré neovplyvníme. No vďaka štyrom spomenutým faktorom môžeme prispieť nielen ku kvalite spánku, ale aj k samotnej nálade a pocitu bdelosti počas dňa.

Zdroje: ScienceAlert, Nature Communications, Sleep Foundation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá