Ako sa z vedľajšieho projektu stal 9GAG internetovým fenoménom

  • Podnikateľ v oblasti technológií, Ray Chan, vybudoval úspešný biznis založený na „zabíjaní“ voľného času
  • 9GAG sa z vedľajšieho projektu vypracoval na globálneho giganta vo svete internetovej zábavy
9gag-og
9GAG
  • Podnikateľ v oblasti technológií, Ray Chan, vybudoval úspešný biznis založený na „zabíjaní“ voľného času
  • 9GAG sa z vedľajšieho projektu vypracoval na globálneho giganta vo svete internetovej zábavy

Ray Chan, biznismen z Hong Kongu, je zakladateľom 9GAGu, populárnej online platformy na zdieľanie zábavných GIFov, meme a videí. Chan pre médiá uviedol, že s kamarátmi v podstate chceli vyriešiť svoj vlastný problém – ako nájsť zábavné obrázky a zdieľať ich s priateľmi.

Ray a jeho štyria partneri v roku 2008 založili 9GAG so sumou 1 270 dolárov (1 088 eur), na ktorú sa spoločne zložili. Boli to mladíci a 9GAG bol ich vedľajším projektom popri full-time zamestnaní. V tom čase ešte netušili, že za menej ako dekádu sa z tejto ich „zábavky“ stane globálny gigant vo svete internetovej zábavy.

Dnes je 9GAG jednou z najpopulárnejších platforiem na internete so 150 miliónmi používateľov mesačne. Na Facebooku majú 39 miliónov fanúšikov a na Instagrame 44,5 milióna followerov.

Zistenie, čo sa ľuďom naozaj páči

Keď Chan založil 9GAG, bol projektovým manažérom pre online komunitu milovníkov kníh a vo svojom voľnom čase experimentoval s novými myšlienkami a nápadmi. Spočiatku Chan a jeho spoluzakladatelia zdieľali 9GAG iba medzi svojimi priateľmi, no platforma sa veľmi rýchlo rozšírila.

Súčasne sa sociálne siete ako Facebook a Twitter stávali čoraz populárnejšími a používatelia tam začali zdieľať obsah, ktorý našli na 9GAGu. Chan a jeho kolegovia neustále pracujú na prispôsobovaní.

„Trvalo dlho, kým sme zistili, čo sa našim používateľom naozaj páči a čo treba urobiť, aby sme zlepšili náš produkt.“

Na 9GAG môžu používatelia nahrávať svoje vlastné fotografie a videá a vyhľadať, čo je momentálne trendy. Najviac zobrazovaný obsah je vytváraný kombináciou hodnotenia používateľov a algoritmu. Príspevky na sociálnych médiách upravuje sedem redaktorov 9GAGu.

Financovanie zo Silicon Valley

V roku 2012 9GAG už nebol len vedľajším projektom. Chan a jeho spoluzakladatelia skončili v ich predošlých zamestnaniach a začali sa naplno venovať svojmu hobby. Mali v pláne vyťažiť z 9GAGu čo najviac. Vtom istom roku spustili aplikáciu na iOS a Android a oficiálne účty na sociálnych médiách. Na stránkach začali bežať reklamy, ktoré sa stali najväčším zdrojom ich príjmov. Tím letel do Silicon Valley a získal podporu 2,8 milióna dolárov (2,4 milióna eur) od 22 investorov.

V roku 2013 prijali svojho prvého zamestnanca. V súčasnosti má spoločnosť približne 30 zamestnancov v Hong Kongu a New Yorku. Podľa Chana je najväčšia skupina používateľov platformy vo veku 18 až 24 rokov a väčšina požívateľov pochádza zo Spojených štátov. Jeho konkurenciou je podľa jeho slov „všetko, čo môže pomôcť ľuďom pobaviť sa a zabiť ich čas.“

Zdroj: CNN Money

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech