Ako sa zo študenta žurnalistiky stal obávaný slovenský mafián. Miroslava Sýkoru dokonca vyhodili zo školy

  • Žil veľmi krátko na to, aby bol známy všetkým Slovákom
  • Aj napriek krátkemu životu vybudoval úspešný mafiánsky klan, ktorý pokračoval aj po jeho smrti
  • Z Miroslava Sýkoru mohol byť novinár a diplomat, zvolil si však inú cestu
Miroslav Sýkora
Screenshot/YouTube/Musik Box atti
  • Žil veľmi krátko na to, aby bol známy všetkým Slovákom
  • Aj napriek krátkemu životu vybudoval úspešný mafiánsky klan, ktorý pokračoval aj po jeho smrti
  • Z Miroslava Sýkoru mohol byť novinár a diplomat, zvolil si však inú cestu

Čo ti napadne, keď niekto povie meno Miroslav Sýkora? Pravdepodobne ti bude známe a budeš vedieť, že Sýkora bol jeden z najobávanejších mafiánov v našej krajine.

Bol označovaný za kráľa mafie aj napriek tomu, že pri moci dlho nebol. Od iných mafiánov sa výrazne líšil, pretože nebol agresívny násilník. 

Večný, no neúspešný študent

O rodákovi z Bratislavy sa hovorilo, že bol veľmi šikovným študentom. Narodil sa 1. januára 1964 a navštevoval bratislavské gymnázium na Makarenkovej ulici.

Jeho otec bol diplomat. Po absolvovaní gymnázia Miroslav v štúdiu pokračoval – navštevoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Viac ako štúdium však Miroslava zaujímali vzťahy so vznikajúcou ruskou mafiou, a štúdium tým pádom nedokončil.

Naučil sa však, že väčšinu vzťahov dokáže využiť vo svoj prospech. Prvé kšefty na seba nenechali dlho čakať – išlo o nelegálne dodávky jedla a alkoholu.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

Po príchode na Slovensko dal Miroslav štúdiu ešte jednu šancu. Rozhodol sa študovať žurnalistiku, no fakultu po krátkej dobe opustil. Podľa Zuzany Ondruškovej bol veľmi inteligentný a obklopoval sa ľuďmi, ktorí ho počúvali na slovo a plnili jeho rozkazy. 

So Šaňom Belovičom a Takáčom vytvorili prvý základ organizovanej skupiny v bratislavskom podsvetí. Prvé konflikty vznikli kvôli rozdielnym názorom Sýkoru a Beloviča. 

Sýkora chcel rozširovať kontakty s ruskou mafiou, no Belovič bol proti tomu. Konflikty ukončila až náhla smrť Beloviča, údajne zomrel za volantom auta na infarkt.

Podozrivá smrť Beloviča ukončila aj spolupôsobenie tejto skupiny. Zároveň môžeme od tejto doby hovoriť o skupine Sýkorovcov a skupine Takáčovcov. 

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Mafi 10

Prvá organizovaná zločinecká skupina

Po odpojení sa od Takáča sa pravými rukami Sýkoru mali stať Róbert Lališ, Ivan Cuper, Peter Čongrády, Vladislav Bališ a František Borbély.

Skupina začínala s vtedajšou klasikou. V 90. rokoch bolo najjednoduchšie vyberať výpalné, prostitúcia a vydieranie. Údajne skupina obchodovala s tovarom, ktorý nebol zaplatený na faktúru. Po krátkom čase k týmto zločinom začali pribúdať krádeže, nelegálne obchody a dokonca aj vraždy na objednávku.

Vplyv Miroslava Sýkoru bol naozaj veľký, a tak svoju skupinu rozširoval aj mimo Bratislavy. Chcel, aby bol organizovaný zločin naozaj organizovaný, a aby si jednotlivé skupiny pomáhali. Sýkora dokázal pospájať najväčších mafiánov Slovenska a donútiť ich, aby navzájom spolupracovali. 

Sýkora mal veľmi dobré vzťahy so Slovenskou informačnou službou. Podľa Černáka však bolo chybou, že Sýkora týmto ľuďom dôveroval až príliš.

Po niekoľkých rokoch fungovania skupiny sa mohol Sýkora pochváliť tým, že si zarobil približne prvú miliardu korún. Z mafiánskeho prostredia chcel odísť, dokonca rozmýšľal nad vstupom do politiky. Skupiny Sýkorovcov mal prebrať Róbert Lališ.

Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

Lúpež po slovensky a ďalšie problémy

Aj napriek tomu, že bol Miroslav pevne rozhodnutý so zločinom skoncovať, neurobil to. Naskytla sa mu ďalšia príležitosť, vďaka ktorej by mu na účte pristali nemalé peniaze. Príležitosti sa, samozrejme, chopil.

V januári 1996 sa v nitrianskej pobočke Všeobecnej úverovej banky odohrala obrovská lúpež. Páchatelia spolu s bankovou ochrankou ukradli približne 180 miliónov korún. Vďaka vydieraniu a vyhrážkam sa Sýkorovci dostali k značnej čiastke tejto sumy. 

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

Problém nastal pri delení peňazí. Priateľské vzťahy Miroslava Sýkoru a Petra Križanoviča, ktorý bol známy ako Duran, boli fuč.

Sýkora údajne trval na tom, že si vezme najväčšiu čiastku, pretože sa to musí investovať. Križanovič videl, že Sýkora peniaze investuje do podnikov a drahých áut, a jeho návrh sa mu teda nepáčil.

Sýkora tento konflikt vyhrotil až tak, že vydal pokyn na odstránenie Križanoviča. V roku 1996 bol naňho spáchaný útok. Streľba síce jeho smrť nepriniesla, no v dôsledku veľkých zranení mu lekári museli amputovať nohu.

Počas Križanovičovho pobytu v nemocnici sa Sýkora rozhodol spor urovnať. Chcel mu dať peniaze, ktoré však Križanovič neprijal. Takto začala vojna medzi bývalými kamarátmi. 

Posted by SLOVENSKÁ MAFIA on Monday, September 25, 2017

Narušenie síl gangov

V deň vraždy Sýkoru sa pred hotelom, kde sa vražda odohrala, zhromažďovali ľudia z celého Slovenska. Išli sa pozrieť na mŕtvolu, ktorá tam ležala niekoľko hodín. Následne sa títo ľudia presunuli do hotela Danube, kde bolo veľké stretnutie hlavných aktérov jednotlivých gangov. V Danube sa už kondolovalo. Na stretnutí mal byť Černákovci, Pápay a samotní Sýkorovci.

Podľa korunovaného svedka Sýkorovej vraždy sa obeť na miesto činu dostavila na pravé poludnie 6. februára 1997. Jeho sprievodom bol šofér a ochrankár v jednom.

Šofér auto zaparkoval neďaleko schodov, aby to mal kráľ mafie blízko ku vchodu. Keď šofér zamykal auto, spoza jeho chrbta sa ozvalo prvé puknutie – guľka zo samopalu mu preletela cez srdce a zasiahla pľúca. 

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

V tom čase o svoj život bojoval aj Miroslav Sýkora. Prvá guľka mu preletela cez pravé koleno, ďalšie dve boli namierené do bedier. Ležiac na zemi sa snažil doplaziť k autu, za ktoré by sa skryl. Vytiahol revolver značky Smith & Wesson a vypálil jednu ranu. 

Sýkorovú snahu prežiť si všimli aj útočníci. Strelec, ktorý môže aj za smrť šoféra, kráľovi mafie uštedril dávku striel zo samopalu. Z bezprostrednej blízkosti mu zasiahol hlavu, krk a hrudník. Vinníci ihneď nasadli do modrej dodávky a utiekli z Bratislavy. 

Smrť Sýkoru narušila rovnováhu síl v slovenskej mafii. Keďže mal Černák so Sýkorom dobré vzťahy, dalo sa čakať, že novým bossom podsvetia bude práve on.

Po vražde Sýkoru Černáka navštívil Križanovič a údajne mu povedal: „Dúfam, že to chápete aj v Banskej Bystrici. Musel som to urobiť, musel som si to s ním osobne vybaviť. Teraz preberám skupinu sýkorovcov.“

Černák okamžite kontaktoval Lališa a oznámil mu, čo mu Duran povedal. Pár mesiacov po tom Križanoviča zavraždili.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

Vyjadril sa aj Černák

V roku 2013 boli z vraždy obvinení Ľuboš Ferus, Marek Ľupták, Peter Križanovič, Milan Majtan či Richard Benčič. K vražde sa v roku 2017 vyjadril aj Mikuláš Černák.

„Prišiel som do Bratislavy a skontaktoval som sa s Pápayom. Hovoril mi, že je to pred hotelom Holiday Inn, kde sa tá vražda mala odohrať. Boli tam policajné pásky. Neviem, koľko sme sa tam zdržali a presunuli sme sa do hotela Danube, tam bolo asi 30 ľudí z rôznych skupín podsvetia z celého Slovenska,“ opísal pre Čas.sk

Černák spomínal aj na rozhovor s Duranom. Opisoval mu vraždu Sýkoru a niektoré skutočnosti. Podľa Černáka čakali ostatní z gangu na Durana v dodávke pred hotelom.

„Bol tam Benčič, Majtán a bol tam aj Duran,“ spomínal. Na obvinenia reagoval Ľuboš Ferus. Tvrdil, že s Mirom Sýkorom mal veľmi dobrý vzťah.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

Kto mal byť novým vodcom?

O tom, že novým bossom sýkorovcov by mal byť Duran, pochyboval takmer každý. Nedokázal si skupinu podriadiť natoľko, aby ho všetci rešpektovali. Stačilo, že bol s Miroslavom Sýkorom v konflikte. Po vražde sa skupina nazývala SS – Sýkorove siroty.

Najsilnejšie osobnosti zoskupenia sa zhodli na tom, že novým bossom bude Róbert Lališ. Do úvahy však pripadal aj Ladislav Bališ, ktorý túto ponuku odmietol so slovami, že bude rešpektovať Lališa. S Lališom súhlasil aj Čongrády a Borbély. 

Odrezávanie hláv, či premenenie obete na krmivo pre prasatá. Popravy slovenských mafiánov v 90. rokoch boli brutálne

Práve Čongrádyho čakal rovnaký osud ako Sýkoru. 9. septembra 2004 smeroval aj s ochrankárom do jednej z bratislavských pizzérií. Krátko po tom, čo vystúpil z auta, ho zasiahla spŕška striel.

Na miesto činu prišiel aj Róbert Lališ. Z vraždy boli obvinení traja nájomní vrahovia, ktorí sa k činu priznali a s prokurátorom sa dohodli na vine a treste.

Objednávateľom bol Sergej Minajlenko, majiteľ herní, ktorý podnikal s Miroslavom Sýkorom. Súdne konania pokračovali ešte v roku 2017.

Zaujímavosťou je, že krátko pred smrťou dostal Lališ echo od zdroja z polície, že sú odpočúvaní. Čongrády sa v tom čase stretával s jedným policajtom, ktorého informoval o dianí v prostredí Sýkoriek. Lališ ihneď všetkým prikázal, aby svoje SIM karty prestrihli a zbavili sa ich, no bolo neskoro. Sýkorky mali medzi sebou niekoho, kto vynášal tajné informácie von. 

Zdroje: Aktuality, Čas.sk, Youtube, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech