Ako si ÚSPEŠNE presadiť svoj návrh u šéfa? 

  • Aj malá zmena môže byť krokom k tej veľkej
  • Ak ťa v práci niečo ťaží, pohovor si o tom priamo so šéfom
  • Ak naberieš odvahu, ľahšie presadíš svoje požiadavky a potreby
hunters-race-408744
unsplash.com / Hunters Race
  • Aj malá zmena môže byť krokom k tej veľkej
  • Ak ťa v práci niečo ťaží, pohovor si o tom priamo so šéfom
  • Ak naberieš odvahu, ľahšie presadíš svoje požiadavky a potreby

Si v práci nespokojný a myslíš si, že by sa niečo malo zmeniť? Je pochopiteľné, že ak neprehovoríš o svojich potrebách, tvoj šéf si ich sám pravdepodobne nedomyslí. Americká influencerka Anne-Marie Slaughter radí, aby si nabral odvahu a pustil sa do priamej konverzácie so svojim šéfom. Na sociálnej sieti LinkedIn uviedla niekoľko tipov, ako by si mal postupovať, aby tvoj rozhovor aj niekam viedol. Týchto 5 bodov ti pomôže.

1. Vyzdvihni svoj prínos pre firmu

Daj si záležať na tom, ako konverzáciu začneš. Od toho sa bude totiž odvíjať jej smerovanie. Zameraj sa na to, aký prínos pre spoločnosť by mohla mať tebou navrhovaná zmena. Si presvedčený o tom, že to, čo žiadaš, smeruje k lepšiemu a efektívnejšiemu výkonu tvojej práce?

Stačí už len presvedčiť svojho šéfa. Ak by ho tvoje argumenty úplne nepresvedčili a on by predsa len váhal, navrhni mu skúšobnú dobu tri mesiace. Ak by sa tvoja zmena hneď aj neuchytila, môžete ju prehodnotiť. Nezabudnite sa však dohodnúť aj na následnom zhodnotení výsledkov tohto experimentu.

2. Oboznám sa s pravidlami spoločnosti

Dobre sa oboznám s možno písanými alebo nepísanými pravidlami pre zamestnancov, ktoré sa týkajú tvojej flexibility. Ak je firma otvorená dohode alebo určitým úpravám, neváhaj to využiť, ale tieto veci nemusia byť hlavným predmetom rozhovoru s tvojim nadriadeným. Sústreď sa skôr na to, ako by si si zaistil možnosť prípadného povýšenia.

3. Premysli si konkrétny plán

Základným pravidlom je, že pokiaľ sa rozhodneš o niečo požiadať, musíš to mať vopred a dostatočne premyslené. Tvoj šéf určite ocení, ak nebudeš zbytočne chodiť okolo horúcej kaše, ale bude vidno, že máš konkrétny plán a myšlienku, ktorú si chceš u neho presadiť. A je jedno, či si sa rozhodol predložiť svoj návrh v súlade s už existujúcimi pravidlami spoločnosti alebo prichádzaš s niečím úplne novým.

Zmena by mala prispieť k tomu, aby si si vedel efektívnejšie rozložiť svoj čas a dostať do súladu svoj pracovný a osobný život. Nech už ide o akékoľvek opatrenia, dôležité je, že ti pomôžu znížiť stres a zvýšiť tvoju produktivitu.

4. Dohodni si schôdzku

Zachovaj trochu formality a nerieš svoj návrh so šéfom niekde v kuchynke pri kávovare. Dohodni si s ním schôdzku, na ktorej mu predostrieš všetko čo ti leží na srdci.

5. Ak na prvý pokus neuspeješ…

…nezúfaj. To, že si sa odhodlal a požiadal svojho šéfa o zmenu, bolo určite správne. Aj keď si veril v úspech, nie vždy sa to bohužiaľ na prvýkrát podarí. Niektorí zamestnávatelia ocenia aj to, ak svoj návrh budeš predkladať opätovne, prípadne v niektorých myšlienkach do určitej miery pozmenený. Vnímajú to ako aktivitu zo strany zamestnanca.

Treba mať na pamäti, že tvoj šéf nemusí byť automaticky tvojim súperom. Možno budeš príjemne prekvapený z jeho reakcie na tvoj podnet. Jeho primárnym cieľom je totiž mať z teba čo najlepšieho a najvýkonnejšieho zamestnanca, preto by sa mal snažiť aj o to, aby si bol zároveň aj šťastným zamestnancom.

Skupina britských ekonómov dokonca zistila, že šťastní zamestnanci sú o 12 % produktívnejší. Ku zmene na pracovisku nemusí dôjsť okamžite, avšak každý návrh každého jedného zamestnanca môže vytvárať precedens, za ktorý ti neskôr tvoji kolegovia určite poďakujú.

Zdroj: linkedin.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá