Ako to u nás vyzerá so sektami? Máme spoveď bývalej jehovistky

  • Pred kultmi a sektami zaručená ochrana neexistuje
  • Počet siekt na Slovensku sa nedá presne určiť
  • Bývalá členka Svedkov Jehovových poznala ľudí, ktorí si zachovali vernosť a naozaj aj zomreli. Transfúzia je totiž zakázaná
sekta scientologia
Archív ml
  • Pred kultmi a sektami zaručená ochrana neexistuje
  • Počet siekt na Slovensku sa nedá presne určiť
  • Bývalá členka Svedkov Jehovových poznala ľudí, ktorí si zachovali vernosť a naozaj aj zomreli. Transfúzia je totiž zakázaná

Pocit samoty, opustenia, ale aj šťastia z nás robí zraniteľných ľudí. Každý človek potrebuje nádej, pochopenie a aj silu. Neraz sa však stane, že sa dostane medzi ľudí, ktorí mú chcú „ukázať cestu“, a dopriať mu pocit bezpečia či lásky. „Nepoučený“ človek sa tak môže dostať do pazúrov spoločenstiev, ktorým sa celý odovzdá.

Počet siekt na Slovensku sa nedá presne určiť, a to aj vzhľadom na ťažké rozlíšenie deštruktívneho charakteru skupiny pre spoločnosť. Aj hranica medzi náboženstvom a náboženským spoločenstvom či danou komunitou a sektou môže byť veľmi tenká.

Boli sme „sektou“

Pred kultmi a sektami zaručená ochrana neexistuje, pretože nikto nie je voči vplyvu zhubného kultu a sekty odolný. Na Slovensku v období komunizmu sekty „neexistovali“. Podľa Ivany Škodovej, ktorá stojí za občianskym združením INTEGRA – Centrum prevencie v oblasti siekt a zameriava sa aj na pôsobenie psychickej manipulácie, sme všetci kedysi v čase socialistickej republiky boli jednou veľkou sektou.

„Vo všeobecnosti však nemám rada slovo sekta, lebo každý si pod tým predstavuje niečo iné, a preto používam radšej označenie sporné/rizikové/manipulatívne/autoritatívne spoločenstvo.“

Zjednodušene, sú to skupiny ktoré sa považujú za vyvolenú elitu, majú jediného vodcu, ktorý všetko riadi, jedinú správnu ideológiu a využívajú psychickú manipuláciu na získanie aj udržanie členov.

V období komunizmu sme mali jednu vládnucu stranu. „Komunistická strana mala jedinú správnu ideológiu, budovala vyvolenú spoločnosť, ktorá mala ‚spasiť’ celý svet.“

„Môžem povedať, že sme boli manipulovaní od rána do večera už len tým, že nám selektovali informácie a nedovolili slobodne študovať ani cestovať po svete. Takže moja hypotéza je, že naša krajina alebo aj v podstate celý východný socialistický blok sme boli jednou obrovskou sektou,“ povedala Ivana Škodová pre Startitup. Všetko sa zmenilo až pádom komunizmu.

zdroj: Priscilla Du Preez/unplash

Čo je vlastne sekta?

Sekta nemá zatiaľ jednu všeobecne platnú a presnú definíciu. Na Slovensku neexistuje profesionálne pracovisko, ktoré by komplexne skúmalo tento problém, monitorovalo situáciu u nás a ponúkalo špecifickú odbornú pomoc a výstupové poradenstvo pre ľudí závislých od zhubných kultov a siekt.

Orientáciu sťažuje aj skutočnosť, že mnohé súčasné náboženstvá vo svojich počiatkoch vyvíjali svoju činnosť ako sekty. „V pôvodnom význame slova je totiž sekta náboženská obec líšiaca sa vierovyznaním a obradom od oficiálnej materskej cirkvi alebo uzavretá skupina, ktorá sa odštiepila od nejakej organizácie,“ uvádza Škodová.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: SME, Hospodárske noviny, Trend, Aktualne.cz, Integra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá