Ako úspešne prežiť plesovú sezónu?

  • A je to tu po roku opäť, plesová sezóna, čo je fajn, pretože je to jedna z mála možností dostať sa do spoločnosti.
  • Vyvetrať spoločenské oblečenie, ukázať sa v lepšom svetle, predviesť svoje tanečné umenie a krásnu polovičku.
  • A preukázať sa ako znalec etikety takejto vysokej spoločenskej akcie.
  • Ako čo najlepšie zvládnuť plesovú sezónu odpovedá uznávaný odborník Miroslav Paluch
417107_402289646452150_1953298902_n
Paluch.sk
  • A je to tu po roku opäť, plesová sezóna, čo je fajn, pretože je to jedna z mála možností dostať sa do spoločnosti.
  • Vyvetrať spoločenské oblečenie, ukázať sa v lepšom svetle, predviesť svoje tanečné umenie a krásnu polovičku.
  • A preukázať sa ako znalec etikety takejto vysokej spoločenskej akcie.
  • Ako čo najlepšie zvládnuť plesovú sezónu odpovedá uznávaný odborník Miroslav Paluch

Skôr, ako sa pustíme plesať, zaregistroval som aj pozvánku na bál! Je v tom rozdiel?

Významovo nie. Ide iba o odlišné slovo pre tanečnú zábavu na tej najvyššej spoločenskej úrovni. Plesá a báluje sa od 15/16. storočia. Začalo sa na francúzskom dvore. Bola a aj dnes je to príležitosť dostať – uviesť sa do spoločnosti. A samozrejme zviditeľnenie sa spoločnosti – organizátora akcie.

Čo predchádza samotnému plesaniu?

Veľa príprav, hlavne pre dámu. Ale pekne po poriadku. V prvom rade sa rozhodnúť, respektíve prijať rozhodnutie partnerky, že sa zúčastníme plesu. Páni, a to sa predsa neodmieta.

Ak idem prvýkrát na takúto akciu?

Tak to rozhodnutie ísť musí byť v dostatočnom predstihu. Aby som ja, ale hlavne partnerka mala dostatok času na prípravu. Á propos, na ples nechodíme sami. Bez partnera, partnerky. Levy plesových parketov to majú jednoduchšie. Iste. Oprášia adekvátne oblečenie dúfajúc, že nenabrali na váhe. Vyhľadajú zapadnutého motýlika, kravatu, vyleštia spoločenské topánky a trpezlivo čakajú s akou róbou ich prekvapí polovička. Je neprístojné ísť v tých istých šatách, ako minulú sezónu. To sa jednoducho nerobí.

My muži to máme podstatne jednoduchšie.

Zjednodušene povedané, áno. Je pravidlo, že keď aspoň dvakrát do roka chodíme na ples, je dobré mať smoking. V opačnom prípade to riešiť požičovňou. Ale verte, že ak partnerka príde na chuť plesom, neostáva vám nič iné, ako si ho zaobstarať.:)

Začali sme hneď z ostra smokingom. Je to tak jednoduché?

Áno aj nie. Je mnoho plesov a každý je iný v zmysle pravidiel obliekania a prostredia, v ktorom sa koná.

A čo správanie?

To je nemenné! Slušnosť, taktnosť. K tomu sa dostaneme neskôr.

Plesov je mnoho.

Áno. Sú plesy, na ktoré ste pozvaní a ostatné, kde sa zúčastňujete podľa svojich priorít a dôležitosti toho daného organizátora.

Pamätám si z posledného nášho rozhovoru, že pozvanie sa neodmieta.

Správne. Pozvanie nemôžeme odmietnuť. Ešte horšie by bolo poslať niekoho iného v našom mene. Neodpustiteľné! Čo je veľmi dôležité, je dress code danej spoločenskej akcie.

Sú nejaké možnosti?

Je ich niekoľko. Napríklad, ples na najvyššej úrovni, ples v opere, ktorý zahajuje plesovú sezónu ponúka pánom až tri alternatívy. A samozrejme tri ekvivalenty pre dámy, k danému dress codu pána.

Rozumiem tomu tak, že pán je rozhodujúci?

V tomto prípade, áno. Dress code na pozvánke alebo organizačnom bulletine je pre pána určujúci. Je to pre to, lebo dáma má nespočetné množstvo možností sa doladiť k pánovmu outfitu. A nemôžu predsa dámam určiť, že budú mať červenú alebo zelenú dlhú róbu. Načo by potom chodili na ples.

Spomínal si, že ples v opere umožňuje pánom tri outfity.

Áno. Je to nakoniec správne, že dáva pánom možnosť voľby. Na výber je white tie, black tie, alebo uniforma.

WHITE TIE?

Whitie tie – frak, ako najvyššie spoločenské oblečenie ustúpilo dobe (etiketa je premenná). Okrem toho je finančne veľmi nákladný. Šancu dostal smoking, ktorý je momentálne najvyšším spoločenským odevom.

Uniforma je jasná, tam sa nedá nič zmeniť. Frak ustúpil smokingu. Povedzme si teda niečo o ňom.

Zoberiem to trocha okľukou. Páni, mladý muži, to čo ponúka známa sieť odevov – kvetované, farebné, trblietavé „smokingy“ sú vhodné tak akurát na maškarný ples. Na žiadny iný!

Takže, keď smoking, tak klasický.

Správne. Smoking – alebo Black tie. Jedine čierny, alebo mignight blue. Jednoradový, alebo dvojradový. Chlopne sú potiahnuté lesklým hodvábom, ako aj jeden lampas na nohaviciach, ktorý ustupuje.

Všetkým by už malo byť zrejmé, že Black tie – znamená čierny motýlik, nie čierna kravata.

A podľa správnosti ručne uviazaný v tej najlepšej kvalite. Smokingový pás – šerpa je inej než čiernej farby. Aj keď žiaľ obchodníci ponúkajú jednofarebné sety. Nie je to správne. Sklady – záhyby sú otvorenou časťou smerom hore. Nie dole! Kedysi sa nosili vestičky môžu sa nosiť stále, sú veľmi pekným prvkom smokingu. Musia sa ale byť s iného materiálu ako smoking.

Ako je to s košeľou do smokingu. Musím mať „dirigentskú“ košeľu?

Práve naopak. Neviem, kde sa táto tradícia zobrala. Košeľa s cípmi na golieri patrí do fraku s bielym motýlikom. Golier je klasický, musí, musí ale mať dvojité manžety. Čo je zaujímavé na smokingovej košeli, tak je to lišta, ktorá je prekrytá a nie sú vidieť gombíky. Omnoho krajšie ale vyzerá lišta do ktorej sa používajú samostatné gombíky zladené s manžetovými. Je to drahšia varianta a možno aj obtiažnejšia pri kúpe, ale konečný efekt je honosný.

Hodí sa vreckovka do náprsného vrecka?

Na to to vrecko je.:) Muži nemajú veľa možností ozvláštniť svoj outfit. takže vrelo doporučujem hodvábnu vreckovku, jednofarebnú, napríklad aj červenú. Nezbytnou súčasťou je biela vreckovka. Látkovú môže poskytnúť svojej partnerke. Papierovú určite nie!

Večný problém topánky.

Aj v tomto prípade etiketa trocha ustupuje. V prípade, že nemáte lakovky, postačia topánky typu oxford čierne s vysokým leskom. Najmä ak ide o bežný ples, respektíve je na pozvánke dress code: Formal dress, Dark suit.

Rozumieme tomu tak, že nemusí byť len frak a smoking predpísaný na ples?

Hovorili sme si, že frak ustúpil smokingu, a ďalšími spoločenskými oblekmi sú čierny a tmavomodrý – midnight blue. Je dôležité dodržať adekvátnosť spoločenskej akcie, ktorá začína zvyčajne po 19 tej hodine. To známe tmavý oblek, čierne topánky. Podľa možnosti v tej najvyššej kvalite akú si môžeme dovoliť. Aj pri tých nižších dress codoch – formal, dark suit by som doporučil košeľu s dvojitou manžetou a kľudne kravatu, alebo motýlika vhodne doplnené vreckovkou v náprsnom vrecku. Ak hovoríme o košeliach, tak jednoznačne bielu. Čierny oblek, čierna košeľa, čierna kravata to nie je outfit na ples a osobne si myslím, že je to vôbec zlý outfit.

Ujasnime si to

Samozrejme držíme sa dress codu na pozvánke. Ples v opere sme si vysvetlili, white tie, black tie, uniforma. Všetky ostatné plesy vynechávajú frak – white. Ostáva smoking ak je na pozvánke black tie. Tmavý oblek, respektíve tmavomodrý ak je dress code formal, alebo dark suit.

Môže byť pozvánka aj bez dress code? Čo s tým?

Môže. Vtedy sa prispôsobíme danej spoločenskej udalosti. Stále to ale bude tmavý oblek, čierne topánky. Žiadne nezmyselné outfity, iné nohavice a sako, vylepšené pestrými drevenými motýlikmi. Snáď je dobre pripomenúť, že na spoločenské obleky si nedávame športové kabáty, blejzre či páperové vetrovky. V prípade, že prší, neschovávame sa pod reklamným dáždnikom, ak keby to bola značka našej firmy.

Zabudli sme na niečo?

Pokúsim sa to zhrnúť, aby sme stihli plesať. Dôležitá je pozvánka, čas zahájenia, dress code. prichádzame včas, nedobiehame k stolu v momente, keď usporiadateľ zahajuje ples. Dodržiavame dress code. Nemôžeme byť „coverdress“ ani „underdress“ ako hostiteľ. Po príchode k stolu sa pozdravíme a predstavíme tým najbližšie sediacim. Počas jedenia neodbiehame, nerozprávame. Tancujeme so svojou partnerkou.

Ak ju niekto pozve do tanca, sme povinní isť tancovať s jeho partnerkou. Venujeme sa svojej polovičke, neodbiehame a „nelovíme“. Na parkete sme ohľaduplní. Alkohol konzumujeme s mierou. Neupozorňujeme na seba zvýšeným hlasom a tanečnými eskapádmi. Sme taktní a galantní. Z plesu odchádzame, keď vidíme, že tri-štvrtina je na odchode. Ples uzatvára hostiteľ, nie my.

Bol niekto „in“ alebo „out“ na tohtoročnom plese?

Neprináleží mi komentovať návštevníkov plesu. Dôležité pre mňa je, že klientov ktorých som obliekal ja, „prešli“ bez úhony.

Zdroj: Paluch.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech