KVÍZ: Ako chrániš životné prostredie? Stačí robiť toto a naša planéta sa bude mať lepšie

  • Zemi tikajú ekologické hodiny. Stále viac ľudí preto hľadá možnosti zodpovedného prístupu k životnému prostrediu
  • Jedným z nich je aj šetrnejší prístup k používaniu elektrickej energie – úspora energie môže znamenať aj menej CO2 vypusteného do ovzdušia
  • Čo zaťažuje životné prostredie a ako byť energeticky úspornejší?
zapcha2
  • Zemi tikajú ekologické hodiny. Stále viac ľudí preto hľadá možnosti zodpovedného prístupu k životnému prostrediu
  • Jedným z nich je aj šetrnejší prístup k používaniu elektrickej energie – úspora energie môže znamenať aj menej CO2 vypusteného do ovzdušia
  • Čo zaťažuje životné prostredie a ako byť energeticky úspornejší?

Témy ako ekológia, klimatická kríza či udržateľná domácnosť sa čoraz viac dostávajú do popredia. Stále viac a viac ľudí si uvedomuje dôležitosť zodpovedného prístupu a individuálneho prínosu a hľadajú spôsob, ako eliminovať zbytočné nákupy či znižovať uhlíkovú stopu.

Medzi najväčšie vplyvy na klimatickú zmenu patria emisie skleníkových plynov – najmä oxidu uhličitého. To je však problém, tieto plyny vznikajú takmer pri každej ľudskej činnosti. Doprava, chov zvierat, výroba jedla, automobilový a módny priemysel, spaľovanie palív či skládky odpadov patria medzi najväčšie problémy. Mnoho ľudí však zabúda na to, že planéte škodí už len to, keď prepnú vypínačom a zapne svetlo.

Podľa Stredoslovenskej energetiky totiž len asi 25 % slovenskej elektriny pochádza z obnoviteľných zdrojov, akými sú biomasa, vietor či slnko. Zvyšok pochádza z jadrových a najmä uhoľných a plynových elektrární.

Práve sofistikovanejšie používanie elektrickej energie je jedna z možností, ako môže každý z nás individuálne pomôcť. Úspora elektriny má totiž v konečnom dôsledku podobu ušetrených emisií CO2, ktoré sa tak nedostanú do ovzdušia. Otestuj sa a zisti, či vieš, čo skutočne vážne zaťažuje našu planétu.

Ktorý z týchto materiálov sa voľne v prírode rozkladá najdlhšie?

Správne! Nesprávne!

Skoro každý materiál vyrobený človekom sa vo voľnej prírode rozkladá pomaly a predstavuje environmentálnu záťaž, dokonca aj niektoré druhy ovocia. Z uvedených možností je najrýchlejšie rozložiteľný textil (2-5 mesiacov), potom plasty. Je, samozrejme, rozdiel či ide o plastovú tašku (10-20 rokov), alebo plastové slamky (150-200 rokov). Ale, samotné sklo sa v prírode rozkladá rádovo tisícky rokov.

Ktorý z týchto 3 typov žiaroviek spotrebuje najviac elektriny?

2 Unsplash/Diz Play
Správne! Nesprávne!

Halogénové žiarovky dosahujú 30 % úsporu energie oproti tým základným. Úsporné typy, ako už naznačuje ich názov, vysoko šetria energiu – až 80 %. V otázke úspory sú ale zarovno s tzv. LED žiarovkami, ktoré majú aj najdlhšiu životnosť, no sú aj najdrahšie na trhu.

Ktorý typ hybridného auta je najmenej ekologický?

6 Unsplash/Michael Marais
Správne! Nesprávne!

Kým pri „Hybride“ a „Plug-in hybride“ sa vo veľkej miere kombinuje elektromobil a klasické auto so spaľovacím motorom, základom „Mild-hybrid“ je benzínový alebo naftový motor s väčším akumulátorom. Preto tento typ hybridných áut znižuje emisie len minimálne. Pri nabíjaní hybridných áut však človek vie byť ešte ekologickejší tým, že použije zelenú elektrinu. Viac informácií je na webe SSE.

Ktoré z týchto spotrebičov sú najväčšími „žrútmi“ elektrickej energie?

Správne! Nesprávne!

Medzi energeticky najnáročnejšie spotrebiče patria elektrické bojlery, rúry, sporáky, rovnako tak pračky, varné dosky či sušičky bielizne. Naopak, nižšiu spotrebu má zvyčajne elektronika ako počítač, televízory a podobne.

Koľko litrov vody sa minie na výrobu jedného bavlneného trička?

5 Unsplash/Keagan Henman
Správne! Nesprávne!

Na výrobu jedného bavlneného trička sa minie neuveriteľných 2 700 litrov vody.

Je energeticky výhodnejšie spotrebiče vypínať, alebo ich nechať v „stand-by“ móde?

3 Unsplash/Clint Patterson
Správne! Nesprávne!

Áno, čisto z hľadiska úspory elektriny je výhodnejšie počítač vypínať, najmä, ak od neho človek odchádza aj na niekoľko hodín. Na druhú stranu, ide o minimálne šetrenie elektriny a neustále vypínanie / zapínanie spotrebičom neprospieva. Ak človek zároveň podporuje využívanie elektriny z obnoviteľných zdrojov, minimalizuje negatívny dopad spotreby „stand-by“ módu na absolútne minimum. Viac informácií je na webe SSE.

Čo nezníži energetický výdaj ľadničky a mrazničky?

1 Unsplash/Sidekix
Správne! Nesprávne!

Ľadnička a mraznička sú zapojené v elektrine každý deň po celý rok, preto je pre životné prostredie prospešné znižovať ich energetický výdaj. V tomto zmysle je dobré pri kúpe nového kusu vyberať tie s energetickým štítkom A, ktoré majú najnižšiu spotrebu. Energiu šetrí, aj keď do ľadničky človek nevkladá horúce jedlá, rovnako tak pravidelné odmrazovanie mrazničky.

Ako môže človek ušetriť elektrinu pri varení na elektrickom sporáku?

7 Unsplash/Mykola Makhlai
Správne! Nesprávne!

Ak pri varení človek použije pokrývku, alebo tlakový hrniec, usporí od 15 do 50 % energie, lebo požadovanú teplotu dosiahne za kratší čas.

Ideálnym scenárom by bolo zabezpečiť, aby ľudia, ktorí vnímajú klimatickú krízu a chcú pre to niečo spraviť, mali možnosť využívať len elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Aj keď mnohé firmy ponúkajú napríklad inštalácie fotovoltaických panelov, pre väčšinu ľudí je takéto riešenie nereálne a zostávajú napojení na štandardnú elektrickú sieť, kde skrátka nie je možné posielať na určité odberné miesta len „čistú“ elektrinu. 

S tým si však poradili dodávatelia energie, ktorí prostredníctvom produktov ako Zelená energia od SSE dávajú Slovákom možnosť vykompenzovať spotrebovanú elektrinu.

Ako to funguje?

Zelená energia je buzzword posledných dvoch rokov. Keďže v elektrickej sieti nie je možné posielať niektorým domácnostiam výhradne „čistú“ a druhým výhradne „bežnú elektrinu“ vzhľadom na to, že zjednodušene ide len o jeden a ten istý kábel, Zelená energia od SSE či podobné produkty sú aktuálne najlepšie zmysluplné riešenie.

Za príplatok dodávateľ elektriny (napríklad SSE) nakúpi takzvané záruky pôvodu, ktorými garantuje, že rovnaké množstvo elektriny, aké domácnosť spotrebovala, vykompenzuje rovnakým množstvom zelenej energie. 

Príklad: Domácnosť za mesiac minie 500 kWh elektriny. Zhruba 75 %, teda 375 kWh elektriny, aktuálne pochádza z bežných neobnoviteľných zdrojov.
Ak si však domácnosť pripláca 2 € za Zelenú energiu od SSE, firma SSE garantuje, že celá spotreba domácnosti bude krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

Zisti viac o tom, ako Zelená energia od SSE  funguje →

zdroj: unsplash

Pozor na podvody

Odporúčame dôverovať len stabilným a tradičným dodávateľom energií, od ktorých domácnosti už elektrinu odoberajú.

Vždy treba rátať s tým, že energetický mix elektriny v domácnosti sa s takýmito produktami nezmení, no ide o aktuálne najzmysluplnejšiu alternatívu, ako môžu uvedomelé domácnosti kompenzovať minutú energiu, prakticky tak anulovať svoj energetický dlh voči planéte a výrazne prispieť k ochrane životného prostredia a stavu našej planéty.

Zisti viac o tom, ako Zelená energia od SSE funguje →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá