Ako vyplniť voľný čas počas covidovej Veľkej noci? Tu sú tipy (nielen) pre Bratislavčanov

  • Pandémia nás ukrátila o tradičnú Veľkú noc už druhý raz
  • Mesto Bratislava zverejnilo prístupné alternatívy
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/Stará tržnica,pxhere/Asmoromondhol
  • Pandémia nás ukrátila o tradičnú Veľkú noc už druhý raz
  • Mesto Bratislava zverejnilo prístupné alternatívy

Mesto Bratislava zverejnilo tipy na vyplnenie voľného času počas Veľkonočných sviatkov. Nakoľko situácia aktuálne nedovoľuje vysedávanie v kaviarňach či hromadné návštevy, Bratislava obyvateľom priblížila voľnočasové aktivity, ktoré majú byť akousi alternatívou.

Cyklo výlet

Nielen Bratislavčania majú k dispozícii obľúbené cyklotrasy. Hlavné mesto v súvislosti s cyklistikou obyvateľom ponúka hneď niekoľko tipov:

„Spravte si cyklovýlet po Bratislavskej hrádzi alebo k Biskupickým luhom. Adrenalínovú jazdu si vyskúšate po lesných cestičkách Bratislavského lesoparku. Svoj bicykel si dokonca odveziete aj sedačkovou lanovkou, ktorá premáva medzi stanicami Kamzík a Železná studnička.“

Bicyklovanie
zdroj: pxhere/Asmoromondhol

Raňajky v tráve

Aj napriek tomu, že sme boli doposiaľ zvyknutí na chutné raňajky na terase obľúbeného podniku, existujú aj iné alternatívy. Jednou z nich je aj piknik. Aj napriek tomu, že je menej tradičným, má svoje čaro.

Cestou do parku sa môžeš zastaviť v obľúbenej kaviarni a vyzdvihnúť si kávu so sebou. Spojíš tak príjemné s užitočným – podporíš gastro priemysel v ťažších časoch a vychutnáš si kvalitnú kávu pod holým nebom. Ak sa na piknik vyberieš s deťmi, skús sa v pivnici poobzerať po hojdacej sieti. Po jej upevnení na stromoch v parku si v nej možno deti doprajú ešte kvalitnejší poobedný spánok.

Mesto Bratislava svojich obyvateľov pozýva hneď na niekoľko miest: „S prvým jarnými slnečnými lúčmi rozkvitajú aj bratislavské parky a záhrady. Zoberte deku, niečo malé pod zub a vyberte sa do Medickej záhrady alebo Sadu Janka Kráľa. Oddychujte na tráve, prípadne sa vybláznite pri nejakom športe. Spojte piknik s prechádzkou a objavujte Horský park, ktorý je v tomto ročnom období ideálnym miestom na oddych.“

piknik
zdroj: flickr/ Nicola Holtkamp

To pravé slovenské

Ak si potrpíš na kvalitné slovenské výrobky, čas môžeš vyplniť aj nákupmi v tržnici. Bratislava poukazuje na sobotný Trh Piac-Markt, ktorý sa koná v Starej tržnici. Tá okrem lokálnych výrobkov poskytuje hneď niekoľko netradičných možností. Jednou z nich je aj ponuka kvetu na adopciu.

„Ak vlastníte rastlinu, ktorej sa u vás doma nedarí alebo by ste jej len radšej dopriali iný domov, dajte jej šancu na nový život! Počas trvania trhu ju môžete doniesť do stánku trhovníkov Literárnej čajovne, ktorí ju následne ubytujú v našej Oáze, skleníku a adopčnom centre pre nechcené rastliny,“ píše sa na profile Starej tržnice.

Okrem možnosti poskytnutia rastlinky na adopciu tržnica poukazuje aj na nutnosť správneho narábania s jedlom. Zákazníkov informuje o tom, že staré pečivo môžu doniesť do stánku Farma Franková, ktorá ich použije na kŕmenie svojej hydiny.

„Nevynechaj ani preslávený trh Miletička, ktorý prekvapí svojou autentickou atmosférou a množstvom stánkov alebo obľúbený, no menší trh na Žilinskej,“ uzatvára tému trhov mesto Bratislava.

Tržnica
zdroj: Facebook/Stará tržnica

Vyčisti si hlavu v prírode

Pred neustálym zhonom a prílišným ruchom mesta sa zvykneme utiekať k tichu, ktoré vládne v prírode. „V okolí Bratislavy sa nachádza hneď niekoľko lokalít, na ktorých narazíte na menej ľudí, prípadne sa na mieste ocitnete úplne osamote. Vyberte sa na zrúcaninu menej známeho hradu Biely Kameň nad vinohradníckym mestečkom Svätý Jur, k čarovnej Jarovskej bažantnici alebo na Malý Slavín,“ opisuje hlavné mesto.

Ak sa rozhodneš pre Jarovskú bažantnicu, nie je na škodu vedieť, akou históriou toto miesto vonia. Prvé zmienky o nej totiž pochádzajú už z konca 17. storočia a vraj tam bažanty lovil aj otec Márie Terézie.

Ak si okolie Jarovskej bažantnice navštívil, môžeš staviť napríklad na Devínsku Kobylu. „Na jej vrchole sa v lesoch ukrývajú zvyšky bývalej raketovej základne. Nedávno tu otvorili rozhľadňu, ktorá pripomína modlivku zelenú, vzácny druh hmyzu, ktorý sa tu vyskytuje. Z jej vrchola uvidíš až do troch krajín, okrem Slovenska ponad Dunaj aj do Rakúska a Maďarska,“ píše mesto Bratislava. 

Les
zdroj: flickr/Peter Fenda

Otužovanie

Klasickú šibačku, ktorá je slovenskou tradíciou, budeme musieť tento rok pravdepodobne vynechať. Minimálne v kruchoch širšej rodiny. Klasická voňavka za krkom či štamperlík naplnený vodou sa pravdepodobne ujde len ženám v jednej domácnosti.

Ak by však (nielen) ženám kýble vody od hŕby šibačov chýbali, môžu skúsiť trend, ktorý posledné obdobie hýbe vodami internetu. Otužovanie sľubuje to isté, čo veľkonočná oblievačka – zdravie. A nielen ženám.

Imunologička Katarína Bergendiová na portáli Imunovital uvádza: „Vplyv chladu má niekoľko výhod nielen pre športovcov. Patrí medzi ne tvorba nových mitochondrií a zvýšenie ich funkcie, lepšia tvorba energie, rýchlejšia regenerácia a menej zápalov, či optimalizácia hormónov, ale aj prevencia a alternatívna liečbu mnohých zdravotných problémov a ochorení, ako obezita, inzulínová rezistencia, cukrovka, autoimúnne ochorenia, hormonálna nerovnováha a neurodegeneratívne ochorenia.

Skús teda počas sviatkov prekonať samého seba. Možno budeš príjemne prekvapený nielen zo seba, ale aj z otužovania ako takého.

Zdroje: Visit Bratislava, Imunovital, Facebook/ Stará tržnica, Visit Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK