Ako vyzerá Kotlebova tradičná rodina? Rozvod, vzťahy s mladistvými aj škandál s odvedením syna od matky v Egypte

  • Zatiaľ čo ĽSNS padajú preferencie, ich šéf Kotleba čelí ďalšiemu škandálu
  • Ako vyzerá jeho „tradičná rodina“? V minulosti sa v súvislosti s ním spomínalo sexuálne zneužívanie študentky, má za sebou rozvod a najnovšie aj škandál s odvedením syna od matky
kotleba
TASR/Martin Baumann
  • Zatiaľ čo ĽSNS padajú preferencie, ich šéf Kotleba čelí ďalšiemu škandálu
  • Ako vyzerá jeho „tradičná rodina“? V minulosti sa v súvislosti s ním spomínalo sexuálne zneužívanie študentky, má za sebou rozvod a najnovšie aj škandál s odvedením syna od matky

Marian Kotleba je už niekoľko rokov známou postavou slovenskej politiky. Začínal ako tvár extrémistickej strany Slovenská pospolitosť, ktorú však súd nariadil rozpustiť. Aké boli dôvody tohto kroku analyzoval portál teraz.sk.  Z jej popola vznikla Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá si už zvolila o niečo mierenejšiu rétoriku.

Kotlebova politická cesta sa začala v Banskej Bystrici. V rokoch 2013 až 2017 stál na čele Banskobystrického samosprávneho kraja. Občanom kraja v predvolebnom boji prisľúbil, že ich zbaví „cigánskych parazitov“, vytvorí tisíce nových pracovných miest a ušetrí výdavky kraja.

Vo výsledku však po svojom boku zamestnával množstvo príbuzných a známych. Kvôli zamestnávaniu na čierno boli kraju pozastavené aj dotácie z Európskej únie. Jeho pôsobenie pre Denník N hodnotil aj analytik INEKO Matej Tunega.

Trpela aj kultúra

Problémom čelili viaceré banskobystrické kultúrne organizácie, ktorým Kotleba z „morálnych príčin“ nepodpísal dotácie z Ministerstva kultúry SR, informoval aj Denník N. Tieto reštrikcie sa dotkli Bábkového divadla na rázcestí aj Štúdia tanca.

Divadelná tvorba sa dostáva do područia župana Mariana Kotlebu, ktorý mocenským spôsobom – 26 rokov od nastolenia demokracie – zasahuje do tvorby umeleckých inštitúcií. Sloboda prejavu, a teda aj sloboda divadelnej tvorby, je pritom zaručená Ústavou SR. Myslíme si, že zmyslom grantového systému je prispievať k slobode prejavuje a vytvárať priestor na prezentáciu širokého spektra tvorby, ktorá reflektuje našu súčasnosť, problémy tohto sveta a prináša rôznorodé umelecké výpovede,“ reagovalo Slovenské národné divadlo vo svojom stanovisku.

Tak ako mnohí podcenili Kotlebovu šancu stať sa županom, podcenili aj šancu ĽSNS dostať sa v roku 2016 do parlamentu. Nebolo to však po prvý krát, čo to Kotleba skúšal vo voľbách do NR SR. Na kandidátke Slovenskej ľudovej strany sa ocitol už v roku 2006.

Najskôr „paraziti“, neskôr migranti

Marian Kotleba si veľa voličov získal tým, že svoje názory hovorí priamo. Môže sa tak zdať, že bojuje proti systému a skutočne oddane stráži svoju vlasť.

Na to, aby si  tento dojem udržal, však Kotleba potrebuje nepriateľa. Do vedenia župy sa mu podarilo dostať vďaka sľubu, že vyrieši problémy s neprispôsobivými Rómami v kraji. Nevyriešil.

S podobnou rétorikou kampaňoval pred voľbami 2016 po celom Slovensku – ľuďom sľuboval jednoduché riešenia na zložité problémy.

Biely človek musí iba robiť, robiť a robiť. Ak má robotu, musí makať, aby uživil svoju rodinu. Keď nerobí, štát mu pomocnú ruku nepodá. Keď nerobíš, tvoja smola – zdochni. Naproti tomu sa štát veľkoryso, s doslova mamičkovskou starostlivosťou, stará o cigánskych asociálnych parazitov,“ vyhlasoval na predvolebnom mítingu ešte v roku 2010 Kotleba, informovali Aktuality.sk.

Nie všetky jeho výroky sú však založené na pravde.

slovenská pospolitosť
zdroj: TASR/Tomáš Halász

V roku 2015 vo svete naplno vypukla migračná kríza. Počas volieb, no aj po nich, boli utečenci témou číslo jeden. Kotleba sa jej šikovne chytil a na svojom Facebooku, ale aj v konšpiračných médiách, s obľubou kritizoval Európsku úniu.  Tvrdil, že sa na Slovensko chystá množstvo utečencov, ktorí sú pre nás hrozbou.

Hovoril o nich ako o opiciach. Plus 7 dní zaznamenalo aj jeden z jeho predvolebných mítingov. Tvrdil tam, že vo Švédsku vraj ženy dostávajú obrovské pokuty za nosenie kaserov v kabelke, ktorými sa chcú brániť, ak „dôjde k pokusu dvadsiatich somálskych jadrových fyzikov ju znásilniť“.

Podobnú rétoriku používal aj pred župnými voľbami v roku 2017, kde už opätovne neuspel, zaznamenal Denník N. Vtedy dokonca tvrdil, že jeho súper a súčasný župan Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter vyrába nátierky pre migrantov. „Nátierky sú halal. Halal znamená, že to môžu jesť aj ortodoxní moslimovia. Pre mňa je lepšie ako halal, dať si od domáceho chovateľa kus slaniny, cibule a chleba. Nebudem jesť žiadne halal nátierky a nebudem sa prispôsobovať cudzej kultúre,“ povedal vtedy.

Môžu za Covid migranti?

Táto téma mu vydržala dlho. Pred voľbami 2020 sa po celom Slovensku objavili billboardy, na ktorých stálo „Imigranti obsadzujú Európu“.

Kotlebovci na túto tému natočili aj video, v ktorom chodia po severských mestách EÚ. Tam s miestnymi hovoria o úpadku, ktorý spôsobili migranti a LGBTI ľudia.

Svoj „dokumentárny“ film však podkladajú videami, ktoré sú vytrhnuté z kontextu a staré niekoľko rokov. „Mnohé mestá Švédska už dnes pripomínajú arabské zóny. Nebolo cítiť, že sa nachádzame v severnej Európe,“ hovorí Mazurek vo videu. Spomínanú iniciatívu kotlebovcov analyzovali Aktuality.sk.

Migrantov Kotleba zapojil aj do svojho názoru o koronavíruse. Tvrdil, že túto chorobu po Európe roznášajú utečenci, ktorí sa voľne pohybujú medzi rôznymi krajinami. Tvrdí, že koronavírus slúži na zničenie národov.

A pre tých starších, skôr narodených, spomínate si, že by za socializmu bola nejaká korona, že by za socializmu bol nejaký AIDS, alebo HIV? Priatelia, študujte fakty, študujte alternatívne weby, študujte problematiku nového svetového poriadku NWO a pochopíte o čo sa tu aj s touto koronou hrá,“ hovorí Kotleba vo videu, ktoré rozoberal bloger a poslanec Ján Benčík.

ĽSNS nedávno v prieskumoch výrazne klesla. Môže za to fakt, že časť známych tvárí strany Kotlebu kritizovala a zo strany vystúpila. ĽSNS aj nová strana odštiepencov Republika sa tak zatiaľ v prieskumoch pohybuje pod hranicou zvoliteľnosti. Odídenci Kotlebu kritizovali za to, že sa snažil „zabetónovať“ na predsedníckej stoličke aj v prípade, keby bol právoplatne odsúdený. Písal o tom aj Denník N.

Najskôr prišiel o prácu, dnes môže prísť o slobodu

Rodák z Banskej Bystrice vyštudoval učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a na rovnakej škole aj ekonómiu.

Neskôr sa zamestnal ako učiteľ informatiky na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici. Popri svojej práci sa však verejne angažoval. Svojou činnosťou si vyslúžil prvé obvinenie z trestného činu – výtržníctva počas osláv 62. výročia SNP.

11 rokov som pracoval na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici. Práca učiteľa ma veľmi bavila. Často hovorím, že keby ma…

Posted by Marian Kotleba on Monday, February 15, 2021

Vďaka nemu Kotleba o miesto učiteľa prišiel. Na škole však zostal ako správca siete, kým odišiel úplne. „Jeho ďalšie smerovanie nie je tak jasné. Robil prevádzkara v podniku, niektoré zdroje uvádzajú, že dokonca aj vyhadzovača. So svojimi bratmi tiež založil obchod KKK anglická móda na predaj značiek, ktoré sa tešili obľube medzi pravicovými extrémistami. Za tromi K možno totiž hľadať skratku amerického rasistického hnutia KuKluxKlan,“ píšu o ďalšom smerovaní Kotlebu Hospodárske noviny.

Bratia Kotlebovci v obchode využívali číselné kombinácie, ktoré sú známe pre neonacistickú scénu. Pri nákupe nad sumu 8818 korún dostal zákazník teleskopický obušok. Slovenskej pospolitosti a banskobystrickým policajtom mala byť ponúknutá zľava 8,8 percent. Obchod mal ponúkať aj akciu 1488, kedy osoba, ktorá nakúpila tovar nad túto sumu, dostala sprej so slzným plynom k nákupu.

Náhoda?

Číslo 14 je odkaz na štrnásť slov predstaviteľa „White Supremacy“ Davida Laneho, hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy. Preložené z angličtiny znamenajú „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť našich bielych detí.“

Číslo 88 zase odkazuje na ôsme písmeno abecedy, H. Viaže sa tak na nacistický pozdrav „Heil Hitler“. Číslo 18 symbolizuje iniciálky nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Tieto symboly sa využívajú práve na propagáciu nacizmu bez toho, aby bežný človek vedel, o čo ide. Informovali o tom aj Hospodárske noviny. Práve kombinácie týchto čísel môžu Kotlebu dostať za mreže.

Špecializovaný trestný súd uznal Kotlebu vinným za podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných ľudských práv a odsúdil ho na 4 roky a 4 mesiace bezpodmienečne. 

Vypomstili sa mu šeky

Kľúčovým dôkazom bol záznam z podujatia, kde vtedajší župan Kotleba rozdával hendikepovaným šeky na 1488 eur.

„Súd nemal pochybnosti, že k skutku došlo,“ povedala sudkyňa s tým, že súd vzal do úvahy výpoveď znalca, ktorý potvrdil domnienku obžaloby o extrémistickom pozadí číselnej symboliky.

Obžalovaný verejne uvádzal túto ideológiu do povedomia spoločnosti,“ uviedla sudkyňa Sabová s tým, že teatrálne odovzdanie šekov bol jediný dôvod, prečo obžalovaný vyžadoval prítomnosť obdarovaných na podujatí.

„Samotné čísla nemajú žiaden význam,“ povedala vtedy Sabová. „Takéto čísla majú význam len v spojení s inými okolnosťami, ktoré dokazujú známky extrémizmu. Preto sa súd zameral na skúmanie toho, či takéto okolnosti boli zistené na strane obžalovaného.“ O súde informoval aj Denník N. Šéf ĽSNS stále tvrdí, že šlo o zhodu náhod.

Nechcem, ale musím!Keď som 14.marca 2017 odovzdával výťažok charitatívnej zbierky slovenským rodinám, tak som bol…

Posted by Marian Kotleba on Monday, March 15, 2021

Kotleba je stále na slobode, rozsudok je totiž neprávoplatný. Pod Kotlebovom odvolaní ho musí potvrdiť Najvyšší súd SR.

Kotlebova tradičná rodina

Marian Kotleba sa prezentuje ako ochranca tradičnej rodiny. Sám je pritom rozvedený, polícia ho pred časom preverovala aj z možného sexuálneho zneužívania študentky. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Teraz.sk, Denník N, Kandidátna listina Slovenskej ľudovej strany, Aktuality.sk, Plus 7 dní, Denník N, Aktuality.sk , Denník N blog, Startitup.sk, Denník N, Hospodárske noviny, Denník N, Denník N, Nový čas , Plus 7 dní, Šarm, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá