Ako vyzerá správne oblečenie na zimnú turistiku?

Snímka obrazovky 2021-11-25 o 8.27.14

Hory sú v zimných mesiacoch výnimočné, no o to dôležitejšie je pri príprave na zimnú turistiku myslieť na výber správneho oblečenia. Počasie býva veľmi premenlivé a teploty zväčša oveľa nižšie ako v iných častiach krajiny. Dbajte na detaily a oblečte sa na zimnú turistiku tak, aby ste si užili krásy prírody bez zmrznutých končatín.

Tajomstvo ukryté vo vrstvách

Tajomstvo komfortu počas zimnej turistiky alebo výletov je ukryté vo vrstvení kúskov oblečenia. Vždy, keď vám je príliš teplo, jednu vrstvu viete odobrať, a keď vám je zima, ďalšiu prihodíte.

Avšak, vedieť vrstviť oblečenie je rovnako dôležité. Ak ich nosíte príliš veľa, budete sa po celý čas prehrievať a potiť. V prípade, že si potom niektorú z vrstiev zoblečiete, studený pot v oblečení vás rýchlo zachladí, prípadne, čo je horšie, zmení sa na ľad.

TIP: Pri výbere oblečenia na zimnú turistiku myslite vždy na náhlu zmenu počasia. Na začiatok si oblečte menej vrstiev, pretože sa pri pohybe automaticky zahrejete. Keď vám bude aj napriek tomu chladno, do turistického batohu si pribaľte kúsky navyše.

Klasický systém vrstvenia pozostáva zo základnej vrstvy, strednej vrstvy a vonkajších vrstiev.

Základná vrstva – termoprádlo

Základná vrstva oblečenie na zimnú turistiku začína teplými a savými kúskami na spodnom prádle. Ideálnou tkaninou je merino alebo polyesterové termoprádlo, ktoré udrží teplo aj v náročnejších podmienkach.

Počas zimnej turistiky si do batoha vždy pribaľte aj náhradné termoprádlo, ktoré si v prípade potreby prezlečiete (ak prepotíte svoje pôvodné).

Stredná vrstva – flisová bunda

Ľahká zateplená flisová bunda z odolného a rýchloschnúceho materiálu, ktorý sa nerozťahuje, je ideálnou voľbou na zimné turistiky.

Hlavným cieľom druhej, strednej vrstvy, je izolovať teplo, ktoré telo vytvorí, a neprepustiť vlhkosť z vonkajšieho prostredia. Stredná vrstva sa označuje aj ako termoizolačná.

Flísová bunda ochráni pred vonkajším chladom a udrží akumulované teplo aj keď jemne navlhne. Obľúbenou voľbou sú mikiny s Polartecom, ktorý má vynikajúce vlastnosti – elasticitu, priedušnosť, rozptyl vlhkosti či rýchle schnutie.

Vonkajšia ochranná vrstva

Na turistiku v každom ročnom období potrebujete bundu do dažďa, pretože v horách môže v každom ročnom období začať pršať alebo snežiť.

Uistite sa, že máte bundu, ktorá je nepremokavá a zároveň priedušná, aby ste sa v nej nepotili. Mala by spĺňať 3 vlastnosti: vodeodolnosť, tepelný komfort a vetruodolnosť.

Obľúbenou možnosťou je softshellová bunda, ktorá je vetruodolná a odvádza vlhkosť od tela. Zvláda mrholenie aj sneženie, avšak nie je klasickou vodeodolnou ochrannou vrstvou.

Nohavice na turistiku v zime

Ochrannou vrstvou sú aj nohavice. V princípe pre ne platí to, čo pri bundách. Obľúbené sú nielen softshellové, ale aj priliehavé nepremokavé nohavice z technických materiálov, ktoré stíhajú dýchať a udržia spodné končatiny v teple.

Myslite na doplnky

O nič menej dôležitými prvkami oblečenia na zimnú turistiku sú rukavice, šatka na krk, slnečné okuliare, čiapka a návleky.

Niektorí turisti si do batohu pribaľujú náhradný pár rukavíc – jedny tenšie a druhé zateplené.

Šatku aj čiapku odporúčame zakúpiť z merino vlny, pretože vašu hlavu udržia po celý čas v teple.

O nič menej dôležité sú kvalitné ponožky. Taktiež si do batohu radšej v zime pribaľte jeden náhradný pár. Ak do nich investujete, odvďačia sa vám pohodlným teplom v topánke počas celej túry – a to aj v mrazivých teplotách.

Kvalitné turistické topánky – s goratexovou membránou by mali byť počas zimných mesiacov samozrejmosťou.

Nepodceňte to – vrstvite

Či už sa chystáte na kratšiu prechádzku alebo na dlhší výjazd, oblečenie by ste na turistiku v zime nemali nikdy podceniť. Teplá flisová bunda v kombinácii s nepremokavými sofshellovými kúskami vás udržia po celý čas v komfortnom teple.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá