Za dverami háremu. Ako vyzerá v skutočnosti život moslimských žien

  • Myslíš si, že stať sa manželkou (alebo jednou z nich) Araba je koniec sveta a rovná sa to otroctvu?
  • Všetko je inak. Niektoré skutočnosti vás naozaj môžu milo prekvapiť
moslimzeny
wikimedia.org (Steve Evans)/Pixabay
  • Myslíš si, že stať sa manželkou (alebo jednou z nich) Araba je koniec sveta a rovná sa to otroctvu?
  • Všetko je inak. Niektoré skutočnosti vás naozaj môžu milo prekvapiť

Arabský svet nás Európanov, asi nikdy neprestane fascinovať.  Pred časom sme vám priniesli článok v ktorom vám moslimka predstavila 10 vecí o Islame, ktoré by mal vedieť každý.

Teraz vám priblížime život moslimských žien. Máme sklony ľutovať ženy, ktoré sa podriadili mužom, a stali sa jednou z mnohých manželiek. Podľa mnohých nemajú žiadnu cenu, úctu, pričom slúžia len na potešenie manžela. Pravdou je, že naša predstava o arabských ženách je postavená na samých mýtoch. Poďme ich spolu vyvrátiť.

Veríme, že tieto informácie vám ukážu, že život arabských žien vôbec nie je taký strašný, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Dohodnuté manželstvá

Pravdou je, že približne polovica manželstiev v arabských krajinách vzniká po vzájomnej dohode rodičov. Je to naozaj tak, ale keď dievča nie je spokojné s výberom, môže nádejného ženícha kedykoľvek odmietnuť.

Každému manželstvu predchádza predmanželská zmluva. Jej zmysel je čisto pragmatický. Tí, čo ju podpísali, tvrdia, že je obojstranne výhodná pre oboch partnerov.

Čo sa týka náboženskej preferencie, ženy to majú trošku ťažšie. Môžu si vziať za muža jedine moslima, pričom muži majú väčšiu voľnosť. Vo väčšine vyspelých štátov sa uzatvára manželstvo až po dovŕšení 18. rokov, pričom priemerný vek nevesty je 25 a muži sa ženia ako tridsaťroční. Manželstvá s mladistvými či dokonca maloletými partnerkami sú bežné skôr v rozvojových krajinách.

Svadba, ktorú ženám môžeme skutočne závidieť


Počas svadby sa stávajú ženy doslova princeznami. Nevesty sú neraz zasypané diamantmi, pričom sa pýšia outfitom od svetových módnych návrhárov. Háčik je však v tom, že túto ich krásu môžu vidieť len ostatné ženy. Ak príde ženích či ostatní svadobčania, nevesta, ako aj ostatné ženy, sa okamžite zahalia. Vraví sa, že žena si má svoju krásu uchovať pre manžela. A všetci sa riadia týmto pravidlom.

Mnohoženstvo

Aj vy si prestavujete, že za (takmer) každým arabským manželom poslušne cupitá húf žien? Nie, vôbec to nie je tak. Islam síce dovoľuje „vlastniť“ až 4 manželky, no máloktorý Arab si ich môže finančne dovoliť. Prvá manželka je však tá najdôležitejšia. Tie, čo prídu po nej, si ju musia vážiť a zbytočne nepodliehať emóciám či hystérii. Našťastie drvivá väčšia Arabiek sa nemusí deliť o svojho partnera.

Rozvod

Muž sa môže so svojou manželkou rozviesť jednoduchou vetou. „Rozvádzam sa s tebou,“pričom túto vetu musí trikrát zopakovať. Aby rozvod však nadobudol právoplatnosť, bývalá žena musí s mužom ostať ešte určitý čas, aby sa vylúčilo prípadné tehotenstvo.

Ak si to muž náhodou rozmyslí, môže si ju opäť vziať. Stačí, keď trikrát zopakuje vetu. „Beriem si ťa.“ No tento postup sa však nesmie opakovať donekonečna. Muž sa môže s manželkou rozviesť maximálne trikrát. Po treťom raze si ju však už naspäť nemôže vziať.

Aj ženy majú právo na rozvod. Ako dôvod stačí uviesť fakt, že sa o ňu jej manžel nedokáže adekvátne postarať. Žena sa tu naozaj váži zlatom. Ak ho nemáte, je to len a len vaša smola.

Práva žien


Paradoxne práve ženy v arabských krajinách získali v 7. storočí právomoci, o ktorých sa nám, Európankam, len mohlo snívať. Dostali právo vydať sa podľa vlastného výberu, disponovať majetkom, i dokonca sa rozvádzať. Ani dnes sa nemajú práve najhoršie. Tešia sa úcte, sú rešpektované a raz za týždeň sú všetky wellness procedúry dopriate len im. Do týchto priestorov samozrejme nemá prístup žiaden muž.

Oblečenie

Arabské ženy si môžu obliecť čokoľvek. Od minisukien, až po výstrihy po pupok. Má to však jeden háčik. Keď idú von, musia byť zahalené pod voľným odevom. No to, čo majú oblečené pod ním, už naozaj nikoho nezaujíma. Svoju krásu, ako sme už vyššie spomínali, si však musia uchovať len pre svojich manželov.

Práca a vzdelanie


Arabské ženy sa môžu vzdelávať. V Spojených arabských emirátoch až 77 percent žien absolvovalo štúdium na vysokej škole. A to je naozaj úctyhodné číslo. Väčšina žien však svoje znalosti nepretaví do zamestnania, pretože ostávajú ženami v domácnosti a starajú sa o blaho rodiny, pričom mnohé to robia s naozajstnou láskou. Môžu pracovať, dokonca mnoho žien sa vlastným úsilím vypracuje na popredné pozície v nadnárodných spoločnostiach. Má to však iba jednu prekážku. Musia získať povolenie ísť pracovať od manžela.

Ako vidíte, i keď život arabskej manželky má svoje obmedzenia, ženy sa tam tešia úcte a uznaniu. Mnohí vyzdvihujú najmä to, že žena je tá, ktorá môže priviesť na svet nový život, a (nielen) preto sa teší úcte a podpore.

Zdroje: Wikipedia, the guardian, justlanded, wikipedia, interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá