Gynekológ použil vlastné spermie bez vedomia matiek, splodil najmenej 17 detí

  • Lekár pre plodnosť - bol aj lekárom, aj darcom spermií
  • Vlani testy DNA potvrdili, že je otcom najmenej 49 detí
deti, doktor, spermie
Wikimedia/Vitaliy Ankov, Pixbay/FreePhotos
  • Lekár pre plodnosť - bol aj lekárom, aj darcom spermií
  • Vlani testy DNA potvrdili, že je otcom najmenej 49 detí

Gynekológ z holandskej nemocnice používal na umelé oplodnenie vlastné spermie a splodil najmenej 17 detí bez toho, aby o tom informoval rodičov. Písala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie nemocnice, informovala o tom slovenská TASR.

Jan Wildschut, ktorý medzičasom zomrel, pracoval v rokoch 1981-93 v nemocnici Sophia, dnes známej ako nemocnica Isala, v meste Zwolle na východe krajiny.

Žiadne „koronabábätká“ na Slovensku nebudú. Mladí nechcú rodinu, ani zďaleka to nie je priorita

Z morálneho hľadiska považuje Isala za neprijateľné, že gynekológ – lekár pre plodnosť – bol aj lekárom, aj darcom spermií,“ uviedla nemocnica vo vyhlásení. Nemocnica dodala, že deti, u ktorých testy DNA potvrdili Wildschutovo otcovstvo, sú v pravidelnom kontakte s jeho rodinou a majú medzi sebou dobré vzťahy.

doktor
zdroj: Unsplash/Online Marketing

Príslušné úrady vytvorili profil DNA zosnulého gynekológa, aby mohli skontrolovať, či nie je biologickým otcom ešte aj ďalších detí narodených po vykonaní zákroku v zmienenej nemocnici.

Klimatická kríza zabíja ľudstvo, ovplyvňuje pôrodnosť aj tehotenstvo. Slovensko je na tom už teraz biedne

AP si všíma, že nejde o prvý prípad, čo sa zistilo, že holandský lekár použil svoje vlastné spermie namiesto vybraných darcov. Vlani testy DNA od zosnulého odborníka na asistovanú reprodukciu Jana Karbaata potvrdili, že je otcom najmenej 49 detí.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech