Ako zo sci-fi filmu. Lietajúce taxíky chcú svetové metropoly zaviesť už čoskoro

  • Lietajúce taxíky by sme mohli vidieť už o rok v Londýne
  • Vo Francúzsku z nich chcú urobiť alternatívu bežných taxíkov
  • Lietajúce taxíky začali testovať, chcú spájať letiská už počas letnej olympiády
Paris
Youtube/https://www.youtube.com/watch?v=_JdO4BEd-BY&ab_channel=BloombergQuicktake, Flickr/Jorge Quinteros
  • Lietajúce taxíky by sme mohli vidieť už o rok v Londýne
  • Vo Francúzsku z nich chcú urobiť alternatívu bežných taxíkov
  • Lietajúce taxíky začali testovať, chcú spájať letiská už počas letnej olympiády

V sci-fi knihách a filmoch vidíme často vozidlá, ktoré nejazdia po zemi, ale pohybujú sa vzduchom. To sa môže stať skutočnosťou skôr, ako by si čakal. 

Očakáva sa, že v priebehu nasledujúceho desaťročia budú v mestách po celom svete lietať vozidlá ako alternatíva k pozemnej doprave. Prepravovať by mali nielen náklad, ale aj osoby. 

Francúzski predstavitelia vo štvrtok oznámili, že Paríž začne testovať elektrické aerotaxíky na novom testovacom mieste neďaleko francúzskeho hlavného mesta, píše Futurism. Konečný cieľ je vytvoriť počas letných hier v roku 2024 aspoň dve trasy pre cestujúcich na olympijské hry.

Projekt stačí už len zrealizovať

Francúzsky minister dopravy Jean-Baptiste Djebbari sa podľa tlačovej správy zúčastnil na štvrtkovej inaugurácii nového testovacieho miesta leteckej mobility na letisku niekoľko kilometrov severozápadne od Paríža. 

„Všetko zapadá na svoje miesto: partnerstvá, inovácie, testovacie oblasti, predpisy, financovanie,“ povedal Djebbari. Podľa neho je všetko pripravené, stačí projekt už len zrealizovať. 

Prvá olympijská trasa by prevážala cestujúcich medzi letiskami Paris-Charles de Gaulle a Le Bourget a druhá by spájala dve parížske predmestia. Na výzvu odpovedalo asi 30 výrobcov. Teraz je na rade, aby otestovali rôzne časti elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím a  infraštruktúru.

Na projekte sa podieľajú letecké spoločnosti vrátane Volocopter GmbH, Airbus SE, Vertical Aerospace Group Ltd a Lilium NV. Letisko pri Paríži už bolo upravené tak, aby zahŕňalo pristávaciu a vzletovú plochu, rolovacie dráhy, parkovacie státia, plánovanie skladov a ďalšie veci, ktoré aerotaxíky potrebujú.

Letisko uviedlo, že už testovalo lety s dronom, ktorý prepravoval zdravotnícke potreby, ako sú krvné vrecká a zdravotné súpravy, ale aj protikolízne a dobíjacie systémy.

V Londýne už v roku 2022

V septembri tohto roku agentúra Bloomberg uviedla, že pre mestá, ako sú Londýn a Los Angeles, je plánovaných 65 lietajúcich taxi uzlov. Prvý je naplánovaný v Londýne už v roku 2022. 

zdroj: Unsplash/Peter Kostov

V septembri začala NASA oficiálne letové testovanie lietadla eVTOL postaveného kalifornskou spoločnosťou Joby Aviation. Spoločnosť chce vytvoriť novú formu dopravy z mesta do mesta. Joby tiež testuje aerotaxi v Paríži na novom olympijskom testovacom mieste.

Budú eVTOL prepravovať cestujúcich, zdravotnícky materiál a náklad cez vzdušné priestory denne? Ak sú dosť dobré pre francúzsku vládu a NASA, pokračujúce testovanie môže urobiť z leteckých taxíkov ekologický spôsob dopravy – aspoň pre ľudí, ktorí si to môžu dovoliť.

Zdroje: Futurism, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie