Aktivita, ktorú vláda nezakázala. Zaujímavý výskum dokázal, že lockdown zvyšuje chuť na sex

  • Ľudia túžia po sexe. Je to jedna z najpríjemnejších činností, ktorú nemáme zakázanú
  • Nezadaní netúžia len po sexuálnom rozptýlení, ale aj po vzťahu
sex, prezervativ, durex
freepik/Racool_studio, pexels/Caniceus
  • Ľudia túžia po sexe. Je to jedna z najpríjemnejších činností, ktorú nemáme zakázanú
  • Nezadaní netúžia len po sexuálnom rozptýlení, ale aj po vzťahu

Zákazy, príkazy, lockdowny, neustále sa meniace opatrenia… To všetko má dopad na našu psychiku. Ukázalo sa však, že pandémia sexuálny život ľudí neovplyvnila až tak negatívne. Apetít sa, naopak, zvyšuje. Tvrdí to česká sexuologička Petra Sejbalová.

Primárka sexuologického oddelenia vo Fakultnej nemocnici Brno Petra Sejbalová vychádzala z výskumu, ktorý zverejnilo Národné centrum duševného zdravia. Robený bol v troch vlnách (počet respondentov v prvej vlne 2500, druhej 1400 a tretej 800) s mesačným rozostupom. Zo štúdie vyplýva, že až 30 % ľudí malo zvýšenú chuť na sex.

Chuť na sex sa zvýšila

Sexuologička pre Lidovky povedala, že to odpovedá aj jej skúsenostiam. „V ordinácii sa stretávam s tým, že ľudia majú viac času sa venovať sexu, pretože sú zatvorené športoviská, nekonajú sa kultúrne akcie a pod.“

Petra Sejbalová pre Lidovky vysvetlila aj fakt, prečo ľudia po sexe túžia. Vraví, že v tejto dobe mať pri sebe niekoho blízkeho s kým sa môžeme podeliť o radosti a starosti je veľká pomoc. Okrem práce, nakupovania a ďalších činností, ktoré máme povolené, práve sex patrí k najpríjemnejším aktivitám.

Slovák oslovil ženy, ktoré predávajú svoje telo. Výskum ukázal, čo je motiváciou pre vstup do sveta prostitúcie

„Pri sexe sa ľudia zrelaxujú. Takže to je aj liek.“ Tí, ktorí energiu čerpali vo fitku, môžu teraz podľa nej v posteli. „Sex je taká aktivita, ktorú nám vláda ešte nezakázala a dúfam, že ani nezakáže, pretože tento zákaz by veľké množstvo ľudí neakceptovalo, ako napríklad zákaz konzumácie alkoholu.“

Nie každý však po sexe baží. U mnohých párov sa začala prejavovať ponorková choroba. Tá sexuálnu aktivitu nezvyšuje, ale naopak znižuje. Podľa sexuologičky za to môžu vládne nariadenia, ktoré trvajú dlho a hlavne nevieme, ako dlho trvať ešte budú. Obmedzujú život ľudí a mnohí sa tak stávajú pasívnymi alebo rovno rezignujú. Podráždenosť a nespokojnosť má výrazný vplyv na sexualitu.

zdroj: pixabay/stokpic

Túžime po vzťahu

Podľa výskumu Národného ústavu duševného zdravia apetít vzrástol u zadných aj nezadaných ľudí. „Práve u nich sa zvýšila motivácia si nájsť partnera v porovnaní s dobou pred pandémiou. To sa však neukazuje pri návštevnosti zoznamiek . Tam nebol zaznamenaný žiadny nárast. Pri sledovaní pornografie bol len malý nárast. Túžba sa však pri nezadaných aj zadaných ľudí zvýšila,“ píše sa vo výskume.

Za jeden z najviac alarmujúcich dopadov pandémie COVID-19 v oblasti sexuality je považovaný nárast sexuálneho násilia a problematického sexuálneho chovania v online prostredí.

Zdroje: Lidovky.sk, NUDZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK