Cestovanie pre mladých zadarmo po Európe sa blíži. Vieme podmienky, ktoré musíš splniť

  • Máš 18 rokov?
  • Baví ťa spoznávať Európu?
  • Potom neváhaj a zapoj sa do novej iniciatívy Európskej únie, ktorá bude onedlho spustená
paloo
Gopro/pexels.com
  • Máš 18 rokov?
  • Baví ťa spoznávať Európu?
  • Potom neváhaj a zapoj sa do novej iniciatívy Európskej únie, ktorá bude onedlho spustená

Európska komisia vyberie v júni 2018 až 15 000 mladých ľudí, ktorí sa stanú majiteľmi cestovného lístka – travel passu a budú sa môcť vydať na cesty a objavovať Európu.

Cestovanie je pre mladých ľudí príležitosťou využiť slobodu pohybu v EÚ, objavovať rozmanitosť Európy a nájsť si nových kamarátov na celom kontinente. A samozrejme ide o skvelú príležitosť na spoznávanie samého seba.

Účastníci nového, no najmä lákavého projektu musia mať v čase podania prihlášky 18 rokov (avšak ešte nie 19 rokov) a byť občanmi jednej z krajín EÚ. Cestovať môžeš najviac 30 dní a navštíviť pritom až 4 rôzne krajiny. Môžeš sa vydať na cesty, buď sám, alebo v skupine.

Travel pass ti ponúkne celú škálu možností – v prípade potreby budeš môcť okrem vlaku použiť aj iné druhy dopravy vrátane autobusov alebo trajektov, v závislosti od prírodných daností, vzdialenosti a trvania cesty. Vo výnimočných prípadoch, keď nebude možné použiť iné dopravné prostriedky, bude povolená aj cesta lietadlom.

Záujemcovia sa musia prihlásiť v priebehu dvoch týždňov v júni. Konečný výber prebehne prostredníctvom prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež: žiadatelia tam vyplnia online prihlášku a zapoja sa do súťaže – kvízu.

Vybraní účastníci budú musieť začať cestovať v období od júla do konca septembra 2018. Komisia však bude znášať len náklady na samotný travel pass. Ubytovanie, náklady na pobyt a ďalšie cestovné náklady si musia hradiť samotní účastníci.

Ďalšie informácie o pravidlách tejto iniciatívy a pokyny budú postupne uverejňované v časti „Cestovanie“ Európskeho portálu pre mládež. Informácie nájdeš aj na European Youth EU.

Myšlienka projektu nie je celkom nová. Skupina europoslancov z Európskej ľudovej strany (EPP) ešte v roku 2016 predložila zákonodarnému zboru projekt, podľa ktorého každý európsky občan na svoje 18. narodeniny dostane zadarmo cestovný lístok Interrail, aby mohol cestovať po Európe s cieľom lepšie spoznať „starý kontinent“.

Pôvodná myšlienka však bola následne trochu upravená. Európsky parlament odsúhlasil, že najskôr tento návrh vyskúša cez pilotný projekt, na ktorý bolo vyčlenených 12 miliónov eur. Na základe výsledkov pilotného projektu by sa mal preukaz Interrail Pass od roku 2020 stať bežnou záležitosťou pre dospievajúcich Európanov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK