Chceš zostať v post-brexitovej Británii? Zaplať a ukáž lístok na autobus

  • Veľká Británia odhaľuje dlho očakávaný systém vysporiadania občanov EÚ.
  • Minister pre imigráciu Nokes sľubuje „flexibilný“ prístup.
brexit-au
McGee Pharma International
  • Veľká Británia odhaľuje dlho očakávaný systém vysporiadania občanov EÚ.
  • Minister pre imigráciu Nokes sľubuje „flexibilný“ prístup.

Občania Európskej únie budú môcť v Spojenom kráľovstve zostať aj po Brexite, ale bude to vyžadovať viac ako len oprášenie starej svadobnej fotografie.

Keďže britská vláda odhalila svoj systém vysporiadania občanov EÚ, tiež informovala, že úrady neprijímajú fotografie, pozdravy a osobné zápisníky ako dôkaz o tom, ako dlho je niekto v Británii. Doklad o zamestnaní, splácaní hypotéky alebo platení nájmu bude postačujúci. Účty za služby, cestovné lístky alebo lekárske oznámenie sa budú brať do úvahy tiež.

Cena je 65 libier (74,4 eur) pre dospelých, polovica z tejto ceny pre deti. Britská vláda očakáva, že tento program využije odhadovaných 3,5 milióna občanov EÚ. Štvrtkové oznámenie bude prvým hmatateľným dôsledkom britského odchodu z bloku po dvoch rokoch častých abstraktných parlamentných diskusií a politických bojov.

Toto všetko je súčasťou dohody, ktorú dosiahla Európska únia v rámci širšej, ale zatiaľ neúplnej dohody s názvom Brexit. Občania EÚ a ich rodinní príslušníci, ktorí bývajú v Spojenom kráľovstve viac ako päť rokov, budú mať nárok na tzv. „settled status“, uviedol minister vnútra.

V opačnom prípade dostanú „pre-settled status“, ktorý im umožní zostať v Spojenom kráľovstve po dobu piatich rokov, kedy môžu požiadať o „settled status“. Obidva statusy poskytujú rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti a ďalším výhodám.

Štátni príslušníci EÚ, ktorí prídu do Spojeného kráľovstva do konca roka 2020, budú musieť o tento status požiadať najneskôr do júna 2021. Británia potom pravdepodobne zdvihne pomyselný padací most. Pravidlá EÚ o „voľnom pohybe“, ktoré umožňujú neobmedzené právo na život a prácu v Británii, pravdepodobne skončia, hoci vláda ešte neupresnila podrobnosti svojho prisťahovaleckého plánu po Brexite.

Systém za 170 miliónov libier (194,57 miliónov eur), ktorý umožňuje požiadať o settled status on-line mobilným telefónom, poštou alebo osobne sa ukázal ako kontroverzný. Vláda chce vyvážiť svoje odhodlanie kontrolovať migráciu, ktorá bola hlavným faktorom v referende o Brexite v roku 2016, a chcela by preukázať, že sa s cudzincami zaobchádza spravodlivo.

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech