Jedna z najznámejších slovenských univerzít je medzi TOP 400 univerzitami sveta

  • Veľký úspech pre najznámejšiu univerzitu nášho malého Slovenska
  • Univerzita Komenského medziročne poskočila o viac než 40 miest a zaradila sa do rebríčka TOP 400 univerzít sveta
  • V rebríčku Round University Ranking je opäť jediným reprezentantom zo Slovenska
36194378756_98317b1807_k
flickr.com
  • Veľký úspech pre najznámejšiu univerzitu nášho malého Slovenska
  • Univerzita Komenského medziročne poskočila o viac než 40 miest a zaradila sa do rebríčka TOP 400 univerzít sveta
  • V rebríčku Round University Ranking je opäť jediným reprezentantom zo Slovenska

V rebríčku Round University Ranking sa každoročne hodnotí vzdelávanie, výskum, medzinárodnú diverzitu a finančnú udržateľnosť svetových univerzít. Od roku 2004 je hodnotených viac ako tisíc univerzít z 184 krajín svet a štyri hlavné kategórie sa rozvetvujú do dvadsiatky hlavných indikátorov. Slovensko sa tento rok môže pochváliť významným umiestnením. Univerzita Komenského, sa ako jediná z našich reprezentantov umiestnila v TOP 400.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: roundranking.com

Celkovo našej bratislavskej univerzite patrí priečka číslo 391 a celkovo si prilepšila o 42 miest. Predbehla dokonca aj Univerzitu Palackého v Olomouci a Masarykovu univerzitou v Brne. Rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. povedal: „Hodnotiace rebríčky sú pre nás len jedným z viacerých systémov spätnej väzby, ktoré nám pomáhajú zorientovať sa v medzinárodnom priestore a vidieť svoje miesto v mimoriadne náročnom konkurenčnom prostredí. Sú pre nás aj výzvou a motiváciou do budúcnosti.

Treba si tiež uvedomiť, že sme často porovnávaní s univerzitami s niekoľkonásobne vyšším finančným rozpočtom – len napríklad partnerská Viedenská univerzita má na svoju činnosť k dispozícii takmer desaťkrát vyššiu štátnu dotáciu. Sme však presvedčení, že aj napriek tomu máme potenciál na ďalšie zlepšovanie sa. Naším cieľom je ďalší vzostup vo svetových univerzitných rebríčkoch kladúcich dôraz na kvalitu výučby aj vedecké výsledky.“

Rebríček RUR je jedným z viacerých svetových rankingov, ktoré hodnotia výskumné univerzity. V rebríčku U.S. News & World Report 2018, ktorý bol zverejnený koncom minulého roka, sa Univerzita Komenského v Bratislave umiestnila na 511. mieste, najlepšie zo slovenských univerzít. Za ňou sa umiestnili Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach na 894. mieste a Slovenská technická univerzita v Bratislave na 1065. mieste. Podľa minuloročného hodnotenia rebríčka CWUR World University Rankings, ktorý hodnotí viac než 27 000 svetových univerzít, obsadila Univerzita Komenského minulý rok 658. miesto, čím sa zaradila medzi 2,4 % najlepších univerzít sveta.

Prvé priečky obsadila so stopercentným skóre Harvard University, na druhom mieste skončila University of Chicago a na treťom mieste známy Caltech – California Institute of Technology. Z Európy má v prvej TOP 15 zastúpenie dvakrát Anglicko, dvakrát Švajčiarsko aj Francúzsko.

Zdroj: TS/uniba.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK