Slovensko má nové oficiálne mesto kultúry

  • Pamiatky zapísané v zozname UNESCO, úzke krivolaké uličky, útulné kaviarne či nádherný výhľad z kalvárie na mesto a prírodu
  • Toto všetko a omnoho viac ponúka Banská Štiavnica, ktorá si vybojovala titul prvého Hlavného mesta kultúry 2019
  • Rozhodla o tom odborná komisia Fondu na podporu umenia
bs-sk
wikipedia.org
  • Pamiatky zapísané v zozname UNESCO, úzke krivolaké uličky, útulné kaviarne či nádherný výhľad z kalvárie na mesto a prírodu
  • Toto všetko a omnoho viac ponúka Banská Štiavnica, ktorá si vybojovala titul prvého Hlavného mesta kultúry 2019
  • Rozhodla o tom odborná komisia Fondu na podporu umenia

Banská Štiavnica ako víťaz získala na rozvoj jej projektov a aktivít v oblasti kultúry dotáciu vo výške 300-tisíc eur od Fondu na podporu umenia. To však nie je všetko, samotné mesto si zároveň prilepšilo o sumu vo výške 70-tisíc eur. Podľa Finstatu, suma prijatých príspevkov a darov spomínaného fondu sa v roku 2017 pohybovala až vo výške okolo 14,1 mil. eur.

Banskoštiavničania krásy mesta často prehliadajú

Banská Štiavnica, historické banské mesto, chce jej projektmi poukázať na to, že Banskoštiavničania žijú najmä v panelákoch, na okrajoch mesta a až na svetlé výnimky je pre nich typický nezáujem o kultúrne dianie, čo je veľká škoda.

Tento problém by mohli riešiť aj kultúrne projekty, ktoré prilákajú nového diváka, ktorý bude Štiavničan a na konci projektu bude kultúrnejší, aktívnejší a otvorenejší nielen kultúre, ale aj dianiu v meste a spoločnosti. Aj keď mesto už dlhodobo žije súčasným umením a kultúrou, domáci sa o ňu však stále zaujímajú málo.

V hre o prestížny titul hlavného mesta kultúry boli okrem Banskej Štiavnice aj Nové Zámky či Spišská Nová Ves, ktoré prezentovali svoje prepracované projekty zamerané na rozvoj mesta v oblasti kultúry. Všetky tri finálové projekty boli podľa odbornej poroty natoľko kvalitné, že titul Mesto kultúry 2019 by s pokojným svedomím kompetentných mohlo získať každé z miest.

Porotu pri posudzovaní trojice finalistov zaujímala najmä udržateľnosť projektov a spolupráca so zahraničím. Napríklad Nové Zámky nadviazali spoluprácu s viacerými mestami rovnakého mena v 16 krajinách sveta, ktoré sú členmi aliancie miest s názvom Newcastle a prisľúbili, že ich aktivity budú propagovať. Meno Newcastle majú dokonca viaceré mestá vo Veľkej Británii, ako aj v Írsku, v USA, v Južnej Afrike, Austrálii, ale aj ide vo svete.

Mesto, ktoré stojí za návštevu

Banská Štiavnica je veľmi príjemným mestom, nie veľmi hlučným, ale ani nie zaspatým turistickým miestom. Ponúka možnosti relaxu, či už sa jedná o návštevu múzeí, štôlní, posedenie v reštauráciách alebo i niečo špecifické ako sú napríklad Salamandrové dni, konajúce sa v druhý septembrový týždeň, kde sú v sprievode zobrazené najznámejšie postavy a udalosti z dejín tohto nevšedného a možno i trochu zabudnutého mestečka, ktoré ponúka omnoho viac akoby si človek myslel.

Tip na ubytovanie

Ak plánuješ výlet do Banskej Štiavnice a nelákajú ťa mieste hotely, určite sa oplatí dať šancu miestnym a ich ponuke Airbnb. Krásne ubytovanie v centre a za skvelú cenu ponúka napríklad Studio 1 na Ružovej ulici, kde za noc zaplatíš 30 eur.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech