Tento rok nebude udelená Nobelova cena v jednej z kategórií. Stalo sa tak po 75. rokoch

  • Po niekoľkých dňoch diskusií sa Švédska akadémia rozhodla tento rok neudeliť Nobelovu cenu v jednej kategórii
  • Naposledy toto prestížne ocenenie neudelili počas druhej svetovej vojny
nobel-prize-exit
Twitter
  • Po niekoľkých dňoch diskusií sa Švédska akadémia rozhodla tento rok neudeliť Nobelovu cenu v jednej kategórii
  • Naposledy toto prestížne ocenenie neudelili počas druhej svetovej vojny

Svetom otriasa informácia, že tento rok Nobelova cena za literatúru nebude mať svojho držiteľa a stane sa tak prvýkrát po 75. rokoch, kedy ju neudelili počas 2. svetovej vojny v roku 1943. Rozhodnutie Švédskej akadémie súvisí so škandálom okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov.

Dnes, po niekoľkých dňoch diskusií padlo konečné rozhodnutie, že meno laureáta Nobelovej ceny za literatúru za rok 2018 bude oznámené budúci rok spolu s menom laureáta za rok 2019. Podľa informácií TASR v dôsledku súčasného škandálu sa už členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov a tí zvyšní za neudelenie Nobelovej ceny za literatúru rozhodli v dôsledku oslabenej dôvery verejnosti v Akadémiu.

Na významné rozhodnutie celý svet čakal niekoľko dní. Inštitúcia založená už koncom 18. storočia sa totižto už od novembra 2017 otriasa v základoch kvôli odhaleniu škandálu francúzskeho fotografa Jeana-Clauda Arnaulta, ktorý je manželom švédskej poetky a bývalej členky akadémie. Okrem obvinenia zo sexuálneho obťažovania osemnástich žien, mal umelec už od roku 1996 vopred prezrádzať mená laureátov.

Podľa informácií The Guardian doposiaľ nebola Nobelova cena v kategórii literatúra udelená dokopy až šesťkrát, no vždy bol dôvod prozaickejší. Žiadny z nominovaných totižto podľa Akadémie nespĺňal prísne kritériá uvedené v poslednej vôli Alfreda Nobela.

Carl-Henrik Heldin, predseda predstavenstva Nobelovej nadácie, ktorý svet o rozhodnutí prostredníctvom Facebooku informoval, napísal: „Nobelova nadácia predpokladá, že Švédska akadémia teraz vynaloží všetko úsilie na obnovenie svojej dôveryhodnosti ako inštitúcie udeľujúcej významné ocenenia a že oznámi konkrétne kroky, ktoré mieni podniknúť. Predpokladáme tiež, že všetci členovia Akadémie si uvedomujú, že tak ako rozsiahle reformné úsilie, tak aj budúca organizačná štruktúra organizácie, musia byť omnoho viac otvorené svetu.“

Zdroj: teraz.sk, The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech