AKTUÁLNE: 70 % medzitýždenný nárast prípadov. V Bratislave sa pandemická situácia rapídne zhoršuje

  • Dnes zasadala Pandemická komisia
  • Hneď po nej nasledoval brífing ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a nášho hlavného hygienika, Jána Mikasa
  • Hovorili o semafore aj o možnom vývoji situácie
13082020_krajci_mikas_1720431
  • Dnes zasadala Pandemická komisia
  • Hneď po nej nasledoval brífing ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a nášho hlavného hygienika, Jána Mikasa
  • Hovorili o semafore aj o možnom vývoji situácie

Marek Krajčí a Ján Mikas na svojom brífingu Slovensku oficiálne oznámili, že Slovensko možno čaká ďalšie kolo testovania, a vylúčený stále nie je ani lockdown.

Situácia sa zhoršuje 

Už od začiatku brífingu Marek Krajší upozorňoval na to, že situácia na Slovensku sa mierne zhoršuje. Upozornil aj na to, že Slovensku hrozí ďalšia vlna pandémie. 

Ako informuje aj agentúra SITA, podľa jeho slov stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov. „Vývoj hospitalizácií v nemocniciach a ventilovaných pacientov je z dlhodobého hľadiska stabilizovaný, avšak musím povedať, že som čakal, že to bude viac klesať. Neklesá to, začína to postupne stúpať, čo je veľmi znepokojivé,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

V poslednom období podľa Krajčího stúpajú aj počty zdravotníckeho personálu na karanténnej PN, aktuálne je v karanténe 2 221 zdravotníckych pracovníkov. Neklesajú ani úmrtia na COVID-19, na Slovensku evidujeme približne 30 úmrtí denne.

Práve to je dôvodom, prečo je tu možnosť, že budeme musieť podstúpiť ďalšie kolo testovania. Na základe toho, ako by dopadlo by sa určil ďalší postup a aj to, či bude potrebné testovanie zopakovať. 

Rozhodujúcim bude semafor

Hlavný hygienik Ján Mikas tiež dodal, že prediskutovali aj semafor, ktorý im predložili z ministerstva dopravy. „Konzílium odborníkov si cez víkend naštuduje materiál a budúci týždeň skúsia naformulovať plán, ktorý by bol použiteľný,“ povedal Mikas.

Na brífingu sa tiež hovorilo o tom, že akékoľvek opatrenia zatiaľ pravdepodobne nebudú prijímané celoplošne, ale na základe situácie v jednotlivých okresoch, s čím pomôže práve semafor.

Stať sa tak môže aj to, že pretestované nebudú všetci obyvatelia, ale len tí z najohrozenejších oblastí, medzi ktoré stále spadá aj Bratislava. Mikas s Krajčím totiž upozornili na to, že v hlavnom meste došlo k medzitýždennému nárastu prípadov až o 70 %. 

Ján Mikas tiež doplnil, že o lockdowne dnes na zasadnutí nerokovali, no túto možnosť nevylučuje. 

Semafor bude mať až 7 farieb

Pandemická komisia vlády navrhla semafor v siedmich farbách od zelenej po čiernu. Čierna farba by znamenala veľmi tvrdý lockdown. V druhom stupni varovania je aktuálne 74 okresov. V treťom stupni je ich päť, kde by sa podľa odborníkov mali pretestovať obyvatelia a zaviesť by sa mali prísnejšie opatrenia.

Navrhovaným semaforom sa má ešte zaoberať Ústredný krízový štáb, následne by o ňom mala rokovať vláda a potom bude predstavený verejnosti.

Marek Krajčí Minister zdravotníctva
zdroj: TASR / Martin Baumann

Správu aktualizujeme. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK