Advokát Marek Para skončil vo väzbe

  • Rozhodol o tom Najvyšší súd
  • Marek Para je obvinený v rovnakej kauze ako Robert Fico
Marek Para
TASR/Jakub Kotian
  • Rozhodol o tom Najvyšší súd
  • Marek Para je obvinený v rovnakej kauze ako Robert Fico

Obvinený advokát Marek Para bude pre hrozbu ovplyvňovania svedkov stíhaný väzobne. Rozhodol o tom dnes senát Najvyššieho súdu SR. Rozhodnutie je právoplatné. Informuje SITA.

Advokáta obvineného pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny Špecializovaný trestný súd v nedeľu 24. apríla nevzal do väzby a prepustil zo zadržania.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pre obvineného žiadal väzbu z dôvodu obavy z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúznu väzbu. Podľa verdiktu súdu však všetci dôležití svedkovia boli v predmetnom trestnom konaní už vypočutí. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť.

Mareka Paru zadržala Národná kriminálna agentúra v stredu 20. apríla v rámci akcie Kaifáš. Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa mal podieľať na diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka.

Predseda senátu chcel vypočuť obvineného Mareka Paru aj k dôvodom väzby. „Pán predseda vypovedal som rozsiahlo na súde prvého stupňa, z odôvodnenia sťažnosti podanej prokurátorom nevyplývajú žiadne nové skutočnosti a aj vzhľadom k tomu, že som podal sťažnosť voči uzneseniu Najvyššieho súdu, ktorý vás nevylúčil z vykonávania úkonov trestného konania, vypovedať nebudem ani ku skutku, ani k dôvodom prípadnej kolúznej väzby,“ uviedol Para.

Marek Para
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Konštatoval tiež, že v trestných veciach zastupuje obvinených Bödöra a Krajmera. Tvrdí, že všetci majú aj iných advokátov. Povedal, že jeho vplyv nie je takej intenzity, aby ich vedel ovplyvniť.

Najvyšší súd sa nestotožnil so záverom sudcu pre prípravné konanie, že svedkovia už boli vypočutí a Para ich nemôže ovplyvniť. Senát je presvedčený, že ide len o domnienku.

Najvyšší súd je toho názoru, že by mali byť vypočutí aj ďalší svedkovia, napríklad Marian Kočner. Dôvodom má byť napríklad komunikácia z Threemy.

Marek Para je tiež známy z poľovníckej chaty pri Leviciach. Syn policajného ex-prezidenta Gašpara nabádal Kaliňáka na krivú výpoveď v ktorej mal nomináciu Makóa hodiť na nebohého Lučanského so slovami:

„Dneska je najlepšie povedať, že s tou nomináciou prišiel Lučanský, ktorý to už nevyvráti ani nepotvrdí, a otec (Tibor Gašpar) s Norom (Bödörom) v podstate len sprostredkovali to stretnutie s Imreczem.“

Aj sudca pre prípravné konanie ŠTS vo svojom minulotýždňovom rozhodnutí konštatoval dôvodnosť trestného stíhania. Marek Para vníma obvinenie ako účelové. Ide podľa neho o osobný spor medzi ním a inou osobou.

Pri trestnom stíhaní advokátov, respektíve pri ich prípadnom väzobnom stíhaní, je nutné postupovať s najvyššou mierou opatrnosti. Slovenská advokátska Komora (SAK) to konštatuje v súvislosti s medializovanými obvineniami známych advokátov.

Zároveň pripomína stanovisko Ústavného súdu SR, podľa ktorého musí byť väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva (sudcovia, prokurátori, advokáti), podrobené najprísnejšiemu posúdeniu.

V prípade advokátov je totiž podľa komory v hre nielen výkon slobodnej profesie advokáta, ale každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát.

Komora zdôrazňuje, že plne rešpektuje výkon vecnej pôsobnosti orgánov štátnej moci, predovšetkým súdov. „Napriek uvedenému platí, že komora v minulosti evidovala tendencie zo strany orgánov činných v trestnom konaní postihovať advokátov nie za ich vlastné trestné činy, ale iba za to, že vykonávajú svoju prácu. Je preto namieste, aby sa pri trestnom stíhaní ktorejkoľvek advokátky alebo advokáta venovala zvýšená pozornosť aj rozmeru ochrany práva na obhajobu.,“ uvádza SAK.

Slobodný a nezávislý výkon obhajoby je podľa advokátskej komory garantom spravodlivého súdneho procesu a vlády práva v demokratickej spoločnosti.

„Pri trestnom stíhaní advokátov je preto vždy potrebné vyhodnotiť vec aj z pohľadu práva na obhajobu a požiadavky spravodlivého súdneho procesu, ktorého predpokladom je aj rovnosť zbraní prokuratúry a obhajoby,“ zdôraznila SAK.

Dodala, že v opačnom prípade by sa mohlo narúšať materiálne chápanie rovnosti zbraní prokuratúry a obhajoby v trestných konaniach pred súdmi a ohroziť právo na spravodlivý súdny proces.

Článok aktualizujeme.

Zdroje: Denník N, SITA, SAK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá