AKTUÁLNE: Americké banky sa „topia v peniazoch“. Ide o historicky najväčšie vklady

  • Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné 2 bilióny USD
  • "Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol naprosto výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran''
befunky-collage-1-16-1090x610
Unsplash (Alexandra Kirr)
  • Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné 2 bilióny USD
  • "Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol naprosto výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran''

Americké banky sa doslova „topia v peniazoch“, keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné 2 bilióny USD (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd USD, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord. Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky (Fed) na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností. Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov.

Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci – od domácností po globálne korporácie – hromadili hotovosť. Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov. Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

„Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol naprosto výnimočný,“ uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

zdroj: unsplash

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd USD z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali.

A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali moc príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 %. Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú moc možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Veľa bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť.

Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu. Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší, banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech