AKTUÁLNE: AstraZeneca má problém. Vakcína mohla súvisieť so smrťou 47-ročnej Slovenky, potvrdil ŠÚKL

  • Práve AstraZeneca má najviac hlásení nežiaducich účinkov
  • ŠÚKL uzavrel tretí prípad smrti nahlásený v súvislosti s očkovaním
ockovanie
TASR/AP Matthias Schrader,
  • Práve AstraZeneca má najviac hlásení nežiaducich účinkov
  • ŠÚKL uzavrel tretí prípad smrti nahlásený v súvislosti s očkovaním

Podľa štatistiky ŠÚKL má najviac hlásení nežiaducich účinkov práve vakcína AstraZeneca. Ťažkosti po očkovaní touto vakcínou ohlásilo 2 213 ľudí, zatiaľ čo Pfizerom 1 718 ľudí a Modernou len 249 ľudí.

ŠÚKL po mesiacoch očkovania uzavrel už tretí prípad úmrtia nahlásený v súvislosti s očkovaním. Prvé dva prišli po očkovaní Pfizerom a Modernou, išlo o starších ľudí a ich smrť podľa pitvy súvisela s ich viacerými chronickými ochoreniami, uvádza tlačová správa ŠÚKL.

Dánsko očkovanie vakcína koronavírus covid-19
zdroj: TASR/AP
Súvis medzi vakcínou a smrťou je pravdepodobný

V treťom prípade ide o úmrtie 47-ročnej ženy, ktorú očkovali vakcínou od AstraZenecy. Príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela s trombózou mozgových žilových sínusov – splavov, teda žíl, ktoré odvádzajú krv z mozgu.

„Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu, súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu bol stanovený ako pravdepodobný,“ uvádza tlačová správa.

V tejto súvislosti upozorňujú, že je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku starostlivosť v prípade, keď sa vyskytnú príznaky ako dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, opuch a bolesť končatín či pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha. Trombóza tohto typu je podľa lekárov liečiteľná, netreba však podceňovať čo i len náznaky jej príznakov.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

K úmrtiu sa vyjadril aj minister zdravotníctva

Vakcínou od AstraZenecy sa doteraz podľa NCZI zaočkovalo prvou dávkou viac ako 400 000 ľudí. Druhú dávku dostalo viac ako 20 000 ľudí.

K úmrtiu sa na piatkovej tlačovej besede vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Podľa prvotných informácií táto pacientka trpela genetickou poruchou, ktorá nebola detegovateľná pred očkovaním,“ uviedol.

Ako dodal, v pondelok zasadne skupina odborníkov a tento prípad komplexne rozoberie. „Navrhne ďalšie opatrenia a aj prípadné zmeny a úpravy vakcinačnej stratégie,“ uzavrel.

Zdroje: ŠÚKL, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech