AKTUÁLNE: Biela noc tento rok nebude kvôli korone. Bezpečnosť je na prvom mieste

  • Napriek úsiliu organizátorov sa podujatie Biela noc 2020 neuskutoční
  • Výstavy sa zúčastňujú tisícky ľudí a to podľa organizátorov nie je bezpečné
biela noc
archív Biela noc
  • Napriek úsiliu organizátorov sa podujatie Biela noc 2020 neuskutoční
  • Výstavy sa zúčastňujú tisícky ľudí a to podľa organizátorov nie je bezpečné

Zrušili interiérové expozície aj interaktívne diela, zrušil sa medzinárodný program, koncerty, aj afterparties. To však v súčasnej situácii nestačilo. Populárne podujatie Biela noc sa tento rok neuskutoční. Pre Startitup to potvrdila riaditeľka fetivalu Zuzana Pacáková.

„Posledné týždne sme trávili stretnutiami s hygienikmi a epidemiológmi, kde sme podrobne prebrali každé jedno dielo a lokáciu. Avšak napriek všetkým detailným opatreniam a nastaveniam v momentálnej situácii, kedy sú denné čísla nových prípadov nakazených vyššie ako tie z vrcholu prvej vlny a opatrenia sa sprísňujú každým dňom, sme nadobudli presvedčenie, že nie je správne a v tejto chvíli ani možné do mesta prilákať tisíce našich návštevníkov a návštevníčok,“ uviedla riaditeľka Bielej noci.

Prvoradá je bezpečnosť

Biela noc sa pôvodne mala uskutočniť v októbri v Bratislave a Košiciach. Organizátori urobili kvôli bezpečnosti mnoho zmien, napríklad zrušili všetky rizikové aktivity a väčšinu diel koncipovali ako výhľady z diaľky či strategicky umiestnené inštalácie v ohradených dvoroch, parkoch a záhradách.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BIELA NOC (@bielanoc),

„Definitívne rozhodnutie prišlo s novými nariadeniami platnými od 1.10.2020. Nemusím vám asi hovoriť, aké veľké sklamanie teraz prežívame. Nielen my v rámci tímu, ale aj naše umelkyne a  umelci, ktorí majú v tejto chvíli dokončené svoje diela. Avšak stotožňujú sa s naším postojom, pretože v prvom rade ide o bezpečnosť návštevníkov, bez ktorých by Biela noc nebola tým, čímje. Festivalom, ktorý spája umenie s ľuďmi,“ hovorí Zuzana Pacáková.

Snažili sa do poslednej chvíle

Dodáva, že chce poďakovať všetkým partnerom, ktorí sa napriek neistote rozhodli festival podporiť a všetkým grantovým schémam ako FPU, Mestský grant CIKE Košice, grant KSK Terra Incognita a Grant Nadácie mesta Bratislavy, ktorí nastavili flexibilné pravidlá a vychádzajú kultúre v tomto nesmierne ťažkom období v ústrety, čo umožňuje pokryť aspoň časť minutých finančných nákladov.

Vďaka patrí aj vedeniu mesta Bratislava a Košice za pomoc pri riešení zložitých tohtoročných príprav, organizátori si naozaj cenia ich podporu do poslednej chvíle, a tiež ďakujú Ministerstvu kultúry, ktoré pomohlo v sprostredkovaní stretnutí so štátnou hygienou a konzíliom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BIELA NOC (@bielanoc),

Kultúra nie je riziková

„Aktuálne opatrenia výrazne a negatívne ovplyvnia väčšinu podujatí, čo môže mať fatálne celospoločenské dôsledky a výrazne ovplyvniť budúcnosť fungovania kreatívneho priemyslu v našej krajine na dlhé obdobie. Pozitívne príklady zo zahraničia skĺbenia pandémie s kultúrou však existujú.

Zároveň, podľa mojich informácii, nie je preukázaný žiaden prípad vzniknutého ohniska nákazy na kultúrnom podujatí. Európske štáty, kde je kultúra spoločenskou prioritou, hľadajú riešenia jej pomôcť, nemyslím teraz len finančnou kompenzáciou, ale aj hľadaním riešení pre bezpečnú realizáciu podujatí,“ dodáva Pacáková.

Ročne vyzbierajú neuveriteľných 5 miliárd eur. Toto si o fungovaní zdravotných poisťovní nevedel

Organizátori momentálne pracujú na realizácii symbolického konceptu diel z pôvodného programu v Bratislave a Košiciach začiatkom októbra, o ktorom budú priebežne informovať. V prípade výrazného zlepšenia pandemickej situácie do konca roka sa pokúsia festival zrealizovať v neskoršom termíne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá