AKTUÁLNE: Bitcoin presiahol 30 000 dolárov. Týchto 5 ľudí spravil super milionármi

 • Cena kryptomeny bitcoin v sobotu po prvý raz presiahla 30-tisíc dolárov
 • Digitálna mena Bitcon láme rekordy s trhovým podielom takmer 70 % s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou
 • Minulý rok hodnota bitcoinu vyskočila približne o 248 %
 • Z týchto piatich ľudí už spravila milionárov
Bitcoin
Unsplash/André François McKenzie
 • Cena kryptomeny bitcoin v sobotu po prvý raz presiahla 30-tisíc dolárov
 • Digitálna mena Bitcon láme rekordy s trhovým podielom takmer 70 % s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou
 • Minulý rok hodnota bitcoinu vyskočila približne o 248 %
 • Z týchto piatich ľudí už spravila milionárov

Cena kryptomeny bitcoin v sobotu po prvý raz presiahla 30-tisíc dolárov. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Podľa neho sa kryptomena o 14:13 stredoeurópskeho času predávala za 30 823,30 dolárov. Len pred niekoľkými týždňami pritom kryptomena po prvý prekonala hranicu 20-tisíc dolárov.

Počas uplynulého roka sa cena bitcoinu takmer zoštvornásobila, a to vďaka záujmu veľkých investorov hľadajúcich rýchle zisky. Podľa niektorých analytikov by cena zmienenej kryptomeny mohla s poklesom dolára ešte vzrásť.

Digitálna mena Bitcon láme rekordy s trhovým podielom takmer 70 % s výrazným odstupom najväčšou digitálnou menou.

Minulý rok hodnota bitcoinu vyskočila približne o 248 %. Na začiatku roka sa bitcoin predával približne po 8 000 USD, potom počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu padol pod 4 000 USD.

Za posilňovaním bitcoinu v tomto roku je viacero faktorov. Za najdôležitejší sa považuje zvýšenie jeho akceptácie medzi investormi. K tomu veľkou mierou prispela platobná služba Paypal, ktorá chce svojim používateľom umožniť platby digitálnymi menami.

Ďalším faktorom je nárast dopytu zo strany inštitucionálnych investorov, ktorí nakupujú bitcoin ako zábezpeku proti inflácii, podobne ako zlato. Dôvodom sú bezprecedentné fiškálne a monetárne stimuly na podporu ekonomík počas pandémie nového koronavírusu.

Podľa portálu Trading Education sa vďaka Bitconu už stali milionármi títo piati muži  

 • Roger Ver: $520 miliónov

Roger Ver pochádza zo Spojených štátov, ale momentálne žije v Tokiu. Bol jedným z prvých obhajcov bitcoinov a zarobil svoje imanie vďaka veľkým investíciám do začínajúcich podnikov súvisiacich s bitcoinmi. Ver sa stal fanúšikom bitcoinu, pretože podporoval spôsob, akým ponúka ekonomickú slobodu na rozdiel od tradičných bánk a firiem. Veľkú časť svojho bohatstva venoval na charitu.

 • Charlie Shrem: $450 miliónov

Shrem sa narodil v Brooklyne v New Yorku a na digitálnej mene zarobil šikovným spôsobom. Nakúpil veľké množstvo bitcoinov predtým, ako explodovali na cene. Keďže sa neuspokojil s jednoduchými investíciami do meny, založil so svojimi peniazmi a pomocou Rogera Vera aj BitInstant. To však viedlo k obvineniam z prania špinavých peňazí. Po prepustení z väzenia v roku 2016 opäť podniká.

 • Dave Carlson: $350 miliónov

Carlson pochádza zo štátu Washington. K bitcoinom sa dostal začiatkom roku 2010. Carlson, ktorý bol inžinierom spoločnosti Microsoft, videl obrovský potenciál bitcoinov a založil spoločnosť MegaBigPower na ťažbu mincí. Na jeho vrchole vraj jeho prevádzka zarábala okolo 8 miliónov dolárov mesačne. MegaBigPower nedávno získal Giga Watt, spoločnosť, ktorej je teraz Carlson generálnym riaditeľom.

 • Jered Kenna: $300 miliónov

Americký námorník Kenna pochádza zo San Francisca  vlastní remeselnícky pivovar a priestor 20Mission pre začínajúce podniky. Jeho bitcoinové milióny zarobil, keď si kúpil svoju prvú várku iba za 20 centov za mincu. Pri predaji za viac ako 200 dolárov za mincu to bola len prvá ochutnávka jeho úspechu.

 • Dvojičky Winklevossovci: $150 miliónov

Narodili sa v Southamptone v New Yorku a študovali na Harvarde. Počas štúdia spustili predchodcu Facebooku s názvom ConnectU. V nasledujúcich rokoch by sa možno obrátili na súd, aby žalovali zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga za to, že im ukradol nápad na jeho stránku, namiesto toho však rozpoznali potenciál bitcoinu a investovali do neho značné prostriedky vo výške 11 miliónov dolárov. Okrem investícií do samotnej meny tiež financovali niekoľko spoločností založených na bitcoinoch, napríklad BitInstant od Charlieho Shrema.

Zdroje: SITA, Trading Education

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech