Český exposlanec Feri dostal tri roky väzenia za znásilnenie

  • Súd uznal exposlanca vinným v prípade dvoch znásilnení
  • Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný
dominik feri
TASR/Jaroslav Novák
  • Súd uznal exposlanca vinným v prípade dvoch znásilnení
  • Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný

Súd uznal českého exposlanca Dominika Feriho vinným v prípade dvoch znásilnení a jedného pokusu o znásilnenie. Vinný je vo všetkých bodoch obžaloby, za čo mu súd uložil trest tri roky väzenia. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, ako informuje agentúra TASR.

„Súd vzal za preukázané, že sa obžalovaný se*uálneho násilia dopustil proti všetkým trom poškodeným,“ uviedla predsedníčka súdneho senátu Lenka Hájková.

Dostal aj finančný trest

Okrem toho dostal Feri súhrnný finančný trest viac ako pol milióna korún (vyše 20 000 eur) ako nemajetkovú ujmu pre obete. Podľa serveru iDNES.cz ide o čiastky 300 000, 150 000 a 60 000 korún.

Podľa sudkyne Lenky Hájkovej Ferimu priťažilo, že skutky spáchal ako verejne známa osoba a chýba aj jeho ospravedlnenie. Súd tiež negatívne zhodnotil jeho správanie počas výsluchov poškodených. Feri ich počúval vo vedľajšej miestnosti a podľa Hájkovej sa smial tak nahlas, že to bolo počuť do súdnej siene. Dve z poškodených to označili za veľmi negatívny zážitok.

Exposlanec sa proti rozsudku na mieste odvolal, o prípade tak bude rozhodovať Mestský súd v Prahe. „Samozrejme, som sklamaný,“ komentoval rozsudok Feri. Vo výpovediach poškodených bolo podľa neho veľa rozporov. „Ak sa súd v situácii tvrdenie proti tvrdeniu rozhodol takto, tak veríme v to, že odvolací súd k našim dôkazným návrhom prihliadne,“ dodal

Štátna zástupkyňa Petra Gřivnoná je s rozsudkom spokojná. Pripomenula, že výšku trestu okolo troch rokov pre Feriho sama v záverečnej reči navrhla.

O vynesenie rozsudku mali veľký záujem médiá. Súd pre obmedzenú kapacitu súdnej siene prostredníctvom žrebu určil, ktoré médiá budú môcť robiť kamerový záznam. Feri ešte pred vynesením rozsudku zopakoval, že trvá na svojej nevine.

Jeho obhajkyňa Zuzana Smítková v utorok v záverečnej reči uviedla, že jediným poškodeným v tejto kauze je Feri. Kauza mu zničila osobný aj pracovný život, a preto požadovala oslobodenie spod obžaloby v plnom rozsahu.

Ako píše portál Aktuálne.cz, prvého znásilnenia sa Feri podľa rozsudku dopustil v noci z 24. na 25. marca 2016 vo svojom byte v pražskej štvrti Žižkov, kedy dal 17-ročnému dievčaťu piť a stratila vedomie, keď sa zobudila, dotýkal sa jej v intímnych miestach, píše sa v obžalobe.

Ďalší skutok sa mal stať v rovnakom roku, ale v novembri, keď vo svojom byte povalil dievča na posteľ, kde s ňou mal pohlavný styk napriek jej opakovanému nesúhlasu. „Nerob, nepreháňaj, nerob tu problémy,“ mal jej hovoriť Feri.

Pokus o znásilnenie v Snemovni

Tretí incident sa mal odohrať už v poslaneckej snemovni v roku 2018, kde si do svojej kancelárie zavolal ženu kvôli možnej pozícii stážistky. Tú mal podľa vyšetrovateľov začať bozkávať a obchytkávať, no nakoniec sa je podarilo odísť, dodáva ČT24.

Exposlanec Feri celú obžalobu opakovane poprel, pričom dodáva, že odmieta akékoľvek obvinenia, že by sa dopustil akéhokoľvek se*uálneho násilia. Na pojednávaní sa snažil poukázať na údajné rozpory vo výpovediach žien.

Svedectvo viacerých žien voči Ferimu zverejnilo v roku 2021 portály Deník N a Alarm, pričom následne sa vzdal svojho mandátu a stiahol svoju kandidatúru vo voľbách do Snemovne.

Správu aktualizujeme

Zdroje: TASR, Aktualne.cz, ČT24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá