AKTUÁLNE: Dav protestujúcich zablokoval dopravu v Bratislave. Prerušená je aj premávka MHD

  • Polícia ľuďom odporúča, aby sa vyhli ceste autom do centra Bratislavy
  • Koná sa tu množstvo zhromaždení, na ktorých je polícia v prípade potreby pripravená zasiahnuť
  • Podľa najnovších informácii protestujúci blokujú dopravu
Facebook/Polícia SR Bratislavský kraj
  • Polícia ľuďom odporúča, aby sa vyhli ceste autom do centra Bratislavy
  • Koná sa tu množstvo zhromaždení, na ktorých je polícia v prípade potreby pripravená zasiahnuť
  • Podľa najnovších informácii protestujúci blokujú dopravu

Protestujúci sa z bratislavského Šafárikovho námestia v stredu podvečer začali presúvať pred Úrad vlády SR. Dav tvorený viacerými stovkami občanov pritom zablokoval dopravu v okolí Kamenného námestia a priľahlých uliciach.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) musel odkloniť niektoré linky hromadnej dopravy. „Hliadky bratislavských policajtov momentálne dohliadajú na bezpečnosť účastníkov verejného zhromaždenia, ktorí sa krátko po 16:30 h začali presúvať zo Šafárikovho námestia na Námestie slobody,“ ozrejmil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Situáciu podľa jeho slov polícia naďalej monitoruje. Ak by došlo k narušeniu verejného poriadku či páchaniu inej protiprávnej činnosti polícia je podľa jeho slov pripravená v zmysle zákona zakročiť.

Z dôvodu presunu protestujúcich je v hlavnom meste prerušená premávka liniek MHD 3, 4 a 9. Tie sú mimoriadne ukončené pred vstupom do centra mesta.

Keďže sú všetky obchádzkové trasy uzavreté, nemajú možnosť pokračovať do Karlovej Vsi, Dúbravky, Ružinova, Rače a Petržalky, informuje DPB na sociálnej sieti.

DOTERAJŠÍ PRIEBEH VEREJNÝCH ZHROMAŽDENÍ Z POHĽADU BRATISLAVSKEJ POLÍCIE❗⏱ AKTUALIZÁCIA K 17.00 h ⏱❗ 👉Hliadky…

Posted by Polícia SR – Bratislavský kraj on Wednesday, November 17, 2021

„Premáva iba električka 1 po mimoriadnej trase Hlavná stanica – Blumentál – Stanica Vinohrady,“ priblížil. Medzi zastávkami Blumentál a Farského premáva náhradná autobusová linka X3. Linka neobsahuje zastávky Sad Janka Kráľa, Šafárikovo námestie, Centrum, Mariánska a Americké námestie. DPB Deklaruje, že situáciu rieši a bude informovať o ďalšom pokračovaní.

K presunu protestujúcich vyzval na akcii jeden z poslancov NR SR pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika Milan Mazurek. Na pódiu hovoril o prechádzke celou Bratislavou a vyslaní silného politického signálu i signálu boja, odvahy a túžby po slobode.

„A keď táto vláda nebude počúvať, pôjdeme a urobíme všetko preto, aby táto vláda skončila zo dňa na deň,“ vyhlásil s tým, že už nie je čas na referendum a vyzval vládu k okamžitej demisii.

Protesty boli aj pred Národnou radou Slovenskej republiky, kde boli stovky ľudí, prevažne bez rúšok a respirátorov.

Rečnili tu poslanci za stanu Smer-SD. Robert Fico opäť prehlasoval, že prezidentka Zuzana Čaputová chce zmariť referendum. „Smer chce zmenu vlády demokratickou a ústavnou cestou,“ povedal.

Podľa Fica je reálnym cieľom, že jeho strana bude patriť medzi favoritov nasledujúcich volieb. „Máme vracajúcich sa sympatizantov a voličov, pracovitý a disciplinovaný poslanecký klub a stabilné vedenie strany,“ uviedol a dodal, že „my sme tu a ideme vyhrať ďalšie parlamentné voľby“.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Fico poznamenal, že na mieste sú ozbrojení policajti. Podľa vlastných slov im nechce vyčítať, že si robia svoju prácu, odkázal však dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, že na proteste sú slušní ľudia.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Podotkol, že občania sú nahnevaní a stúpa agresivita. Na riešenie by však podľa neho stačilo prijímať rozumné opatrenia na boj s pandémiou. Kritizoval vládu aj pre neriešenie zdražovania. Nevylúčil opätovný zber podpisov pod referendum za predčasné voľby. „Nech žije Dubček! Nech žije Slovensko! Za predčasné parlamentné voľby!“ ukončil prejav.

Dav na námestí pred zhromaždením skandoval rôzne heslá, napríklad aj „rúška dole“, po Ficovom prejave zas „Nech žije Smer“. Časť protestujúcich ostala na mieste aj po odchode vedenia strany. Priamo k budove parlamentu polícia verejnosť počas akcie nepúšťala.

O 17:00 na Námestí Nežnej Revolúcie začalo zhromaždenie s názvom Dokončime to. Stojí za ním herečka Dorota Nvotová a Nikita Slovák. Na tomto zhromaždení chcú podľa ich slov opäť podporiť očistu štátu od mafie.

„Chceme vyjadriť podporu čestným vyšetrovateľom, policajtom, sudcom, prokurátorom, ktorí veria spravodlivosti. Vyjadríme nespokojnosť s postupom generálnym prokurátorom a jeho §363. V neposlednom rade chceme podporiť očkovanie a návrat k normálnemu životu.“

Tvrdia, že námestia nepatria bláznom, pomätencom a konšpirátorom, ale zodpovedným normálnym ľuďom, ktorí neprestali bojovať za demokraciu. „Zažili sme mečiarovských zbohatlíkov, gorilu za Dzurindu, ale to najhoršie peklo prišlo za Fica.“

Ako informovala Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, v súvislosti so zhromaždeniami prijala adekvátne opatrenia. Bezpečnostnú situáciu „priebežne vyhodnocuje s dôrazom na ochranu života, zdravia, majetku občanov a verejný poriadok.“

Polícia dodala, že s občanmi, ktorí sa rozhodnú zhromaždení zúčastniť, budú komunikovať policajti Antikonfliktného tímu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

„Ich snahou bude konštruktívne komunikovať so zúčastnenými, predchádzať prípadným konfliktným a agresívnym prejavom správania,“ priblížila. Dopravno-bezpečnostnú situáciu na území Bratislavy priebežne monitorujú.

O prípadných aktuálnych zmenách v doprave plánuje polícia verejnosť priebežne informovať. V tejto súvislosti vyzvala občanov, aby zvážili presun motorovými vozidlami počas doby trvania zhromaždení, respektíve aby sa centru Bratislavy vyhli a zvolili alternatívnu trasu.

Článok aktualizujeme.

Zdroje: Facebook/Dokončíme to, Facebook/ Polícia SR, SITA, TASR, DPB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie