AKTUÁLNE: Penta sa zbavila podielu vo vydavateľstve denníka SME. Preberá ho fond, ktorý spájajú so Sorosom

  • 34 % podiel kupuje investor do nezávislých médií Media Development Investment Fund (MDIF) New York
  • Penta majetkovo vstúpila do vydavateľstva Petit Press v roku 2014
Penta
ČTK
  • 34 % podiel kupuje investor do nezávislých médií Media Development Investment Fund (MDIF) New York
  • Penta majetkovo vstúpila do vydavateľstva Petit Press v roku 2014

Penta už nebude mať 34 % podiel vo vydavateľstve Petit Press. Kupuje ho tradičný investor do nezávislých médií Media Development Investment Fund (MDIF) New York. Informuje o tom vydavateľstvo na stránkach denníka SME.

Investormi sú aj manažéri spoločnosti Alexej Fulmek, Peter Mačinga a bývalý vlastník spoločnosti Azet.sk a spravodajského portálu aktuality.sk Marek Václavík. Tí kupujú zvyšných 5,5 percenta akcií.

Penta majetkovo vstúpila do vydavateľstva Petit Press v roku 2014. Zamestnanci denníka SME vtedy protestovali voči kúpe, pretože nechceli byť pod vplyvom oligarchov, hoci Penta mala iba menšinový podiel a tvrdila, že do obsahu nebude nijako zasahovať. Časť redaktorov z redakcie odišla a založila viaceré projekty, vrátane Denníka N.

Penta najskôr predávala „handry z Číny“, dnes točí miliardy. Čomu vďačí za 265-miliónový ročný zisk?

Ako uvádza SME, Penta vstúpila do vydavateľstva koncom roku 2014, keď kúpila cez spoločnosť NAMAV, dcérsku spoločnosť agentúry SITA, vo vydavateľstve Petit Press 50% podiel od nemeckého akcionára Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, pričom Prvá slovenská investičná spoločnosť (PSIS) ostala naďalej akcionárom a v rokoch 2015 – 2019 odkúpila spolu s CEO spoločnosti Alexejom Fulmekom od Penty 10.5 % akcií. Zvyšok 39,5 % akcií predáva Penta teraz.

Penta podľa medializovaných informácií odchádza kvôli tomu, že v poslednom čase mala odlišný názor na ďalšiu stratégiu a rozvoj ako vedenie vydavateľstva a majoritný akcionár. „Vzhľadom na to, že sme dostali atraktívnu ponuku, súhlasili sme s predajom nášho minoritného podielu. Naše pôsobenie v Petit Presse bolo pre nás cennou skúsenosťou, hlavne z pohľadu fungovania digitálneho predplatného, ktoré sme začali intenzívne rozvíjať predovšetkým v našom českom vydavateľstve Vltava Labe Media,“ uviedol Marián Slivovič, Partner Penta Investments v tlačovej správe.

MDIF v 90-tych rokoch vydavateľstvu pomohol prekonať náročné obdobie za vlády Vladimíra Mečiara pôžičkou, za ktorú vydavateľstvo vybudovalo svoje prvé tlačiarne. MDIF je neziskový investičný fond pre nezávislé médiá. Aktívnym je najmä v krajinách, kde môže byť ohrozený prístup k nezávislým médiám.

MDIF sa tiež spája s finančníkom Georgeom Sorosom, pri jeho vzniku ho finančník podporil sumou 500 000 dolárov prostredníctvom svojej nadácie OSF. Niektoré konšpiračné médiá ho so Sorosom spájajú aj dnes, hoci to už dávno neplatí.

Zdroje: SME, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech