Dobrá správa pre Európanov. Nezamestnanosť v eurozóne nečakane klesla

  • V napätých časoch spôsobených konfliktom na Ukrajine, Európu prekvapili aj dobré správy
  • Prekvapil nečakaný trend poklesu nezamestnanosti
eu, europska unia
  • V napätých časoch spôsobených konfliktom na Ukrajine, Európu prekvapili aj dobré správy
  • Prekvapil nečakaný trend poklesu nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti v eurozóne zaznamenala na začiatku roka nečakaný pokles pod 7 % a dostala sa tak na nové historické minimum. TASR o tom informuje na základe predbežných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ako Eurostat informoval, miera nezamestnanosti po úprave o sezónne vplyvy dosiahla v eurozóne v januári 6,8 % oproti 7-percentnej úrovni v decembri. Analytici očakávali, že nezamestnanosť zotrvá na decembrovej hodnote. Na porovnanie, v januári minulého roka dosiahla 8,3 %. Pokles zaznamenala aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi.

Zatiaľ čo v decembri minulého roka predstavovala 14,2 %, v januári dosiahla 13,9 %. V širšej Európskej únii klesla nezamestnanosť o 0,1 percentuálneho bodu na 6,2 %. V januári minulého roka predstavovala 7,5 %. Čo sa týka mladých ľudí, miera nezamestnanosti sa v EÚ znížila zo 14,3 % na 14 %.   

Z jednotlivých štátov Európskej únie mali najvyššiu nezamestnanosť opätovne Grécko a Španielsko, kde dosiahla v januári 13,3 %, respektíve 12,7 %. V prípade Španielska to však znamená pokles, zatiaľ čo v prípade Grécka rast. V obidvoch krajinách dosiahla miera nezamestnanosti v decembri 13 %. Nezamestnanosť na Slovensku predstavovala 6,4 %, čo je rovnaká úroveň ako v poslednom mesiaci minulého roka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá