Dušan Dědeček ostáva vo väzbe. „Odpusťte mi,“ vyhlásil po pojednávaní

  • Sudca okresného súdu v stredu rozhodol o osude Dušana Dědečka
  • Pod kolesami jeho auta v októbri zomreli štyria ľudia
  • Piata žena skonala v nemocnici
Dušan Dědeček na pojednávaní o jeho žiadosti o prepustení z väzby 25.1.2023
Startitup/Barbora Plávalová
  • Sudca okresného súdu v stredu rozhodol o osude Dušana Dědečka
  • Pod kolesami jeho auta v októbri zomreli štyria ľudia
  • Piata žena skonala v nemocnici

Dušan Dědeček ostáva vo väzbe. Dnes o tom rozhodol súd, ktorý má za to, že väzobné dôvody nepominuli. Ihneď po pojednávaní podal Dědeček proti rozhodnutiu sťažnosť a tak bude o väzbe znova rozhodovať krajský súd. 

„Odpusťte mi,“ zneli slová Dušana Dědečka po tom, ako vyšiel z pojednávacej miestnosti. Na žiadne z otázok novinárov nereagoval. „Podľa mojich informácií osobne napísal každej rodine list,“ povedal advokát obvineného Dědečka po rozhodnutí s tým, že od nikoho nedostal odpoveď. 

Prokurátor Juraj Chylo po verdikte prezradil, že vyšetrovanie by malo trvať ešte niečo vyše mesiaca. Čaká sa totiž na niektoré znalecké posudky, bližšie ich však prokurátor nechcel špecifikovať. Po skončení vyšetrovania bude Dušan Dědeček obžalovaný. Na paragrafe všeobecného ohrozenia, pre ktorý hrozí Dědečkovi doživotný trest Juraj Chylo stále trvá. 

Bývalému generálnemu sekretárovi deaflympionikov hrozí vysoký trest, a preto chcel obdobie pred právoplatným verdiktom stráviť po boku svojej rodiny. „Potrebuje si nejaké veci ešte zariadiť, on ten trest príjme, veď sa nevyhýba zodpovednosti, necháme to na súde, ja tvrdím jedno, má platiť zákon,“ reagoval Dědečkov advokát Jiří Kučera, ktorý pre Startitup prezradil, s čím pred súdom argumentoval.

   

„Viete čo, tak za prvé ja si myslím, že nie sú naozaj dôvody. Buď platí zákon, alebo neplatí a vyšetrovanie preukázalo, že naozaj nie je závislý od alkoholu, takže to je tá novinka, existuje znalecký posudok, ktorý nechal vypracovať vyšetrovateľ,“ zvestoval Kučera.

Tragická nehoda

Muž, ktorý dlhé roky pôsobil vo federácii pre nepočujúcich športovcov, 2. októbra krátko po desiatej hodine večer navždy zmenil životy desiatkam ľudí, keď v podnapitom stave spolu so svojím synom na sedadle spolujazdca pri odbáčaní vrazil v 130-kilometrovej rýchlosti do nič netušiacich ľudí stojacich na zastávke Zochova.

Na snímke obvinený Dušan D. odchádza v sprievode členov Zboru väzenskej a justičnej stráže
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Dědeček mal podľa vyšetrovateľa už od rána popíjať, pričom vedel, že v ten deň bude šoférovať. Krátko po desiatej večer odišiel zo synom z kancelárie. „… v čase okolo 22:24 h viedol toto vozidlo po ulici Staromestská v smere na most SNP, kde pri výjazde z podjazdu pod Hodžovým námestím na Staromestskú ulicu viedol vozidlo v pravom jazdnom pruhu rýchlosťou približne 130 km/h a pri prejazde ľavotočivej zákruty nachádzajúcej sa pred zastávkou Mestskej hromadnej dopravy ,Zochova’ vozidlo stratilo jazdnú stabilitu pravdepodobne z dôvodu prekročenia rýchlosti a vyšlo do priestoru zastávky MHD Zochova určenej pre chodcov, kde sa v tom čase nachádzalo okolo štyridsať osôb, a prednou časťou vozidla narazil do skupinky chodcov stojacich v blízkosti označníka zastávky, následne toto svojou kinetickou energiou poškodených odnieslo do vzdialenosti niekoľkých metrov od zastávky – do parku,“ detailne opisuje uznesenie z minulého pojednávania okresného súdu.

Na mieste zomreli štyria ľudia, ďalšia žena skonala hneď na druhý deň v nemocnici. Okrem toho spôsobil Dědeček vážne zranenia ďalším šiestim ľuďom. Bývalému funkcionárovi sa život zmenil doslova z minúty na minútu, keď svoju kanceláriu v centre mesta vymenil za väzobnú celu.

Dědeček sa v októbri pred sudcom pre prípravné konanie vyjadril, že to, čo spáchal, ľutuje, k možnosti pokračovať v trestnej činnosti uviedol, že tento zážitok, ktorý prežil, je pre neho tak silno negatívny, že už nikdy nebude motorové vozidlo šoférovať.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá