AKTUÁLNE: Exposlanca Jána Heráka opätovne obvinili. Stíhaný je pre pokus o sexuálne násilie

  • Krajská prokuratúra v Nitre počas septembra zrušila exposlancovi obvinenie z piatich skutkov
  • Dnes Jána Heráka opäť stíhajú pre pokus o sexuálne násilie
Ján Herák
Ján Herák, TASR/Pavol Zachar
  • Krajská prokuratúra v Nitre počas septembra zrušila exposlancovi obvinenie z piatich skutkov
  • Dnes Jána Heráka opäť stíhajú pre pokus o sexuálne násilie

Iba prednedávnom sme ťa informovali o tom, že prokuratúra zrušila bývalému poslancovi Národnej rady za OĽANO Jánovi Herákovi uznesením obvinenie z piatich skutkov sexuálneho obťažovania a pokusu o znásilnenie, ktoré sa mali odohrať v rokoch 2013 až 2020 v čase, keď bol Herák vedúcim v detských táboroch.

Exposlanca však opäť znova obvinili. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, Heráka opätovne stíhajú pre pokus o sexuálne násilie na dievčatách.

Opätovné obvinenie

Vyšetrovateľka uvádza, že skutky mal Herák spáchať počas niekoľkých rokov, pričom sa obvinenia týkajú viacerých žien. 

„Vyšetrovateľka Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Nitre obvinila opätovne podozrivú osobu za sexuálne trestné činy vo vzťahu k ďalším piatim poškodeným. Proti obvineniu si podal sťažnosť, o ktorej doposiaľ nebolo rozhodnuté,“ uviedla pre televíziu Markíza hovorkyňa Krajskej polície v Bratislave Renáta Čuháková. 

Okrem toho má exposlanec na krku aj staršie obvinenia, čo znamená, že obetí by malo byť teraz dokopy šesť. Herák ale svoju vinu odmieta. 

„Áno, potvrdzujem vznesené obvinenie. Samozrejme, s mojím advokátom JUDr. Miškovičom sme opätovne podali sťažnosť voči samotnému obvineniu. Okrem iného využijeme všetky právne prostriedky na očistenie môjho mena. Evidentne šikana na moju adresu pokračuje,“ potvrdil pre TV Markíza Herák. 

Nové obvinenie

Policajti odmietli spresniť, či sa v najnovšom obvinení jedná o tie isté paragrafy, ktoré mu boli v predtým už zrušené. „Keďže v čase spáchania skutku boli poškodené maloleté, v danom štádiu vyšetrovania nebudeme k veci poskytovať viac informácií,“ pokračovala hovorkyňa nitrianskej polície.

Počas leta stíhala Heráka vyšetrovateľka z nitrianskej kriminálky pre zneužívanie, sexuálne násilie aj znásilnenie v štádiu pokusu. V tom čase vyplývalo z uznesenia vlády aj to, že mal v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť obetiam aj ťažkú ujmu na zdraví.

Herákov advokát ale tvrdí, že nové obvinenie nie je rovnaké ako to predchádzajúce v znení skutkov. 

Exposlanec na tlačovej konferencii
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Zároveň vyšetrovateľka v tomto novom rozhodnutí tiež reagovala na ďalšie námietky obhajoby vznesené voči obsahovej stránke uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré klientovi sťažovali až znemožňovali riadne uplatnenie obhajobných práv, a to spôsobom úpravy obsahu zdôvodnenia uznesenia o vznesení obvinenia,“ ozrejmil Herákov advokát Michal Miškovič.

Predchádzajúce obvinenie

Predchádzajúce obvinenie malo päť bodov, pričom obsahovalo obvinenie zo zločinu sexuálneho násilia a zločinom znásilnenia v štádiu pokusu, obzvlášť závažný zločin sexuálneho zneužívania a znásilnenia a tiež obvinenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Prokurátorka v tom čase vrátila prípad späť vyšetrovateľke s tým, že „vo veci má znova konať a rozhodnúť“. Udialo sa tak po podaní sťažnosti jeho obhajcom – advokátom Michalom Miškovičom.

Prokuratúra už vtedy uznala, že vyšetrovanie prinieslo dôkazy o zneužívaní a znásilnení, no chýbali dôkazy o následkoch, ktorými mala byť spomínaná ťažká ujma na zdraví.

Zdroje: tvnoviny.sk, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá