AKTUÁLNE: Instagram a Facebook nefungujú už druhýkrát tento týždeň, Slováci sa sťažujú na výpadky

  • Facebook, Instagram aj Messenger majú už druhý výpadok v tomto týždni
  • Prichádza iba pár dní po obrovskom výpadku
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, SVET STARTITUP
  • Facebook, Instagram aj Messenger majú už druhý výpadok v tomto týždni
  • Prichádza iba pár dní po obrovskom výpadku

Facebook a jeho služby, teda hlavná sociálna sieť Facebook, Instagram aj Facebook Messenger čelia už druhému výpadku za tento týždeň. Používateľom na celom svete vrátane Slovenska nejde web načítať. Podľa stránky Down Detector začali už okolo 20:30 pribúdať hlásenia od používateľov, že služby nefungujú. 

Viac ako 35 000 používateľov stránke nahlásilo výpadok Instagramu, o niečo menej hlásilo výpadok Facebooku. Že nefunguje Messenger nahlásilo asi 800 ľudí. Na Slovensku nahlásilo výpadok rádovo pár desiatok ľudí, to však nehovorí nič o reálnych číslach. Stránka Down Detector ukazuje len používateľov, ktorí výpadok nahlásili.

zdroj: Reprofoto: Down Detector

Masívny výpadok prichádza v rovnaký týždeň, ako masívny sedemhodinový výpadok zo 4. októbra. Ten trval približne od 17:30 až do polnoci nášho času. Ľudia na celom Slovensku sa sťažovali, že sociálna sieť nereaguje a hlavnú stránku nejde načítať. Rovnako tak nefunguje ani Messenger či Instagram. Problémy má aj aplikácia WhatsApp. 

S menšími výpadkami sa stretli aj používatelia aplikácie Snapchat, platformy YouTube či služby Speedtest.net.

Potvrdzuje to aj web Downdetector.com, kde vidno vysoký nárast počtu hlásení od používateľov, ktorým služba nefunguje. Výpadok sa začal okolo 17:45 stredoeurópskeho letného času. Problémy s pripojením sa hlásia ľudia v Spojených štátoch i Európe.

Príčinou bola chyba údržby

Hoci sa špekulovalo o internej sabotáži, vysvetlenie je o niečo prozaickejšie.

Ako informovala agentúra Reuters, výpadok spôsobila bežná údržba datacentra. Viceprezident pre siete Facebooku Santosh Janardhan na svojom blogu priblížil, že výpadok vyvolal systém, ktorý tvorí celú chrbtovú kosť kapacity siete. Tento systém sietí Facebook vybudoval, aby prepojil všetky výpočtové kapacity. Pozostáva z desiatok kilometrov optických káblov po celom svete a prepájajú datacentrá.

Technici chceli vykonať rutinnú údržbu a zistiť, či je systém dosť stabilný, aby ho nebolo možné zhodiť. Zle nakonfigurovaným príkazom sa im však podarilo presne to, čomu chceli predísť. Doslova vymazali celý Facebook z internetu a pre všetky prehliadače sa stal neviditeľným.

Celá situácia vyznela až komicky, pretože technici museli prekonať mnoho stupňov zabezpečenia, aby sa vôbec k serverom fyzicky aj virtuálne dostali. Nefungovali im totiž ani prístupové kartičky do budov.

Zdroje: DownDetector, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech