AKTUÁLNE: Internetový archív spustil pre verejnosť digitálnu knižnicu s viac ako 1 miliónom kníh

  • Internetový archív nedávno pre verejnosť spustil Národnú pohotovostnú knižnicu, ktorá obsahuje približne 1,4 milióna e-bookov z rôznych oblastí
  • Tieto materiály boli doteraz dostupné len pre školy a univerzitné knižnice
  • Knižnica by mala byť v prevádzke minimálne do 30. júna
jonathan-francisca-bpbklacp64m-unsplash-1-1080×610
  • Internetový archív nedávno pre verejnosť spustil Národnú pohotovostnú knižnicu, ktorá obsahuje približne 1,4 milióna e-bookov z rôznych oblastí
  • Tieto materiály boli doteraz dostupné len pre školy a univerzitné knižnice
  • Knižnica by mala byť v prevádzke minimálne do 30. júna

Internetový archív je digitálna knižnica, ktorá združuje materiály z niekoľkých miliárd webových stránok. V jej archívoch môžeme taktiež nájsť približne 20 miliónov kníh a textov a približne 4 a pol milióna audionahrávok.

Celosvetová pandémia COVID – 19 pochopiteľne zasiahla aj oblasť školstva a prerušila tak štúdium a prístup do verejných knižníc veľkému množstvu ľudí. Internetový archív sa preto rozhodol vytvoriť takzvanú Národnú núdzovú knižnicu, ktorá je študentom dostupná online a z ktorej môžu čerpať materiály pre svoje štúdium. S touto informáciou prišlo periodikum Daily Mail.

„Poslaním internetového archívu je poskytovať„ univerzálny prístup ku všetkým vedomostiam. Sme preto presvedčení, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorá si vyžaduje pomoc v takom rozsahu, ako sme schopní poskytnúť. Kvôli koronavírusu sa momentálne znemožnil prístup ku knihám, ktoré ľudia potrebujú.” Toto je oficiálne stanovisko Internetového archívu uvedené v reportáži pre portál Vice.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Add this to your Dublin must-sees: Trinity College’s Book of Kells Exhibition and the Long Room, which contains 200,000 historic volumes. 📸 @conradhotels

Príspevok, ktorý zdieľa Hilton Honors (@hiltonhonors),

Knižnica bude otvorená do konca krízy v USA

Národná núdzová knižnica tak v súčasnosti ponúka pre študentov a učiteľov viac ako 1,4 milióna digitálnych kníh z rôznych oblastí. Podľa slov zástupcov Internetového archívu by mala byť knižnica otvorená do 30. júna, alebo dovtedy kým sa neskončí krízová situácia v USA.

Vytvorená bola za spolupráce niekoľkých knižníc a univerzít

Celý nápad nadchol veľký počet knižníc, ktoré sa rozhodli prispieť svojou troškou do Národnej núdzovej knižnice. Tá je momentálne pod vedením Toma Blakea z Bostonskej knižnice, ktorí spolu so svojim tímom zhromažďuje materiály a archívne zbierky kníh z Phillipsovej akadémie, Marygrove College či Trent univerzity.

Cestou k vzdelávaniu sú aj populárne online kurzy

Okrem využívania digitálnej knižnice sú cestou ku samovzdelávaniu aj online kurzy, ktorých na internete môžete nájsť skutočne veľké množstvo. Veľa z nich je dokonca tak kvalitných, že ich absolvovanie vám môže dať oveľa viac, ako niektorá vysoká škola.

Zdroje: Daily Mail, Vice, Insider, Archive.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá