Izrael má nového premiéra, Netanjahu končí po 12 rokoch. Novú vládu chce hneď zvrhnúť

  • Poslanci Knessetu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta
  • Nová vláda bude pozostávať z ôsmich strán
  • Končí tak éra Benjamina Netanjahua, ktorý vládol v Izraeli 12 rokov. Novú vládu chce zvrhnúť
20101213_103142_JRL104
SITA/AP, Jack Guez
  • Poslanci Knessetu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta
  • Nová vláda bude pozostávať z ôsmich strán
  • Končí tak éra Benjamina Netanjahua, ktorý vládol v Izraeli 12 rokov. Novú vládu chce zvrhnúť

Poslanci izraelského parlamentu vyjadrili v nedeľu dôveru novej koaličnej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán, ktorej nástupom sa končí 12-ročná vláda Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentúra AP.

Bennett už krátko po hlasovaní zložil premiérsku prísahu, informovala agentúra AP.

Nový vodca Izraela Naftali Bennett: Zarobil milióny na softvéri a je otvoreným zástancom anexie Západného brehu Jordánu

Členovia 120-členného parlamentu (Knesetu) schválili novú koalíciu tesnou väčšinou hlasov v pomere 60:59. Predtým zvolili za predsedu Knesetu Mickeyho Levyho, za ktorého hlasovalo 67 poslancov. Levy je členom centristickej strany Ješ Atid (Budúcnosť existuje), vedenej Jairom Lapidom, ktorému sa po náročných rokovaniach podarilo zostaviť novú koaličnú zostavu tvorenú stranami z celej šírky politického spektra. Pozorovatelia ju preto označujú za krehkú.

Na čele novej koalície je bývalý Netanjahuov spojenec, exminister obrany Naftali Bennett. S ním sa má po dvoch rokoch Lapid prestriedať v úrade premiéra. Samotný Lapid by mal prvé dva roky zastávať úrad ministra zahraničných vecí.

Netanjahu chce vládu zvrhnúť

Končiaci premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu pred poslancami izraelského parlamentu (Knesetu) prisľúbil, že ak sa jeho strana dostane do opozície, pokúsi sa novú vládu zvrhnúť. Informovala o tom agentúra DPA.
Netanjahu sa takto vyjadril počas pokračujúcej rozpravy, ktorá v Knesete predchádza hlasovaniu o vyslovení dôvery novej vláde premiéra Naftaliho Bennetta zloženej z ôsmich strán z celej šírky politického spektra.

zdroj: TASR/AP, Tsafrir Abayov

„Budem sa spolu s vami snažiť o to, aby sme zvrhli túto zlú, nebezpečnú, ľavicovú vládu,“ povedal Netanjahu v prejave v Knesete poslancom svojej strany Likud. Dodal, že sa tak stane „skôr, než si myslíte“.
Netanjahu podľa vlastných slov aj v opozícii zostane lídrom Likudu a bude sa opäť uchádzať o premiérky úrad v ďalších voľbách.

Bennettov prejav narúšali Netanjahuovi prívrženci

Poslancom sa ešte pred ním prihovoril aj Bennett, ktorého prejav sústavne narúšali Netanjahuovi prívrženci. Dvoch členov krajne pravicovej židovskej strany Tkuma, ktorá patrí k Netanjahuovým spojencom, dokonca vyviedli z rokovacej sály, uviedla agentúra AP.

„Kráľ Bibi“: Ako sa stal z člena elitného komanda politik, ktorý polarizuje izraelskú spoločnosť. Inšpiroval aj Fica

Bennett sa vo svojom prejave vyslovil proti obnoveniu jadrovej dohody s Iránom, ktoré by podľa jeho slov bolo chybou.Uviedol pritom, že Izrael, je pripravený voči Iránu zasiahnuť a nedovolí, aby sa ten vyzbrojil jadrovými zbraňami. Izrael sa podľa jeho slov na prípadnej obnovenej dohode podieľať nebude a naďalej si zachová možnosť slobodne sa rozhodnúť, ako v tejto veci konať.

Bennett však tiež uviedol, že Izrael sa pod jeho vedením bude snažiť o zlepšovanie vzťahov s arabskými krajinami. Izrael podľa jeho slovo pritom ostane „židovským a demokratickým štátom“.

Lapid vystrieda Bennetta v úrade po dvoch rokoch

Izraelský prezident Rivlin poveril sformovaním vládneho kabinetu lídra izraelskej opozičnej strany Ješ Atid (Budúcnosť existuje) Jaira Lapida po tom, čo sa po marcových voľbách Netanjahuovi nepodarilo vytvoriť vládu. Voľby z 23. marca boli v poradí štvrtými za posledné dva roky.Lapid následne 2. júna oznámil, že sa mu podarilo získať partnerov na zostavenie novej koaličnej vlády. Jeho kľúčovým koaličným partnerom sa stal bývalý Netanjahuov spojenec, exminister obrany Naftali Bennett. S ním sa má po dvoch rokoch Lapid prestriedať v úrade premiéra. Samotný Lapid by mal prvé dva roky v tejto vláde zastávať úrad ministra zahraničných vecí, uvádza agentúra AFP.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK