AKTUÁLNE: Klus prezradil, kedy budeme môcť cestovať na dovolenky, padol aj konkrétny dátum

  • Zahraničné cesty do zahraničia s cieľom rekreácie by mohli byť povolené už 15. mája
  • Vrátiť by sa mal aj cestovný semafor
dovolenka
Unsplash/Joey Nicotra
  • Zahraničné cesty do zahraničia s cieľom rekreácie by mohli byť povolené už 15. mája
  • Vrátiť by sa mal aj cestovný semafor

Ak to dovolí pandemická situácia, od 15. mája by mohla byť povolená zahraničná rekreácia. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus, informuje TASR.

„Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania,“ spresnil štátny tajomník. Dodal, že členovia konzília odborníkov sa na utorkovom (27. 4.) mimoriadnom rokovaní dohodli, že 6. mája znovu prehodnotia uvoľňovanie opatrení.

Klus navrhuje opätovné zavedenie tzv. cestovného semaforu. „Konzílium sa zhodlo na tom, že by sme sa mohli vrátiť k režimu, ktorý rozlišoval červené (tzv. rizikové krajiny), žlté (menej rizikové krajiny, z ktorých by napríklad bol potrebný návrat s testom) a zelené krajiny (relatívne bezpečné),“ poznamenal na sociálnej sieti. Doplnil, že tento semafor by sa odvíjal aj od množstva zaočkovaných ľudí.

Budeme tiež spolupracovať s našimi zastupiteľskými úradmi vo svete, ktoré nám práve v prvej polovici mája dodajú všetky aktuálne informácie o opatrenia, ktoré tieto krajiny zavádzajú. Aby sme si mohli byť istí, že sa nám z tých turistických destinácií nevrátia rôzne varianty vírusov, ktoré by mohli byť veľmi nebezpečné pre zaočkovaných ľudí na Slovensku, objasňuje.

Chýba ti dovolenka?

Na rokovaní konzília sa podľa slov Martina Klusa zúčastnili aj zástupcovia cestovných kancelárií, ktorí pripomenuli výhody takzvaného organizovaného cestovného ruchu.

„Na rozdiel od individuálnej turisticky by sme totiž vďaka CK a hromadným odletom zo slovenských letísk mali lepší prehľad o cestujúcich aj navrátilcoch. Nezabúdajme tiež na to, že je to aj otázka prežitia cestovných agentúr a kancelárií a živobytia všetkých, ktorí v tejto oblasti pracujú a tiež na to, že zámerom vlády je v nových lepších časoch využiť spoluprácu s cestovnými kanceláriami najmä na prilákanie turistov na Slovensko.“

Zdroje: TASR, Facebook/Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech