AKTUÁLNE: Kočnerova „opička“ Monika Jankovská žiada o prepustenie z väzby

  • Bývalú štátnu tajomníčku uväznili v marci
  • Termín rozhodovania o jej žiadosti nie je známy
Monika Jankovská
TASR/Dano Veselský
  • Bývalú štátnu tajomníčku uväznili v marci
  • Termín rozhodovania o jej žiadosti nie je známy

Bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka, ktorá je viac známa ako Kočnerova „opička“, chce ísť na slobodu. Monika Jankovská je momentálne vo väzbe od 11. marca. Polícia ju zatkla v rámci akcie Búrka. Informuje o tom Televízia JOJ.

„Potvrdzujem, že na Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica bola doručená žiadosť obvinenej JUDr. M.J. o prepustenie z väzby,“ uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. 

Akcia Búrka

NAKA v stredu 11. marca v skorých ranných hodinách zadržala sudcov, ktorí sa spájajú s komunikáciou Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema. Následne bola podaná žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby na Ústavný súd SR.

Predseda ústavného súdu Ivan Fiačan zvolal neverejné zasadnutie pléna so začiatkom o 9:00, kde bolo 13 sudcom umožnené vyjadriť sa. Medzi zadržanými bola bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, sudkyne Denisa Cviková, Zuzana Maruniaková či Miriam Repáková.

Hrozí jej trest až päť rokov

Moniku Jankovskú zadržali spolu s ďalšími 12 sudcami počas policajnej akcie Búrka, pričom jej pre obvinenia z korupcie hrozilo päť až dvanásť rokov odňatia slobody. Trestná námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková však v uplynulých dňoch vyhlásila, že v rozhodnutí o sťažnosti obvinených v kauze Búrka by Monika J. mohla vyviaznuť s výrazne nižším trestom. Podľa Kováčikovej by totiž nemusela spáchať trestný čin ako verejný činiteľ, ale mohlo by ísť „len o nepriamu korupciu“. Trest by sa tak mohol pohybovať v rozmedzí dva až päť rokov.

Monika Jankovská ešte minulý rok rezignovala z postu štátnej tajomníčky pre zverejnenú komunikáciu s viacnásobne stíhaným Marianom Kočnerom, začiatkom júla sa vzdala aj funkcie sudkyne.

Zdroj: TVJOJ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK