AKTUÁLNE: „Kočnerova volavka“ Zsuzsová je právoplatne odsúdená za vraždu primátora Basternáka

  • Alena Zsuzsová, Roman Ostružlík a Vladimír Mosnár dostali 21 rokov
  • Volavka mala zohrať rovnakú úlohu pri vraždách Basternáka a Kuciaka
zsuzsová
Odsúdená Alena Zsuzsová sa na pojednávaní na najvyššom súde nezúčastnila. Ilustračná snímka, TASR/Ján Krošlák
  • Alena Zsuzsová, Roman Ostružlík a Vladimír Mosnár dostali 21 rokov
  • Volavka mala zohrať rovnakú úlohu pri vraždách Basternáka a Kuciaka

Najvyšší súd dnes potvrdil rozsudok v prípade vraždy Lászlóa Basternáka. Trest 21 rokov väzenia pre Alenu Zsuzsovú, známu z kauzy vraždy novinára Jána Kuciaka, je právoplatný, píše SITA.

Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd SR, keď zamietol jej odvolanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Rovnaké tresty, ktoré ešte v decembri 2020 v tejto veci uložil Špecializovaný trestný súd, sú právoplatné aj v prípade Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára. Najvyšší súd zároveň zamietol odvolanie prokurátora, ktorý pre trojicu požadoval tresty 25 rokov väzenia. Dnešné rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Všetci obvinení v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka sú teda právoplatne odsúdení, informuje Denník N. Za mrežami je aj obvinený Marián Kočner, aj keď obaja aj so Zsuzsovou sú odsúdení za iné zločiny. Zsuzsová za vraždu primátora a Kočner za zmenky.

Alena Zsuzsová, ktorá sa označuje za Kočnerovu volavku, podľa súdu vybavovala vraždu primátora Basternáka, ktorá sa odohrala ešte v roku 2010. Úlohu sprostredkovateľky mala plniť aj v prípade vraždy Jána Kuciaka. 

Tvrdé tresty

V prípade Ostružlíka a Mosnára, ktorí sa dnešného verejného zasadnutia zúčastnili, nariadil najvyšší súd okamžitý výkon trestu. Zsuzsová, ktorá požiadala o konanie v neprítomnosti, je momentálne vo väzbe v kauze prípravy vrážd prokurátorov, v ktorej jej Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v utorok 12. októbra potvrdil väzobné stíhanie aj po podaní obžaloby.

Keďže podala sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten podľa predsedníčky senátu Jany Serbovej rozhodne o jej prepustení z väzby a zároveň o výkone trestu v tomto prípade.

Obžalovaní vo svojich odvolaniach proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu argumentovali napríklad nedôveryhodnosťou niektorých svedkov vrátane Zoltána Andruskóa.

Taktiež tvrdili, že skutok z júla 2010 nesúvisí s rivalitou zavraždeného, ktorý bol v tom čase hlavným kontrolórom Hurbanova a Romana Ostružlíka, ale s inými politickými aktivitami Basternáka, napríklad v rámci strany SMK. Podľa NS SR bol však verdikt prvostupňového súdu zákonný a správny.

Podľa rozsudku ŠTS si Roman Ostružlík pre predchádzajúce spory objednal vraždu bývalého primátora Hurbanova z rokov 2002 až 2006 Basternáka u Aleny Zsuzsovej, ktorá objednávku sprostredkovala Vladimírovi Mosnárovi.

Ten vraždu zorganizoval spolu so Štefanom Kaluzom, ktorý je už za jej spáchanie právoplatne odsúdený na 25 rokov. Mosnár mu zabezpečil zbraň a vybral aj miesto činu.

Exprimátora a regionálneho politika Basternáka zavraždili 9. júla 2010 večer pred jeho domom. Polícia vtedy pracovala s verziou, že vraždu si niekto objednal. Strelec Kaluz však objednávateľa neprezradil.

Alena Zsuzsová v minulosti robila Ostružlíkovi politickú kampaň na post primátora Hurbanova. Vladimír Mosnár bol bývalý príslušník skupiny sýkorovcov a s Kaluzom pracovali pre rovnakú súkromnú bezpečnostnú službu.

Zdroje: DenníkN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech